Nurmeksesta Valtimolle matkanneen junan matka tyssäsi tänään ennen puoltapäivää heti alkuunsa, kun veturin painekattilasta alkoi suihkuta 200 asteista höyryä ohjaamoon. Kuljettaja tyhjensi nopeasti kymmenet matkustajat junasta ja Raatihuoneen kadulta katkaistiin liikenne räjähdysvaaran vuoksi. Paikalla oli useita pelastuslaitoksen yksiköitä ja alueen asukkaita myös varoitettiin vaarasta, paineen laskettua tilanne on ohi ja veturi tietysti remontin alle..
Höyryveturissa räjähdysvaara
Anonyymi
5<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Vaikeuttiko betoniesteillä suljettu katu junaonnettomuusalueella liikkumista, koska Kaarlonkatu on juuri tapahtumapaikan kohdalla.
Nurmeksen keskustan jo ennenkin huonosti kaupaksi menevät puutalon rötisköt kokivat uuden arvon alennuksen räjähdys vaaran takia, se veturin pannuhan voi tussahtaa milloin tahansa, parempi ostaa Porokylältä jos meinaa ostaa koska sinne se veturi ei näköjään edes pääse kun paineet alkaa jo nousta muutaman sadan metrin matkalla.
Junahan oli matkalla Porokylän ohi Valtimolle, mutta porokylällähän ei ole radan varressa muuta nähtävää kuin hautausmaa. Siellä olisi vara paukahtaa ihan kunnolla, koska vainajat eivät lisääntyisi.
Pian, kuulemma, saadaan jo sähöt nurmeskylään.
Olihan kuumaa höyryä