Liian pieni virhemaksu

Anonyymi

Pysäköintivirhemaksua pitäisi korottaa roimasti koko maassa. Tällä hetkellähän se on yleensä 60 euroa mutta mielestäni sen pitäisi olla vähintään 100 euroa ja toistuvista virheistä summan pitäisi nousta. Esimerkiksi ensimmäisestä tunaroinnista 100 euroa, seuraavasta 150 euroa, sitä seuraavasta 200 euroa ja niin edelleen. Loppuisi se välinpitämättömyys. Maksamatta jätetyt maksut voitaisiin kuitata vanhalla ulosottomenetelmällä, eli tohelon omaisuutta takavarikoitaisiin ja sitten myytäisiin.

8

123

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei taida 60€ riittää kuin taloyhtiöitten parkkipateille. Kaikki muu kyllä rahastetaan viimeisen päälle.
      Lienet kysyjä "vihertävä" pyöräilijä tai jalankulkija! Niitä kun ei ikinä sakoteta mistään töppäilystä.

    • Anonyymi

      Pysäköintivirhemaksut ovat ulosottokelpoisia, mutta monellakin usein maksuja laiminlyöneillä ei ole omaisuutta jota voisi ulosmitata.

      • Anonyymi

        Tiedän, että virhemaksut ovat ulosottokelpoisia. Kirjoitinkin että "maksamatta jätetyt maksut voitaisiin kuitata VANHALLA ulosottomenetelmällä, eli tohelon omaisuutta takavarikoitaisiin (ulosmitattaisiin) ja sitten myytäisiin". Joskushan ihmisiltä voitiin viedä omaisuutta jos hän ei syystä tai toisesta maksanut.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tiedän, että virhemaksut ovat ulosottokelpoisia. Kirjoitinkin että "maksamatta jätetyt maksut voitaisiin kuitata VANHALLA ulosottomenetelmällä, eli tohelon omaisuutta takavarikoitaisiin (ulosmitattaisiin) ja sitten myytäisiin". Joskushan ihmisiltä voitiin viedä omaisuutta jos hän ei syystä tai toisesta maksanut.

        Nykyinenkin laki mahdollistaa velallisen ulosmitatun omaisuuden myymisen velan maksamiseksi. Ilmeisesti se ei ole ensisijainen toimenpide.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Nykyinenkin laki mahdollistaa velallisen ulosmitatun omaisuuden myymisen velan maksamiseksi. Ilmeisesti se ei ole ensisijainen toimenpide.

        Tarkoitan kyllä wanhoja hyviä aikoja, jolloin ulosottomies saattoi tulla oven taakse ja viedä vaikkapa telkkarin. Nykyäänhän tällainen ei ole enää sallittua.


    • Anonyymi

      Aloitus ei ottanut kantaa siihen mikä on virheellinen pysäköinti. Kaikki, vaiko toisen maksaman lämpötolppa-parkkiruudun anastaminen omalle autolleen?

      Kyllä useimmille 60 euroa on jo ihan liikaa vaikkapa pelkästä parkkikiekon unohtamisesta, ilman että varsinainen pysäköintiaika ylittyy.

      Toinen kysymys onkin sitten se pitäisikö usein toistuvan liikennesääntöjen osaamattomuuden vaikuttaa ajo-oikeuteen, vaikka hankalaksi sen tekee se, että on vaikea osoittaa kenen ajotaito oli puutteellinen.

      Ehkä tulevaisuudessa auto tunnistaa kuljettajansa jolloin kortti voisi lähteä hyllylle jos auto jätetään liian usein väärään paikkaan. Nyt se on kuitenkin hyvää liiketoimintaa valvontayrityksille (Parkkipaten liikevaihto oli 10 miljoonaa v. 2019), joten kysyntää eli tyytyväisiä maksajia kuitenkin on.

      • Anonyymi

        Yksityiset firmat ei liity tähän puheena olevaan aiheeseen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Yksityiset firmat ei liity tähän puheena olevaan aiheeseen.

        Aijaa. Turussa pysäköintivirhemaksujen määrä alitti selvästi budjetoidun määrän päätyen noin 1,1 milj. euroon. Luku on harmittavan vanha, se on vuodelta 2014.

        Kysyntää siis on parkkisakoille, mutta parkkipaikkoja on paikoin harmittavan vähän.
        Sähköautotkin tarvitsevat parkkiruudun, eli ne eivät poista sitä tarvetta.

        Itse pyrin pysäköimään sellaisissa paikoissa missä on maksuton pysäköinti, mutta voi joku päivä parkkikiekon unohdus johtaa minullekin ylimääräisen autoiluveron / palvelumaksun maksamiseen.

        Sama koskee nopeuskameroita, vahingossa voi valtio aiheuttaa minulle taloudellisen vahingon tolpillaan. Kolareita en aiheuta, vaikka tekevälle sattuu. Koskaan ei tiedä milloin kauris juoksee tien yli, enkä ehtinyt reagoida ajoissa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      470
      3477
    2. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      119
      2648
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      85
      2156
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      167
      1987
    5. Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta

      Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä
      Maailman menoa
      12
      1891
    6. Petteri Orpo on satusetä

      Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi
      Maailman menoa
      9
      1887
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      147
      1816
    8. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      95
      1644
    9. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      45
      1503
    10. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      36
      1360
    Aihe