Huijaus uhkailulla

Anonyymi

Hei. Mitä pitäsi tehdä kummille kirjelaskuille ja tekstiviestelle. Mulla ei ole saamatta tai maksamatta mitään. Joku täysin tuntematon QLIRO lähettää laskua kirjeellä ja uhkailulla. Lasku on 47 € mikään ostokseni mistään ei ole ollut sen hintainen. Laskussa ilmoitetaan loppusummaksi tulevan 1138 € jollen maksa 23.7 -20 mennessä. En todella ole ostanut tai saanut mitään jota en ole maksanut.

Onko kukaan tietoinen mikä tuo QLIRO on, mistä se saa osoitteen tai puhelin numeron. ?

Tuo 47 € on mulle nettotuloista toista vuorokautta joten isoraha en aijo maksaa.
Luulen kyseessä olevan näitä jo julkisuudessakin esitettyjä huijauksia. Mutta en hyväksy moista toimintaa, En todella.

Tein sähköisen rikosilmoituksen.

4

1491

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Säilytä laskuja vähän aikaa varoiksi. Huijaushan tuo on. Hyvä kun teit rikosilmoituksen.

    • Anonyymi

      Google tuntee kyllä tuollaisen yrityksen, ja siellä kysytään ensimmäisenä, "Oletko unohtanut mitä olet ostanut? Ei huolta, et ole ainoa."

      • Anonyymi

        Samoin Googletin ja mm. CDON.comilla näyttäisi olevan tuo qliro maksumahdollisuus. Jos se lasku on todella Qlirolta, eikä ole oma ostos, yksi mahdollisuus on jokin identiteettivarkaus tai sitten huijauslasku missä on jonkin huijarin pankkitilinumero oikean tilalla..


    • Anonyymi

      Hei tämä on vanha viesti, mutta nosta ylös koska olen myös saanut Qliro-firmalta huijauslaskun. Tein välittömästi reklamaation sekä rikosilmoituksen, mutta firma ei ole ollut halukas yhteistyöhön.

      Selvisikö ap asiasi?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?

      Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä
      Arvot ja etiikka
      14
      11349
    2. Veli Sofia teki urosmehiläisen työn

      Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa
      Maailman menoa
      44
      3902
    3. Unisex-vessat

      Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu
      Tunteet
      113
      3080
    4. Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman

      nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie
      Maailman menoa
      127
      2406
    5. Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?

      Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin
      Maailman menoa
      83
      2090
    6. Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista

      Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh
      196
      1781
    7. Sofia Virralle täydet 12 pistettä!

      Kun ei jäänyt mukaan vähemmistöjen sortamista epäsuorasti tukevaan joukkueeseen. Urheilijoiden pitäisi olla esikuvia.
      Maailman menoa
      304
      1039
    8. Miksi Hotelli Kainuuta dissataan?

      Ihmetyttää tämä jatkuva yhden yrityksen arvosteleminen. Ikäänkuin mikään ei olisi hyvin. Kuitenkin yritys työllistää, ta
      Kuhmo
      17
      830
    9. Toisten elämän moralisointi

      Eikö kukin voisi keskittyä lähinnä omaan elämäänsä? Jos jollakulla muulla on tunteita, ajatuksia, tai tekoja oman suhte
      Tunteet
      143
      765
    10. Missä milloin

      Missä milloin nähdään?
      Ikävä
      53
      709
    Aihe