En voi mitenkään käsittää Suomessa nykyään viralliselta taholta kansalle ja erityisesti diabeetikoille annettavaa ravinto-ohjeistusta. Sairauteen, jossa verensokerin tasaisena pitäminen on elinehto, suositellaan ravintoa, joka kaikkein eniten ja nopeimmin heittelee veren sokeria! Tarkoitan kaikkia ns.nopeita hiilihydraatteja ja nimenomaan viljaa, aivan erityisesti "pyhää" kokojyvä- ja ruisleipää!
Tilanteen voi ymmärtää vain ja ainoastaan lääketeollisuuden ahneesta hyötynäkökulmasta: proteiini- ja rasvapitoinen (vähä- ja hyvähiilihydraattinen) ruokavalio kun tasapainottaisi sokerit ilman kallista lääkitystä.
Itse estin jo vakavasti oireilleen II-tyypin diabeteksen puhkeamisen jättämällä hiilihydraatit vähiin, eli pääasiassa siihen mitä saan kaaleista, vihanneksista, kotimaisista tuoreista marjoista, kermasta tms. Elän nykyään terveenä ja hoikistuneena ilman viljoja, perunoita, tuoremehuja tms sokeripommeja. Ja ilman lääkkeitä.
Tilanteen voi ymmärtää vain ja ainoastaan lääketeollisuuden ahneesta hyötynäkökulmasta: proteiini- ja rasvapitoinen (vähä- ja hyvähiilihydraattinen) ruokavalio kun tasapainottaisi sokerit ilman kallista lääkitystä.
Itse estin jo vakavasti oireilleen II-tyypin diabeteksen puhkeamisen jättämällä hiilihydraatit vähiin, eli pääasiassa siihen mitä saan kaaleista, vihanneksista, kotimaisista tuoreista marjoista, kermasta tms. Elän nykyään terveenä ja hoikistuneena ilman viljoja, perunoita, tuoremehuja tms sokeripommeja. Ja ilman lääkkeitä.
Vastaukset 11
Vanhimmat
mielenkiintoista... erittäin mielenkiintoista.
Otatko vastuun muiden diabeetikkojen hengestä
kun kerrot puoskarointiojeita täällä ??
Vai sillai. Pitääkö meille suomalaisillekin alkaa laittamaan ohjeistus joka tekstiin ja tavaraan, kuten amerikkalaisilla? Eli mikroaaltouunissa lukee, että "älä käytä uunia pesemäsi kissan kuivattamiseen".
Ainakin minä uskon, että älyä löytyy sen verran kaikilta, etteivät nyt heti jonkin keskustelupalstan perusteella ala toimeen vaan ottavat enemmän selvää asioista. Sitäpaitsi on ihan hyvä, että tuodaan esille muitakin mahdollisuuksia sairauksien hoitoon kuin se lääkehoito. Myös ennaltaehkäisevässä muodossa. Mukavaa päivänjatkoa :)
Ruis nyt ei ole ollenkaan huono ravintoaine esim. vehnään verrattuna, ainakaan jos kriteerinä käytetään ruokailun jälkeistä insuliiniresponssia. Salaisuus piilee ilmeisesti jyvän rakenteessa. Pelkkä kuitu ei selitä asiaa.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/entrez/query.fcgi?cmd=Retrieve&db=pubmed&dopt=Abstract&list_uids=14594782
Muutamat vanhat myllyt ja kotileipomot osaavat vielä hyvän leipomisen taidon. Jauhojen pitää olla riittävän karkeiksi jauhettuja. Silloin saadaan leivästä paitsi hyvänmakuinen myös hidashiilihydraattinen.
Voiko sellainen olla terveellistä, mikä panee peräaukon soimaan kaikkien tuntemalla tavalla? Eikö se ole kehon tapa kertoa jotain ravinnon ominaisuuksista. Kieltämättä siinä on paljon kuituja ja se on suomalaisten identiteetin tukipilari, mutta ne vaikutukset. Ruisleivässähän on sen sijaan vissiin vähemmän hiilareita kuin vehnästä tehdyssä. Onkohan sittenkin enemmän merkitystä sillä kuinka paljon syö, ei niin sillä mitä syö?
Hei,
en usko "sairastuttaa"-viestiin. Itse olen ollut 1-tyypin diabeetikko pian 40 v. Kaikki hyvin, sairaalapäiviä vain vähän. Kokojyvävilja on se, jolla säädän elämääni.
nimim. "viljan puolesta"
Kommenttisi ei ole mitenkään harvinainen mutta aivan oikeaan osuva - on vastuutonta niin jo sairastuneita kuin terveitäkin kohtaan mitä ravintoa nykyisin suositellaan. Itse asiassa kaikissa viljoissa on ihmistä vahongoittavia ainesosia ja toivoa sopii että ihmiskunta pääsee eroon viljansyönnistä nopeasti!
Ruisleipää ei juuri kaupasta edes saa, sillä nimellä kyllä myydään mutta eipä se juuri koskaan ole 100% ruista. Itse tiedän yhden kaupan 80 km asuinpaikastani siis mistä saa puhdasta ruisleipää!
Siis olen itse todennut jo vuosia sitten että elämä ilman leipää on terveellisempää ja kokemukset ovat todella hyvät!
Ruisleipä on HIDASTA hiilaria ja siksikin suositeltavaa. Ravintoterapeutit suosittelevat hitaita hiilareita muutenkin diabeetikon ruokavalioon.
Nykyisin on huomattu, että hiilaripitoinen ruokavalio sopii erinomaisesti 1-tyypin diabeetikolle ja proteiinipitoisempi 2-tyypille, kunhan välttää rasvaa, sokeria ja suolaa.
Hei,
yhdyn Hertan kommenttiin. Ei me 1-tyypin diabeetikot ilman viljatuotteita pärjää. Usein leivon ruisleivän itse ja se on 100%:sta.
Terveisin diabeetiikkorouva
varmaan perehtyä ensin tarkemmin aiheeseen ennen kuin vetää noin tiukkoja johtopäätösiä. Tosi asia on, että niin diabeetikoiden kuin muidenkin ns. terveiden ihmisten ruokavalion olisi perustuttava juuri hiilihydraatteihin. Tutkimusten mukaan runsashiilihydraattinen ruokavalio alentaa kuitenkin verensokeritasoa (niin hullulta kuin se kuulostaakin), kun se päivittäiseltä kok.määrältään ja kerta-annoksiltaan kulutukseen nähden sopiva ja sisältää runsaasti kuitua.
Ns. nopeiden hiilihydraattien kohdalla asia ei ole niin yksi oikoinen. Nopea hh ei välttämättä nostakaan verensokeria niin nopeasti kuin glykemiaindeksi voi antaa ymmärtää. Imeytymisnopeuteen vaikuttaa mm. aterian muu koostumus ja rakenne (rasva ja proteiini), vesiliukoisen kuidun määrä, kypsentämistapa ja -aste ja yksilöiden välillä imeytymisnopeudessa on myös eroja. Käytännössä on huomattu, että hh kuin hh lähteestä huolimatta imeyttyy 10-15 minuutissa, joten glykemiaindeksi eivät olekaan niin merkityksellisiä kuin aluksi luultiin. Tyypin II diabeteksen kohdalla (silloin kun se on juuri puhjennut ja sokerinsieto huono)on huomattu, että ns. hitaiden hiilihydraattien valinnalla voisi vaimentaa aterianjälkeistä verensokerinnousua.
Proteiini- ja rasvapitoisesta ruokavaliosta ei olisi diabeteksen hoidossa kuin haittaa: Sydän - ja verisuonitautien riski kasvaisi huimasti! Erityisesti tyypin II diabeteksessa riski on muutenkin jo suuri. Myös diabeteksen liitännäissairauksien riski kasvaa ko. ruokavaliolla. Ja tautien lisääntyminen paksuntaisi vain lääketeollisuuden palkkapussia.
Tyypin II diabeteksen ehkäisyssä ja hoidossa on tärkeää laihdutus, liikunta ja oikeanlainen, terveellinen, täysipainoinen ruokavalio. Usko pois, eivät ne ravitsemusasiantuntijat puhu puppua.
Kertoisitko tarkemmin ruokavaliostasi, minä nimittäin syön paljon leipää ja omenaa ja se tuntuu hyvältä. Minulla todettiin 2 tyypin diabetes viime kesänä ja aina ajoittain on raskasta huolehtia ja etsiä tasapainoa. Kiitos jo etukäteen!!!
Hiilihydraattien vähentämisellä saatu aikaan todella hyviä tuloksia
http://karpit.net/forum/viewtopic.php?t=4560