Nyt sillä on ajettu 13tkm ja koko talven ajalta kulutus 5.9l. ( en ole nollannut keskikulutusmittaria kertaakaan)
V70 D5 kuluttaa dieseliä
farmari
5837
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Käsittääkseni Volvon keskikulutusmittari nollautuu automaattisesti 9999,9 km:n kohdalla ja alkaa laskea taas uutta keskiarvoa. Vai olenko väärässä?
No jos sä jo 13tkm olet ajanut nollaamatta niin siinä kyllä keskiarvo saattaa pysyä sitkeästi samassa jos ajotapasi on ollut samanlainen pidemmän aikaa. Kun jo vähemmästäkin nuo keskikulutusmittarit jämähtävät samoihin lukemiin..
Jeps, minulla kokemusta 2250 kilometrin matkalta, Lappiin ja takaisin etelään, lähtiessä reilut 6 tuhatta ajetulla autolla: 5,1 litraa / sadalla. Hämmästyin tuota lukemaa, en olisi uskonut jos joku olisi etukäteen sanonut.
Sekalaisessa ajelussa kaupunkia/maantietä kulutus pyörii 6 litran molemmin puolin.
Eipä paha noin uuden karhealle autolle. Mikä oli keskinopeus ja oliko reissu talvirajoitusten aikaan ?
Autoni keskikultus on myöskin ollut noin 5,9 litran tietämillä. Ensimmäisillä 2000 km:lla kun ajelin varovaisemmin kulutti ainoastaan reilua 5 litraa. Joten sen kokoiseksi autoksi vähäkulutuksinen. Ajotapani on reipas ja sisältää myös paljon kaupunkiajoa.