Kummasta tykkäät enemmän? Ja miksi
Meri vai järvi?
Anonyymi
31<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 31
Vanhimmat
Vaikea valinta.
Ehkä meri.
Saimaan rannoilta kotoisin, ja vain sielläpäin asunut voi täysin ymmärtää sen, kun järviä riittää silmänkantamattomiin. Mökki-illat laiturilla, peilityyni järvi ja auringonlasku.
Meressä on taas oma taikansa. Esim kun juoksee sen luokse, ja hyppää syvän siniseen mereen, sukeltaa.. "Ääretön meri, vapaus " ..
Katselee elokuisessa syysillassa myrskyävää merta rantakalliolta..
Järvi. Sisä-Suomen kasvatti kun olen.
Helppo! Järvi.
Perustelut:
Järvi on turvallinen, lämmin, matalampi, suojaisammassa paikassa. Ei siis tuule kylmästi.
Makea vesi, tosin en lipittäis järvi enkä merivettä suuhuni. Molemmat yhtä paskasia. Järvessä on skräpää ja mutaa ja merivedessä suolaa ja öljyä sekä muuta skäräpää
Meri on iso jotenkin liian syvä. Arvaamaton, uhkaava. Nousee uhkakuvia tsunameista, haista, kylmyydestä, kovasta tuulesta. Sellaisesta syvyydestä ettei mitään mahkuja yltää jalat pohjaan eikä mahdollisesti edes sukeltaa pohjaan..
Meri on kaunis kuvista mutta keskellä merta tuntisin oloni pelokkaaksi, orvoksi ja turvattomaksi. Epätoivoisen hädissään olevaksi.
Suomessa ei ole haita.😁 turha pelko.
Jotain muita petokaloja on! En tykkää mistää purevista kaloista jotka syö lihaa. Syö mutkin jos joudun mereen
Järvi, naisista tulee vaan harmia.
Hmm, naistako sillä tarkoitetaankin kun sanotaan ettei kannata mennä Merta edemmäs kalaan?
Ei vaan Meriä edemmäs.
Valtameri ja sen rannat <3 Tieto että tähän veteen koskemalla voin kuvainnollisesti koskettaa vaikka maailman jokaisen kansalaisen kanssa samaan aikaan ja olla yhteydessä ulkomaailmaan vaikka pandemia pitää otteesstaan kiinni ja saattaa voimistua.
Mikä pandemia?
Sehän on helpottamaan päin ja matkustaakin jo saa ulkomaille
Anteeksi kuinka? Kaikki nää uutiset tältä lauantailta.
Espanjaa uhkaa koronaviruksen toinen aalto, ja Barcelona on ottanut rajoituksia uudelleen käyttöön.
https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000006574450.html
Etelä-Afrikan koronavirustilanne riistäytyi käsistä, sairaalat täyttyvät, lääkärit ja hoitajat sairastuvat. Jopa vastasyntyneillä koronavirus.
https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000006575137.html
Intia ylitti miljoonan koronavirustartunnan rajan, asiantuntijat varoittavat aikapommista.
https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000006575609.html
Pandemia jyllää kaiken aikaa ja ei ole vielä mitään varmuutta milloin se saadaan kuriin.
Pandemia helpottamaan päin???? Sehän on vasta pääsemässä vauhtiin maailmanlaajuisesti. Päivittäin yli 200000 tapausta, kun vielä toukokuussa oltiin 100000 päivittäisen tapauksen vauhdissa.
https://www.worldometers.info/coronavirus/
Pakko vastata meri. Siinä on jotain mystistä voimaa .
Meri elää jatkuvasti. Se tuntuu loputtomalta. Aina vain uusia aaltoja tuulella ja syysmyrskyissä
Meri, siitä tulee tunne, että voisi lähteä jonnekin kauas. Vaikka ei koskaan ole edes purjehtinut. Ja onhan se meren tuoksu hieno, ja suolainen merivesi iholla. Ja lokit.
Molemmat puhuttelee, mutta järvistä enemmän.
Olen kasvanut järvien ympäröimänä, järvet ovat osa minua.
Vai sellaista suunnittelussa.
Joesta tykkään
Hey Joe
Järvi.
Se on jotenkin kotoisampi.🚣♀️
Järvi. Meri on iso ja pelottava.
En ossoo sannoo. Järvi on ehkä kotosampi ja meri kuulostaa paremmalta kun puhutaan trooppisista maista.
Valtsen Merijärven, sijaitsee Kokkolasta Ouluun päin. 👌
Molskahdus kuuluu molemmista.
Kun hyppää uimaan.
Meri tietenkin koska meren rannalla asutaan.
Itse tykkään elävästä vedestä, kristalli virroista, ihan taivaasta.
Joki. Kymijoen varrella lapsuuteni viettäneenä ihailen joen virtaavan veden voimaa. Etenkin koskien lähistöllä se on upea näky. Kosken kohinaa kuuntelisi vaikka miten kauan samalla kun katselee pyörteilevää vettä!
Uintipaikkana parhain on sopivan pieni järvi, missä on puhdas ja lämmin vesi.
Merellä tulee käytyä säännöllisesti. Hieno ympäristö. Näkee kauas.
Aiemmin lähellä meri, nyt järvi. Kummatkin mukavia.
Riippuu merestä jos se on taas jäämeri ninn ei kiitos .Välimeri käy.
Rakkaani herrani taivaassa✨elämän veden virta eli JOELTA se minusta kuulostaa.
Meressä on taas sitten niitä laivojen kakkimia myrkkyjä kuten öljyä ja muuta kakkaa mielin määrin, joku metsälampi jonka syvyys on 20metriä, hyvää ja raitista vettä.