Eli kuinka luotettava kone kyseessä? Onko kyseisessä koneessa jakoketjun sekä suuttimien kanssa ongelmia ja mitä tyyppivikoja koneesta löytyy??
Kokemuksia om651 DE moottorista.
1
3744
Vastaukset
Tästä, vuodesta 2009 lähtien käytössä olleesta moottorista, (2.143m3) on ollut täällä paljonkin kirjoituksia. En sitten tiedä, kuinka tosia ja paikkansapitäviä ne ovat.
Alkuaikoina ainakin oli suutinongelmia. Moottori poikkeaa suuresti aikaisemmasta OM 646-moottorista, (2148 m3) joka oli käytössä W211-mallissa.
Nokkaketju on ainakin siirretty moottorin edestä sen taakse, joten sen vaihto, huolto, ym. on vaikeampaa ns. "omin nokin"!
W213-mallissa on taas jo eri moottori, 1950 m3, joten ei jäänyt erityisen pitkäikäiseksi tämä OM651.
Nykyisessä autossani, E220 CDI on tämä sama moottori, tosin vasta 92tkm ajettu.
Upea vääntö - 400 Nm 1400 kierroksesta lähtien. Omakohtainen kokemus Saksasta viime vuonna 160 km/t D9-vaihteella kierrosten ollessa vain 2000.
Kulutus on litran vähemmän kuin OM646-moottorilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1383839Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3362974Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt91872Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa51608Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41089- 71934
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38864- 44774
- 65741
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat22728