IT-alalla taitaa mennä huonosti nykyään

Anonyymi

Työnkuva on mitä sattuu sillä voit olla itseopiskellut, entinen matikanope, sosiologi (UX-paska) taidegraafikko tms.

Eli koska ei ole pätevyysvaatimuksia niin kenenkään urapolkua ei pysty koulutuksen perusteella kertomaan...eli jos ette ole hiki pinko koodareita niin kannattaa passata koko it-ala...koska tällä alalla kaikki voi tehdä kaikkea.... joten tulos voi olla henkilöstä riippuen mitä tahansa eli = ENNUSTETTAVUUS on TÄYTTÄ P-KAA!

8

98

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      On näitä konsultteja joo nähty. On mikä tahansa random tausta. Ei oo kivaa ei.

    • Anonyymi

      Kun osaa niin osaa.

      Piste.

      • Anonyymi

        Yleensä koulutustausta korreloi osaamisen kanssa. Yleensä itseoppineet ovat kovasti tätä asiaa vastaan. Voihan olla, että joku on itseoppinutkin, mutta näitä hyviä on harvassa ja aina jotenkin on havaittavissa, että oman alueen kokonaisvaltainen osaaminen on vaan hukassa ja osaa vain jonkun tietyn jutun jollain tietyllä tavalla, joka nyt on sattunut tulemaan googlella ensinmäisenä vastaan. Toisin sanoen, jos ei osaa niin vaan osaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Yleensä koulutustausta korreloi osaamisen kanssa. Yleensä itseoppineet ovat kovasti tätä asiaa vastaan. Voihan olla, että joku on itseoppinutkin, mutta näitä hyviä on harvassa ja aina jotenkin on havaittavissa, että oman alueen kokonaisvaltainen osaaminen on vaan hukassa ja osaa vain jonkun tietyn jutun jollain tietyllä tavalla, joka nyt on sattunut tulemaan googlella ensinmäisenä vastaan. Toisin sanoen, jos ei osaa niin vaan osaa.

        Jokos sikakalliit coding-bootcamp-kusetukset ovat rantautuneet Suomeen? Jos ei, niin voisi ehkä aloitella sitä bisnestä, höynäytettäviä typeryksiä kyllä löytyy...


    • Anonyymi

      Ruotsin rajan yli tulevia pakolaisbussit ohjata suoraan Espoolaisen konsultointifirmojen blond rekrytöinti täti.

      Näitä administroida carefully perspulska puistokemisti.

      Paksu hyvä laatu koodi ou jeah script customer kiitos ole hyvä.

      • Anonyymi

        Kiitos hyvistä nauruista!


    • Anonyymi

      Näitä it-alalle kuulumattomia alaa pätkääkään opiskelluita vilisee eri duunipaikat.

      Kehityspääliköiksi valitaan merkonomjaå, perustradenomeja joilla ei ole päivääkään työkokemusta oikeasta it-teknisestä työstä.

      Vituiks menee monessa paikassa.

    • Anonyymi

      Firmat voivat ottaa yhteyttä netissä työttömään. Jos työtön kieltäytyy, voi saada karenssin. Pari kertaa olen joutunut käymään täysin alaani vastaamattomissa haastatteluissa. Samoin TE-keskus käski hakemaan joskus paikkaa, johon mulla ei ollut koulutusta, mutta ajattelivat, että olisin paikkaan sopiva.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      51
      2264
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      25
      1068
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      82
      982
    4. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      914
    5. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      54
      883
    6. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      873
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      126
      853
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      783
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      763
    10. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      759
    Aihe