Voiko olla sydän vika?

Anonyymi

Olen 15vuotias poika ja olen hieman huolestunut terveydestäni. Minulla on nyt tämän viikon aikana ollut useita hetkiä jolloin on huimannut , päätä särkenyt , tuntunut painon tunnetta sydämen päällä, näkö hetkellisesti heikentynyt , ja välillä tasapaino meinannut mennä kokonaan. Ja näiden hetkien aikana sydän hakkaa niin lujaa , että tuntuu kuin se pian tulisi ulos rinnasta. Kaikki nämä oireet loppuu aika yhtä aikaa ja tulevat takaisin. Tänään ne ovat olleet pahempia ja kun olin juuri tullut lenkiltä niin juuri siitä kohtaa missä sydän suurin piirtein on pisti aivan kamalan kovaa ja jouduin istumaan sängylle ja levähtämään siinä noin 2minuuttia ja kipu meni ohi. Ja tämän aikaa , kun sydämen kohdassa pisti niin se sydän ei hakannut lujaa vaan päin vastoin. En tuntenut mitään lyöntiä pariin kymmeneen sekuntiin vaikka käsi meni jo kivun takia siihen sydämen päälle. Lisäksi minulla on ollut vasen käsi kipeenä jonkin aikaa ja tietääkseni se on yksi sydänvian merkki. Minulla ei ole todettu mitään sairautta enkä ole ylipainoinen vaikka karkkia ja limsaa paljon kuluukin. Tosin minun äidin suvussa on ollut paljon sydänvikoja ja isän suvun sairauksista en tiedä muuta kuin sen , että syöpä on ollut monella kuten myös äidin puolella.

14

155

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sydänpussintulehdus tai sydänlihastulehdus. Voi tulla flunssan jälkitautina.

    • Anonyymi

      Kerro vaivoistasi vanhemmallesi. Jos ei ole ihan satasista kiinni, niin varatkaa aka kardiologille tai neurologille. Voi olla vaaratonta tai vakavasti hoidettavaa. Tsemppiä! Pääasia ,että tutkitaan kunnolla.

    • Anonyymi

      Voi olla vaaratonta, mutta joka tapauksessa kardiologin vastaanotto ja tutkimus on mielestäni aiheellinen.

    • Anonyymi

      Sydämmen rytmihäiriöitä . Mars,mars, lääkäriin. Holter-tutkimuksella lähdetään selvittämään ensin syke taajuuksia.

    • Anonyymi

      VOi olla ihan raudanpuute joka aiheuttaa vastaavia oireita ja on hyvin yleinen. Samoin B12 ja D vitamiinit kannatta mittauttaa ja perehtyä asiaan lääkärit ovat pihalla näsitä asioista. KIlpirauhasen toiminnat tarkistukseen.

    • Anonyymi

      Oon aloittaja ja edelleen hengissä. Tulin vain kertomaan, että edelleen samoja ongelmia, mutta ei oo mitää testissä löytynyt. Tänää pisti aivan kauheesti rinnasta mut lähti pois. Ja tuntuu et kaikki vain pahentunut ja esim eilen en jaksanut nousta pahemmin vuoteesta, kun huono olo ja henki ei kulkenut. Tää on painajaista! Mitään ei löydy mut tilanne pahenee koko ajan.

      • Anonyymi

        Entä jos kyse onkin vähäoireisesta koronasta ja oireilee siis vain keuhkoissa, sekä yleisellä huonolla ololla.


    • Anonyymi

      Toissapäivänä koklasin ekan kerran tupakkia joten ehkä se sai tän vian pahentumaan.

    • Anonyymi

      Tupakkia ei kannata ees kokeilla. Voi jäädä koukkuun!

    • Anonyymi

      Tuota, kyllä sinulla jotain on vialla. Edelleen selvitytä mikä vika, tuonikäiseltä hoidetaan helposti.

    • Anonyymi

      Nyt oikeesti ottaa päähän! Taas aamusta oli muljahtelua mut nyt täälä koulussa ei mitään joten mitkään testit ei taaskaan auta. En tiedä onkohan nää niitä ns harmittomia rytmihäiriöitä mistä oon joskus ajat sitten lukenut?

    • Anonyymi

      Mä oon kolme vuotta sua vanhempi mut mullakin on muljahduksia, pistoa ja syke sekoilee välillä tosi pahasti. Meikäläisellä pieni lääkärikammo joten ei oo tullut hakeuduttua sinne.

    • Anonyymi

      Psykosomaattista jännitystä, joogaamalla syke laskee!

    • Anonyymi

      Hei ap, eikö se sitten ollutkaan sitä Tiezen oireyhtymää? Voi kestää kauan , tietämättään ihminen jännittää. Minulla oli just sun ikäsenä ja monia kertoja aikuisenakin. Ilkeä ,muttei vaarallinen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      206
      2419
    2. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      41
      1597
    3. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      137
      1248
    4. Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.

      Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol
      Maailman menoa
      288
      1038
    5. Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden

      Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe
      Ikävä
      56
      982
    6. Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis
      Maailman menoa
      303
      975
    7. Kääminsä polttanut taksi suomussalmella

      Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen
      Suomussalmi
      20
      922
    8. olisit voinut mies edes

      Pyytää anteeksi 🙏🫶
      Ikävä
      55
      916
    9. Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."

      Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S
      Tanssii tähtien kanssa
      19
      784
    10. Aina ku nään sun kuvan

      Tekis mieli kirjoittaa viesti: Moi kulta, on ikävä❣️🤗 ihan noin vain, lyhyt ja ytimekäs 😁🤭
      Ikävä
      58
      763
    Aihe