Diagnoosit ja jatkohoidot

Anonyymi

Hei! Minulla on diagnosoitu diabetes, vaikkakaan en kyseistä sairautta sairasta. Sinänsä totta on, että sokerini olivat koholla ja tarvitsin hetkeksi lääkärin apuakin, mutta tasapaino löytyi n. viikossa ja olen ollut lääkkeettä pitkiä jaksoja. Asia on vakava, ja olen lukenut tätä, sekä facebookin palstoja ja herättänyt muutamanlaisia kysymyksiä ja ajatuksia. Toivon että ylläpito ei poista tätä, vaan keskustellaan asiasta rakentavasti ja saataisiin asioihin selvyyttä.

Palstoja lukiessa, ja omakohtaisen kokemuksen kautta, lääkäri herkällä kirjoittaa diagnoosin ja määrää lääkkeet, sekä lähettää diabeteshoitajalle. Itse sain pikakoulutuksen lääkkeisiin ja mittarin käyttöön db-hoitajalta. Kuitenkin olin tuolta poistuessa äimän käkenä ja sata kysymystä mielessä. Hoitajalta, sekä lääkäriltä näitä kysymyksiä myöhemmin, he eivät osaa vastata asiaan. Miksi? Lääkärin ymmärrän, hän on tk-lääkäri ilman erikoistumisia, taulukosta katsotaan numero ja sen perusteella diagnoosi. Minulla ei itselläni sinällään ollut pahoja ongelmia, koska määrätietoisesti tiesin valitseman; lääkkeettömän hoidon auttavan minua, tarvitsin vain muutaman päivän apua jotta sain asiat rullaamaan. Silti minulle vaihdetaan ja kirjoitellaan uusia lääkkeitä vaikka kerron aamupaastojen olevan 5,5, ennen ruokailuja 5,2-5,5 ja 2 h ruokailun jälkeen 6,5-luokkaa, söin sitten mitä tahansa, vaikka pääsääntöisesti vhh:lla mennytkin.

Kuitenkin tuolla palstoilla kirjoittelee 10 vuotta sairastaneita, jotka ovat edelleen hukassa ja ihmeissään lääkkeiden oireista. Monella on diagnoosi, lääkkeet, mutta ei db-hoitajan aikaa. Sitten on niitä joilla yhden paastoarvon luokkaa 7 määrätty lääkkeet, jatkoapu teillä tietämättömillä, vaikka asiaa olisi pitänyt tutkia ja sitten miettiä se lääkitys.

Diabetes on suurta kohderyhmää koskettava elintapasairaus, sen vaaroja kauhistellaan, mutta tärkeintä näyttää olevan saada se diagnoosi kirjoitettua pienilläkin arvoilla, lääkkeet potilaalle ja pois silmistä. Jos se kerta on niin vakava, niin ymmärtääkö lääkärit maalatessaan niitä kauhukuvia, mitä ne ihmismielessä aiheuttaa? Samalla kuitenkaan eivät konkreettisesti auta ihmisiä, vaan jätetään sen jälkeen "heitteille"? Diagnoosi itsessään aiheuttaa, varsinkin terveellä mielenterveyshaittoja, unettomia öitä ja se on omiaan itsessään nostamaan stressitasoa ja sitä kautta verensokereita. Jos aihe on oikeasti niin vakava kuin esitetään, olisi tärkeää että sen diagnoosin kirjoittaa ja asiaa hoitaa nimenomaan daibetekseen erikoistunut lääkäri ja hoitohenkilökunta.

Omalla kohdalla merkitsevin apu oli saada yörytmi kuntoon, henkinen paletti järjestykseen. Lisäsin, tai siis palautin liikunnan, terveellisemmät ruoat ruokavalioon, sekä kalanmaksaöljyn, multivita-tabletit ja magnesium-lisät. Nämä seikat vaikuttivat pitkälti siihen, että verensokerit on aina hallinnassa. 8 viikon hoitojaksolla, omatoimiset hoitoni ovat auttaneet paremmin sokeritasapainoon kuin mitkään noista lääkkeistä yhteensäkään. Ja yhtä kaikki, kohonneille sokereille oli minun tapauksessani käypä syy, mutta sillä ei ole merkitystä. Vain numerot taulukossa merkitsee.

Nyt tämän aiheettoman diagnoosin takia, en uskalla mennä lääkärille enää ensinkään. Jos varvasta vihloo, niin pelkään liitännäissairausleimaa, vaikka olisin kyseisen varpaan potkaissut oven karmiin.

En ymmärrä.

5

246

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Niin, ja mainitaan vielä etten ole asian suhteen uskovainen mihinkään suuntaan, vaan hankkimastani tiedosta esimerkiksi asiantuntijoiltakin joutuu jyvät erottelemaan akanoista.

    • Anonyymi

      Palataan asiaan. Sokerit olleet monta kuukautta balanssissa. Nyt jos vähänkin nilkkaan koskee tai jalkaa kutittaa tulee mieleen lääkärin uhkakuvat amputaatioista ja sokeudesta. Ei ihan käy järkeen miksi tällaista uhkailua harrastetaan. Ja kys. lääkäri sanoi että syöt näitä lääkkeitä lopun ikääsi. Nauroi vielä päälle. Ja oli eräälle toisellekin sanonut noin. Lääkäriin ei uskalla mennä enää minkään vaivan takia kun pelkää että kirjoittavat lisää lääkkeitä ja raskauttavia asioita omakantaan.

    • Anonyymi

      Pitkä sokeri 34, kolesterolit ok, forxiga jarrutti painonpudotusta itse asiassa paino nousi 8 viikon forxiga kuurin kanssa pari kiloa, vaikka lisäsin liikuntaa ja elin kurinalaista elämää. 16 viikkoa, ollaan satalukemista heittämällä terveen puolella. Paastot nousi forxigan kanssa 5,5-->6,1.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      81
      5340
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      74
      4709
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      131
      4650
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      369
      2091
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      94
      1708
    6. 99
      1607
    7. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      257
      1507
    8. 349
      1197
    9. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      57
      1022
    10. Kadutko mitään?

      Minä kadun ikävässä kirjoittamista, mutta en saa sitä tekemättömäksi.
      Sinkut
      200
      1011
    Aihe