mitä sitten. En osaa myöskään paskoenglantia jota minulle yritettiin koulussa tuputtaa. Mutta Suomessa puhutaan suomea ja ruotsia eikä mitään paskoenglantia.
En osaa ruotsia, mutta
8
56
Vastaukset
- Anonyymi
Tämä selittää paljon tuon tyypin ajatuksenjuoksua, sitä ei paljoa ole. Tyhmä kuin saapas.
Suomessa ei juuri ruotsia puhuta.
Parissa tuppukylässä rannikolla, ehkä.
Mutta muuten Suomi on ruotsivapaata aluetta.- Anonyymi
Suomessa pitäisi säätää laki, jotta suomenkielellä saisi kaikki palvelut....
- Anonyymi
Aloittajalla on asiassa hyvä pointti. Kun suomalaisena asioin kotimaassani, pääkaupungissa kivijalka kahvilassa, omalla äidinkielelläni suomella, minulle vastataan englanniksi "sorry?". Sen ymmärrän, että vieraskielisiä on osattava palvella esim. englanniksi, mutta toivon että kotimaassani saan tilata ostokseni omalla äidinkielelläni, suomella.
- Anonyymi
Jos et ole opiskellut englannin tai ruotsin kieltä, niin älä hätäänny. Ei niitä kieliä kaikkien tarvitse oppia, koska Suomessa pärjää kotimaisella. Kuitenkin on hieno asia, että suuri osa Suomalaisista osaa hyvin niitä kieliä. Hyvä kielitaito mahdollistaa paremman kaupankäynnin, jolloin jokaiselle suomalaiselle riittää paremmin voita leivän päälle.
- Anonyymi
Miten suomalaiset on saatu aivopestyä noin pahasti pakkoenglantiin, etteivät he enää edes muista sellaisten kielten kuin espanjan, ranskan tai saksan olemassa oloa?
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle273465Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A122639Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.1172592Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell1112261Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.761713Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥501638Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"
Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta261576Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001315- 1371277
Tulipalo viimeyönä
Olipa ikävä kuulla tämä tulipalo, nyt on jatkuvasti asuinpaloja.Grillikausi alkanut.Grillit pois parvekkeilta ja asuntoj151166