Liian pieni virhemaksu

Anonyymi

Pysäköintivirhemaksua pitäisi korottaa roimasti koko maassa. Tällä hetkellähän se on yleensä 60 euroa mutta mielestäni sen pitäisi olla vähintään 100 euroa ja toistuvista virheistä summan pitäisi nousta. Esimerkiksi ensimmäisestä tunaroinnista 100 euroa, seuraavasta 150 euroa, sitä seuraavasta 200 euroa ja niin edelleen. Loppuisi se välinpitämättömyys. Maksamatta jätetyt maksut voitaisiin kuitata vanhalla ulosottomenetelmällä, eli tohelon omaisuutta takavarikoitaisiin ja sitten myytäisiin.

8

87

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei taida 60€ riittää kuin taloyhtiöitten parkkipateille. Kaikki muu kyllä rahastetaan viimeisen päälle.
      Lienet kysyjä "vihertävä" pyöräilijä tai jalankulkija! Niitä kun ei ikinä sakoteta mistään töppäilystä.

    • Anonyymi

      Pysäköintivirhemaksut ovat ulosottokelpoisia, mutta monellakin usein maksuja laiminlyöneillä ei ole omaisuutta jota voisi ulosmitata.

      • Anonyymi

        Tiedän, että virhemaksut ovat ulosottokelpoisia. Kirjoitinkin että "maksamatta jätetyt maksut voitaisiin kuitata VANHALLA ulosottomenetelmällä, eli tohelon omaisuutta takavarikoitaisiin (ulosmitattaisiin) ja sitten myytäisiin". Joskushan ihmisiltä voitiin viedä omaisuutta jos hän ei syystä tai toisesta maksanut.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tiedän, että virhemaksut ovat ulosottokelpoisia. Kirjoitinkin että "maksamatta jätetyt maksut voitaisiin kuitata VANHALLA ulosottomenetelmällä, eli tohelon omaisuutta takavarikoitaisiin (ulosmitattaisiin) ja sitten myytäisiin". Joskushan ihmisiltä voitiin viedä omaisuutta jos hän ei syystä tai toisesta maksanut.

        Nykyinenkin laki mahdollistaa velallisen ulosmitatun omaisuuden myymisen velan maksamiseksi. Ilmeisesti se ei ole ensisijainen toimenpide.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Nykyinenkin laki mahdollistaa velallisen ulosmitatun omaisuuden myymisen velan maksamiseksi. Ilmeisesti se ei ole ensisijainen toimenpide.

        Tarkoitan kyllä wanhoja hyviä aikoja, jolloin ulosottomies saattoi tulla oven taakse ja viedä vaikkapa telkkarin. Nykyäänhän tällainen ei ole enää sallittua.


    • Anonyymi

      Aloitus ei ottanut kantaa siihen mikä on virheellinen pysäköinti. Kaikki, vaiko toisen maksaman lämpötolppa-parkkiruudun anastaminen omalle autolleen?

      Kyllä useimmille 60 euroa on jo ihan liikaa vaikkapa pelkästä parkkikiekon unohtamisesta, ilman että varsinainen pysäköintiaika ylittyy.

      Toinen kysymys onkin sitten se pitäisikö usein toistuvan liikennesääntöjen osaamattomuuden vaikuttaa ajo-oikeuteen, vaikka hankalaksi sen tekee se, että on vaikea osoittaa kenen ajotaito oli puutteellinen.

      Ehkä tulevaisuudessa auto tunnistaa kuljettajansa jolloin kortti voisi lähteä hyllylle jos auto jätetään liian usein väärään paikkaan. Nyt se on kuitenkin hyvää liiketoimintaa valvontayrityksille (Parkkipaten liikevaihto oli 10 miljoonaa v. 2019), joten kysyntää eli tyytyväisiä maksajia kuitenkin on.

      • Anonyymi

        Yksityiset firmat ei liity tähän puheena olevaan aiheeseen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Yksityiset firmat ei liity tähän puheena olevaan aiheeseen.

        Aijaa. Turussa pysäköintivirhemaksujen määrä alitti selvästi budjetoidun määrän päätyen noin 1,1 milj. euroon. Luku on harmittavan vanha, se on vuodelta 2014.

        Kysyntää siis on parkkisakoille, mutta parkkipaikkoja on paikoin harmittavan vähän.
        Sähköautotkin tarvitsevat parkkiruudun, eli ne eivät poista sitä tarvetta.

        Itse pyrin pysäköimään sellaisissa paikoissa missä on maksuton pysäköinti, mutta voi joku päivä parkkikiekon unohdus johtaa minullekin ylimääräisen autoiluveron / palvelumaksun maksamiseen.

        Sama koskee nopeuskameroita, vahingossa voi valtio aiheuttaa minulle taloudellisen vahingon tolpillaan. Kolareita en aiheuta, vaikka tekevälle sattuu. Koskaan ei tiedä milloin kauris juoksee tien yli, enkä ehtinyt reagoida ajoissa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      51
      2254
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      25
      1008
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      82
      962
    4. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      914
    5. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      873
    6. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      54
      863
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      121
      842
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      773
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      753
    10. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      749
    Aihe