Suomen metsät ja vesistöt ovat liian arvokkaita tuhottaviksi

Anonyymi

Sellutehtaiden tuotanto pilaa ilman ja vesistöt.Siksi niiden toiminta pitää supistaa minimiin. Tehtaista hyötyvät muut kuin suomalaiset.Sellusta tehdään kertakäyttötuotteita kuten vessapaperia ja mainoslehtiä. On aika jo lopettaa puiden käyttö muiden maiden viemärien tukkeeksi. Puusta pitää tehdä arvokkaita tuotteita ja lopettaa kemikaalien laskeminen vesistöihin.Joet ja järvet ovat kalojen elinympäristöä,ei viemäreitä .

2

160

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Metsän puut pitää käyttää asuntojen lämmitykseen eikä sellun tekoon. Näin saadaan ilma puhtaammaksi hengittää kun sellutehtaiden kaasut loppuvat.Raha on tosiaan haissut ja pilannut monen terveyden ja sellusta saadut tulot valuneet ulkomaille omistajien taskuihin. Pahin katku tulee liukusellusta jonka teko loppui 50 vuotta sitten mutta nyt sitä tehdään Kiinaan taas.

    • Anonyymi

      Onneksi edes UPM lopetti tehtaansa vapaaehtoisesti. Joillekin poliitikoille sekään ei kelvannut. Pitääkö siis jatkaa jokien,järvien ja ilman pilaamista poliitikkojen takia siksi etteivät ne keksi mitään järkevää toimintaa Suomeen. Kalliin puun haaskaaminen sellutehtaisiin on tuottanut kansantaloudelle joka vuosi miljarditappiot pelkästään kantohinnoissa.Lisäksi ympäristöä pilaava kemianteollisuus sellutehtaiden vuoksi rasittaa kansantaloutta .Lieneekö UPM jo käsittänyt ettei tämä teollisuus ole sopivaa Suomelle. Takana voi olla myös tietoisuus korvauksista joita myrkyistä sairastuneet vaativat ympäri maailmaa. Puun käyttö lämmitykseen toisi tuloja moninkertaisesti ja samalla loisi oikein tehtynä työpaikkoja paljon enemmän kuin sellutehtaat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      97
      1968
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      88
      1380
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1153
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      76
      1047
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      121
      1042
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      57
      893
    7. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      811
    8. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      802
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      48
      761
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      713
    Aihe