Suomen poliittinen diskurssi

Anonyymi

Poliittisesti vähälahjainen kansa käy tuhoontuomittua kamppailua vallanpitäjien konsensusta ja valtavirtaa vastaan, ja samalla sisällissotaa keskenään.

Sama hedelmätön keskustelu on vastassa niin saman- kuin erimielisten foorumeilla. Hyvä suomen kieli ei tule ymmärretyksi, taikka tulee tahallisesti väärinymmärretyksi. Joudut vääntämään yhä paksummasta ja paksummasta rautalangasta paitsi jonkin puheenaiheisiin liittyvän yksinkertaisen totuuden, joudut myös yrittämään selittää, mikä ero on pisteellä ja pilkulla. Samaan luetteloon kuuluvat käsitteet ja henkilöt erotetaan pilkulla, ja johonkin toiseen kuuluneet jäivät pisteen taakse. Eikö vaan? No, OK, voit vielä koettaa laskeutua jonkun vitun älykääpiön tasolle ja yrittää muokata ja selventää tekstiä niin, että sen pitäisi tulla helpommin ymmärrettäväksi. Hepreaa voi ymmärtää havainnoimalla tekstin asiayhteyksiä, mutta ymmärtääkö tavallinen perussuomalainen suomea? Ei kovin harašoo! Kun koetat korjata juttuja, vastaajan paska leviää vain pahemmin, niin kuin pakkelia levittäisit.

Politiikassa on parempi olla voimakas kuin järkevä. Siksi pittää jättää turhat tampiot vänkäämään keskenään, ja ruveta kannattamaan jotakin perinteisistä kolmesta suuresta puolueesta. Suomen poliittisesti vähälahjainen kansa ei ole vielä valmis uudistusliikkeelle.

PS: Katteeton yhden asian populismi ei ole vaihtoehto vasemmistoliberalismille.

2

187

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Keksi nyt ensin kymmenen käskyä joita kaikkien pitään totella. Uskosi EUhun perrustuu hurmioon jossa rahaa ei ole. Sensijaan velan määrällä ei teikäläisille ole rajaa,toisinkuin suomalaisille jotka joutuvat makamaan örvellyksen rahat omasta pussistaan. Katso ensiksi peiliin josta näet vähälahjaisuuden kasvot.

    • Anonyymi

      Normaali vähälahjaisuus näkyy kaikessa.Politiikassa sitä ei erota koska vieläkin jotkut huutavat kommunismin nimiin.Nämä berluskonit,macronit ja merkelit esiintyvät oikeistolaisina ja älyliberaaleina,milloin minäkin. Oikeasti teikäläisten puheet perustuvat ihmisten totaaliseen pettämiseen ja rahojen rosvoamiseen josta biljoonaelvytykset ovat todisteena. Todisteen perusteella olette pelkkiä huijareita jotka yrittävät keksiä sanoja silmän lumeeksi kansalle joka viis veisaa enää mistään koska tietää että pelinne on johtanut koko ihmiskunnan kohti kuolemaa. Loputon ahneutenne on syy tähän. Siksi kehotan Reettaakin polttamaan roviolla sen miljoonan jolla häntä lahjottiin. Tyhjä raha vain huonontaa asioita ilman järkevää työtä joka on hyvin nähty pörssipelin kupeessa. Jumalanne on kuollut lopullisesti .Jätkä porskuttaa vielä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      97
      1978
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      88
      1390
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1163
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      76
      1047
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      121
      1042
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      57
      893
    7. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      48
      817
    8. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      802
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      48
      771
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      713
    Aihe