Prepaid Visa - näkyykö nettipankissa?

Anonyymi

Jos otan prepaid visan, tuleeko se näkyviin nettipankkiin? Mikä prepaid-kortti olisi sellainen joka toimii turistikäytössä Pohjois-Amerikassa, ilmeisesti ei ainakaan Mastercard? Käteisellä varmaan voi ladata?

4

716

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nettipankissa ei näy muita kuin saman pankin myöntämät luottokortit - ei muita riippumatta siitä ovatko ne prepaideja vai tavallisia luottokortteja. Sori, en osaa sanoa myöntäisikö jokin pankki myös prepaid-luottokortteja taikka vastata Pohjois-Amerikka- ja käteislatauskysymyksiin.

    • Anonyymi

      Jos jemmassa on epämiellyttävän suuri määrä käteistä, se kannattaa ujuttaa vähin erin ja äänin takaisin kiertoon, päivittäiseen elämiseen. Näin normaali maksuliikenne lähikauppaan hiljenee tiliotteelta, mutta vastaavasti tilille säästyneet rahat voi siirtää mille tahansa luottokortille positiiviseksi saldoksi. Näinkin voi prepaid-tyylisen kortin itselleen hoitaa, mikäli ainoastaan korttivelan tekeminen on asia, jota haluaa välttää. Jos kuviossa on ulosottomiehiä ja/tai muita tilin saldosta kiinnostuneita viranomaisia, homma menee hankalammaksi.

    • Anonyymi

      Itsellä on lahjaksi saatuja S-lahjakortteja, eli ne on ladattu prismassa tietyille summille. Eli eikö kyse ole samasta asiasta, että ne rahat on siinä kortissa ja haltija papereita, eli kuka vaan voi käyttää ne tiettynä aikana siihen rajaan saakka, eikä niitä ole rekisteröity millekkään identiteetiteetille.

      Sama prepaid puhelimissa yms.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki

      Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K
      Viihde ja kulttuuri
      11
      823
    2. Kylypylä mätänee

      Kuka sotki uimaaltaan bakteereilla
      Suomussalmi
      43
      794
    3. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      62
      758
    4. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      60
      750
    5. En voi kertoa meistä kenellekään

      Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o
      Ikävä
      42
      743
    6. 51
      637
    7. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      49
      587
    8. Onko mulla vielä mahkuja saada sinut M nainen

      Sano joku prosenttiluku?
      Ikävä
      60
      587
    9. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

      Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
      Ikävä
      67
      556
    10. Suutuin lähinnä itselleni

      Kun irl juttujen takia näyttää erittäin epätodennäköiseltä, että olisin millään tavoin toivottu henkilö sulle.
      Ikävä
      28
      508
    11. SuMetKu konkursissa

      Asiakastiedon sivulla oli, SuMetKu asetettu konkurssiin. Tulihan se seinä vastaan lopultakin suuruudenhulluudessa.
      Suomussalmi
      18
      487
    12. Hei. Ilmeisesti tässä saa unohtaa sen

      että meistä joskus jotain tulisi? M
      Ikävä
      29
      485
    13. Miksi olet niin hankala?

      Miksi toimit miten toimit?
      Ikävä
      44
      475
    14. Ei voi mittään

      Tykkään sinusta, vaikka miten typerän jutun suustasi päästät😅
      Ikävä
      32
      469
    15. Jos mies naisen prinsessakohtelu

      on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
      Ikävä
      97
      467
    16. Miten voit tykätä

      Jos samaan aikaan haluat pysyä mahdollisimman kaukana?
      Ikävä
      40
      437
    17. En usko enää

      rakkauteen.
      Ikävä
      58
      421
    18. Mitä sulle

      Kuuluu?
      Ikävä
      24
      419
    19. Tykkään sinusta

      Vaikka en vastailekaan!
      Ikävä
      17
      410
    20. Jos kohtaisimme niin

      Olisitko ilkeä ja kostonhaluinen?
      Ikävä
      43
      397
    Aihe