Polyesterihartsin kanssa läträäminen

Anonyymi

Tervehdys. Tämä ei varsinaisesti liity veneilyyn, mutta materiaalit liippaavat niin läheltä, että löytyisikö täältä vinkkejä?

Eli, pohdin voisiko havuvanerista tehdä tiiviin/kestävän paljun, jos vuoraisi sen joka paikasta (sisä- ja ulkopuoli, kaikki pinnat ja saumat riittävällä (paljolla) määrällä polyesterihartsia ( tietty kovetteet ja lopuksi topcoattia pintaan). Vai onko sitä lasikuitua ihan pakollista käyttää. Vaneri olisi tarkoitus jättää paljuun, jos vain piinat saisi riittävän tiiviiksi. Vai onko sekin ongelma jos vaneri jää "ilma-/vesitiiviiseen tyhjiöön"?

Ihan vaan siksi kyselen, kun lasikuiduttaminen ei nappaa pätkääkään. Paitsi ehkä nauhat nurkkiin vahvikkeiksi.

3

485

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ilman lujitetta ei kovin pitkäikäinen ratkaisu. Pelkkä kovettunut hartsi on niin kovin haurasta.
      Mieluummin sitten tekee vesitiiviin vanerilaatikon ja maalaa sen semmoisella maalilla mikä siihen kuuluu.

      • Anonyymi

        Samaa mieltä edellisen vastaajan kanssa. Eikä tuollainen nyt ole mikään paha rasti kuiduttaa, neljä kerrosta paksua mattoa kahdessa erässä laminoituna, tartunnan varmistaminen sivelemällä vaneri kunnolla hartsilla ennen ensimmäistä mattokerrosta. Top coatin unohtaisin, se kun ei ole edes täysin vesitiivis ja siistin sekä helposti puhtaana pidettävän pinnan tekeminen on vaikeaa. Pari kolme kerrosta 2 komponentti epoksiprimeriä ja päälle pari kerrosta 2 komponentti epoksimaalia.

        Paljuhan on ulkona, joten täytyy käyttää filmivaneria, rungossa lämpökäsiteltyä puuta, eli koko projektissa ei ole järjen hiventäkään, tarvikkeiden hinnalla saa jo melkein tehdasvalmisteisen, joka on tyylikkäämpi ja toimivampi.


    • Anonyymi

      Vain epoksi on vedenpitävä eriste, mutta päällimäiseksi pinnoitteeksi epoksin päälle pitää laitaa esim. 2-komponenttista polyuretaanimaalia koska epoksi haurastuu nopeasti auringonvalossa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      329
      5666
    2. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      74
      5159
    3. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      48
      4236
    4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      52
      3891
    5. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      43
      3544
    6. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      147
      3298
    7. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      92
      3105
    8. Mitä tapahtuu

      Sitten keväällä ja kesällä
      Ikävä
      43
      2239
    9. Voitko sanoa jotain

      Hellää?
      Ikävä
      49
      2158
    10. UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?

      Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami
      Euroviisut
      28
      2135
    Aihe