Sitä taas ollaan uutta homekoulua tekemässä, eikös ole vieläkään opittu,että tasakattosten kans on aina ongelmia :/ Kuvista näkee jo tekniset ongelmat, ylemmältä tasolta johdetaan vedet tasakatolle.
Kuka suunnitteli koulun?
21
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Tasakattoako suunnittelevat???? Ilmeisesti on hyväksi havaittu.
- Anonyymi
Salaojat rakennettava oikein.
Tasakaton alla oltava avoin kävelykorkuinen ullakko jossa kunnollinen tuuletus, jolloin katon toimivuutta voidaan tarastaa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Salaojat rakennettava oikein.
Tasakaton alla oltava avoin kävelykorkuinen ullakko jossa kunnollinen tuuletus, jolloin katon toimivuutta voidaan tarastaa.Kysymys mikälainen tuuletus??oli vanhassa jäähallissa haju oli silmiin ottava
- Anonyymi
joo harjainen pärekatto passaa Haapavedelle
- Anonyymi
tasakatot oli aikoinaan järjestään susia mutta materiaalit ovat niistä ajoista kehittyneet huimasti. Kaikki on toki mahdollista kuten esim. muotia olevien hirsitalojen esim. päiväkodin tai koulun muodossa tavoitteena puhdas sisäilma sisäilmaongelmista opiksi ottaneina nekin saa homeeseen jo rakennusvaiheessa jos niikseen tulee.
- Anonyymi
Siinä sitä on ihmettelemistä kun satavuotiaat koulut on tänäkin päivänä terveitä jos huollot on hoidettu jne. siinä missä lähes kaikki sen jälkeinen rakennuskanta esim. koulujen suhteen on homeessa jopa uudet?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Siinä sitä on ihmettelemistä kun satavuotiaat koulut on tänäkin päivänä terveitä jos huollot on hoidettu jne. siinä missä lähes kaikki sen jälkeinen rakennuskanta esim. koulujen suhteen on homeessa jopa uudet?
"rakennuskanta esim. koulujen suhteen on homeessa jopa uudet"
Siihen yleensä riittää kun valitsee halvimman urakkatarjouksen tehneen joka pihistää kaikesta ettei urakka kuse. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"rakennuskanta esim. koulujen suhteen on homeessa jopa uudet"
Siihen yleensä riittää kun valitsee halvimman urakkatarjouksen tehneen joka pihistää kaikesta ettei urakka kuse.Kaikki lähtee suunnittelusta. Tasakattoa et saa toimimaan Suomessa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kaikki lähtee suunnittelusta. Tasakattoa et saa toimimaan Suomessa.
Nykymateriaaleilla saa mutta hakkaa päätä seinääsi jankkaamalla samaa jos se sinulle iloa tuottaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Nykymateriaaleilla saa mutta hakkaa päätä seinääsi jankkaamalla samaa jos se sinulle iloa tuottaa.
Semmosta materiaalia ei ole vielä keksitty joka Suomen säässä kestäs. Nykyään on näitä rankkasateita ei tasakatolta kerkiä vesi alas nii nopiaa,etteikö seiniä pitki vesi valu alas.
- Anonyymi
Samaa katsoin, tikittävä homepommi tulossa. Ottakaa mallia Jaananmäen kappelista, ei ole ongelmia.
- Anonyymi
Suunnittelia Käpy Esko vai onko Kettu Ilkka Humalaojan kauppahalli oy.sta
- Anonyymi
Tarkoituksella tekevät, että on taas muutamienvuosienkin päästä töitä, niin rakennusalalla kuin terveydenhoitoalallakin.
Tosin voihan tietysti olla, että jollakin ei äly hoi jaksa päätä pakottaa ja kun rahat eivät ole omia, niin tehdään sutta ihan vain tuhlauksen kannalta. Takuu loppuu, kun perävalot lakkaa näkymästä. - Anonyymi
Käsittämätöntä,että "nopasta" katon kaadot on taloon päin. Ei tarvi olla edes rakennusinsinööri kun tajuaa,että sade veden kans ongelmia tulee
- Anonyymi
Rakennusurakoitsija hoitaa myös suunnittelut. Tässä kun on KVR-urakka eli kokonaisvastuurakentaminen.
- Anonyymi
Kyllä koulun suunnittelu onnistuu LVI puolelta.
Pääsuunnittelija noin 40 vuotias Nina Komu. Aloittanut uransa haapavetisessä insinööritoimistossa. - Anonyymi
Voi että tympii tällaiset kannanotot.
- Anonyymi
Mikä tympii?
Aloitusko vaiko tuo LVI-kannanotto? - Anonyymi
Niin käsittämätöntä,että eletään jo 2020 ja vieläkään ei osata suunnitella toimivia rakennuksia.
Voitte Haapavesilehdestä katsoa miten katon kaadot ovat sisäänpäin tasakatolle.
Havitteleeko ne uima-allasta katolle?
- Anonyymi
Suunnittelun teki vissiin arkkitehdit todella pätevät.
- Anonyymi
kylläl se siitä. Ota iiisisti. Aikoinaan piti mm kaksi hakelämmituskouöun lämmitystä tehdä uusiksi,syynä etikkahappo, joka syövytti mustan(seodtamattoman( teräksen.
Haapavesi yritti ja tässä nyt ollaan, hslvin energia Suomessa. Kyllä sinä Ville olet korvaamaton mies Haaoavedelkä Rautuon veljesten jälkeen. Muut ovat hiipiöitä toisten perässä. Huomaa helsiniläiset hitsarit.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 938138
- 403922
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021916- 241400
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html341241Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,321122Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia121020Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk53857Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31832Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v29797