Persut, he jotka ovat kaikkia ja kaikkea vastaan haluavat Suomen takaisin. Millaisen Suomen?
Haluavatko he 1930- luvun Suomen, jossa etsittiin Suurta Johtajaa?
Haluavatko he liittoa Putinin kanssa (nykyinen oikeiston rahoittaja ja avustaja)?
Miettikääpäs millaisilla autoilla Suomessa ajeltiin 1900- luvun lopulla, ei ollut jokapojalla Mersua ja Bemaria kuten nyt on (kiitos EU:n).
Tätä listaa voisi jatkaa edelleen...
Haluavatko he 1930- luvun Suomen, jossa etsittiin Suurta Johtajaa?
Haluavatko he liittoa Putinin kanssa (nykyinen oikeiston rahoittaja ja avustaja)?
Miettikääpäs millaisilla autoilla Suomessa ajeltiin 1900- luvun lopulla, ei ollut jokapojalla Mersua ja Bemaria kuten nyt on (kiitos EU:n).
Tätä listaa voisi jatkaa edelleen...
Vastaukset 87
Vanhimmat
Heh, velalla ostetut Mersut ja Bemaritko nyt on jonkun hyvinvoinnin merkki?
Ei pelkästään. Kuinka moni tavallinen duunari kävi enne EU:ta ulkomaan lomilla? Entäpä nyt? Ero on huikea. EU:n tuomat hyödyt ovat merkittäviä (taloudellisesti) ja muistelepas miksi ko. järjestö aikanaan perustettiin =tuomaan pysyvää rauhaa Eurooppaan. Persut haluavat luopua rauhallisesta euroopasta, vai?
Halla-ahostako Suomen Erdogan tai Putin?
Höpsistä nyt, esim. 80- luvulla duunarit
kävi kanarialla ja vennään mailla mustan meren rannalla.Oli halpaa käydä ja rahaa jäi vielä elämiseenkin suomessakin kuin myös siellä lomalla tuhlattavaksi.
Nimimerkillä kokemusta on...
"Reinikaisen ajan" ihana turvallinen mukava Suomi takaisin. Ei "enoja" ei raiskarimatuja..
Persut palauttais Suomen jonnekin 1950-luvulle ja vihreät ainakin maaseudun metsästäjä-keräilijäkauteen ilman metsästystä (kun eihän eläimille saa tuottaa kärsimystä).
Paitsi kissoille.
Persujen aikana ainakin lättähattu-junat kulkisi kerrankin aikataulussa
Persut vaatisi Suomen veromiljardit takaisin etelän mafiosoilta tai niitä ei pitäisi antaa alunpitäenkään
Perussuomalaiset on ainoa arkijrkinen puolue.
He haluavat käyttää verovarat oman maan kansalaisten hyvinvointiin. Demrit ja muu vasemmisti kepu mukaanlukien jakaa 3 miljoonaa euroa vuoden jokaisena päivänä savanneille. Heimopäälliköt kiittää!
EU nettojäsenmaksu 147 euroa jokaista suomalaista kohtaan 600 euroa/hlö elvytyspaketti, tekee nelihenkisessä suomalaiskodissa 2988 euroa jokaista perhettä kohden.
PS näyttä olevan ainoa puolue joka oikeasti on kuntalaisten asialla.
.
Näin on, mutta yhden persun kannattaisi hiukan pitää mölyjä mahassaan, enkä tarkoita nyt Mäenpäätä. Jämpti pitää olla, mutta ei kolloo.
N
Jepulis, muu porukka voi olla ookoo, mutta yksi typerys leimaa typeriksi koko sakin. Vielä kun tuntuu olevan johtoporukkaa eli määrää tahdin....
Paljon mölyä asioista joitten korjaamiseen ei kuitenkaan ole kykyä, halua tai mahdollisuuksia. Vähän sama kuin säistä meuhkaaminen. Tämä Peltokangas, jos sillä jotakin sisältöä jutuissaan on niin tosi hyvin ne öyhöttämisellään peittää.
Eiköh tässä puhuta Ilmajoen öyhöttäjästä ?
Kaikki samanlaisia.
Mitkä ovat ne persujen perusarvot jos jättää EU:n ja maahanmuuton käsittelemättä?
50- luvun Suomiko? Silloin ajettiin vain ryssän Volgalla, sitäkö persut kaipailee? Kulutus lienee 25 - 30 l/100 km. Kyllä kannattaa ajaa joukolla pensanhinnan alennuksia. Putini kiittää, ei mennyt tukirahat hukkaan!!
ootteko nyt oikeesti persut on koko olemassa olo aja vain ollut vastaan joka asiaa...mutta sitten on kysytty mikä olis nyt mitä te tekisitte jos olistte olleet samassa tilanteessa? eipä ole tullut kertaakaan vastausta. aina muistellaan vaan sitten kreikka,rajat kiinni,ny on eu...
aivan niinkun vanhat paapat jänkätään samaa asiaa koko ajan. miksi niiden äänestäjät ei tajua? soini lyö kyllä oikeeseen rakoon jos perustaa smp. koska soini on oikeesti myös ulkopolitiikkaa ajatteleva mies vaikka on suomenkin asialla. saa ääniä persujen ajattelevasta siivestä,kristillisitä,sinisistä,kepusta..varma voitto ehkä...ehkä nyt kun sale ilmoitti ettei jatka soini hakee taktisesti pressaksi ja luopuu sitten puolueen johdosta
Kyllä Ilmajoella keskusta on ollut kaikkea kehitystä vastaan.
Onko Ilmajoen kehitys kääntynyt rakettimaiseen nousuun kun on saatu persujakin päättämään?
Mitä ne kaksi "kansanedustajaa" ovat saaneet aikaiseksi möläytystensä lisäksi?
Kepulaisilla on sentään asiaosaamista.
Totuuden nimissä sitä asiaosaamista näyttää olevan perussuomalaisilla mutta ei keskustalla.
Kepun 16 valtuutettua on onnistunut vastustamaan kaikkea kehitystä.
Perussuomalaiset ovat tehneet kunnan kehittämiseksi paljon aloitteita, kepu vastustanut jokaista.
Missä on keskustan aloitteet? Yksi oli lehdessä että kepu oli tenyt aloitteen vihapuheen tunnistamiseksi.
Tunnistaakohan he omat jäsenensä suoli24 palstalta ;-)
Halla-aho pohtii , jotta voiko ihminen olla toksisesti persu.... Kyllä vaan, silloin myrkyttää ilkeydellään kaiken yhteistyön.
Voiko ihminen olla toksisesti kepuli??
Kyllä, kun äidinmaidosta imee keskustalaisuuden, ei siitä vieroittaminen ole sen helpompaa kuin muistakaan haitta-aineista.
Kepulainen ilkeys on ilmeisesti sitä "parempaa" ilkeyttä.
Onhan Ilmajoen keskustan vaaliohjelmassa ettei kuntaveroa tarvitse nostaa koko vaalikaudella.
Kahdesti pettäneet äänestäjänsä, ensi syksynä kolmannen kerran.
Imo:n kehitykseenkin keskusta vaati vauhtia ja saikin.
Imo:lta siirrettiin opetus Seinäjoelle, keskustalaisin voimin.
Saimme tilalle Turkkilaisia ja Koronaviruksen-kiittäkäämme keskustaa!
Keskusta luoasi vaaliohjelmassaan myös pitkään työttömänö olleiden sakkomaksujen käyttämisen työllistämiseen. Kun asiasta tehty aloite oli käsitteyssä, keskusta vastusti omaa vaaliohjelmaansa.
Kepu pettää aina!
Keskusta ei onnistunut 16 valtuutetullaan lopettamaan kyläkouluja, kolme perussuomalaista esti kylien kaatamiseen tähdänneen keskittämishankkeen.
Näin on tulkitava kunnanhallituksen puheenjohtajan baaripuheista.
Persuilla ei ole minkäänlaista huolta ja vastuuta kunnan taloudesta, kun he ovat paasaamassa miljoonia miljoonien perään näihin maailmanlopun kouluihin. Siinä rahanmenossa ei auta yhtään vaikka koko kunnan henkilökunta lomautettaisiin kuukaudeksi.
Kunnanhallitksenkeskutapuh joht kertoi kunnan velan puolittuvan 10 vuodessa, kirjoituksessaan lehdessä.
Olemme nähneet hänen johdolla velan lisääntyneen 10 miljoonalla, ja kunnan anhat ylijäämät on tämän vuoden jälkeen hukattu.
Tämäkö on sitä vastuullista politiikkaa?
Sama miesoletettu on suurin uhka kuntaliitoksen toteutumiselle, Vain taloudeltaan vahva kunta voi olla itsenäinen.
Persujen historia on kolmivaiheinen. Oli esihistoria ja Poutiaisen mopo, oltiin unohdetun kansan asialla. Tuli Soinin värikylläinen aika jota ihan ulkopuolinenkin seurasi virnistys silmäkulmassa. Ja sitten on tämä puupääpoersujen aika, sivistymätön törkyturpaporukka joka on häpeäksi Suomelle.
Tehdään kuntavaaleissa tästä persuvapaa kunta, se on paras sijoitus tulevaisuuteen, jo lastemmekin puolesta.
Erittäin terävä analyysi Persujen (toivottavasti) lyhyestä poliittisesta historiasta. Nolla Pesua = nolla paskanpuhumista.
Toivoa+sopii,+mutta+kyllä+se+nyt+näyttä+siltä+että+marginaalipuolue+10%+keskusta,+on+saattamassa+itsensä+vasemmiston+apupuolueena+ikuiseen+marginaaliin.+Se+on+toki+vain+Suomelle+hyvä+asia.
Tässä se taas nähtiin. Kepu pettää aina. Juuri sunnuntaina keskustan kunnallisjärjestön puheenjohtja kertoi keskustan haluavan tehdä yhteistyötä, mutta täälä sitten kh pj osoittaa mitä tpahtuu kun on kykyihin nähden liian isot saappaat.
Kepu myyny sielunsa vasemmistolle.
Tervetuloa Perussuomalaiset, Ilmajoella tulossa JYTKY.
Kepussa ei löydy yhteistyökykyisiä. Pelkkiä öykköreitä. Miksi äänestää valtuustoon kepuja kun eivät ymmärrä mistään mitään.
Onko se saanu jonku palkkioviran pääkaupungista?
Kyllä ne osaa persutki!
No ketäs ny sitte mollatahan? Pitääki mennä huomenna kirkkohon kuuntelemahan kuka on seuraava uhri?
NO , jo sielä joskus lausutaan vaikka: Autuaita ovat hengellisesti köyhät., niin kyllähän siitä taas joku persu ottaa itteensä ?
Ei kait ne sentään itsestään virsiä väsää?
Henkisiä ongelmia on ilmeisesti hoidettu ihan kirkkoväättyrin osalta yhteiskunnan piikkiin tosi paljon. Lääkitys on vahva, Katsokaapa sen silmiä. Hullunkiilto ja pupillien koko viittaa vahvaan mielialalääkitykseen.
Vaikka tarkootetahanki kepulaasia!
Soisin toki jonkun muunkin hakeutuvan hoitoa saamaan,niin helpottaisi tuo kepusta / demareista ahdistuminen ? Parempi olisi keskittyä omaan tekemiseen ja jättää vähemmälle muiden mollaaminen. Koulukiusaajan asteella tuollaiset tyypit on.
Mitä mitä, osuiko kalikka omaan nilkkaan?
Voi voi, onko keskustasosialistia kiusattu koulussa?
Muistankin miten olit surkea hiihtäjä, nyt enää perässähiihtäjä.
Eikä pojasta polvi parantunut.
Persut haluaa lopettaa Ylen, Hesarin, Ilkka- Pohjalaisen. Sitte kaikki uutiset ja ilmoitukset pitää julkaista Diktaattorin mhtikäskyllä persujen julkaisuissa ( esim. Seinäjokinen ja MV- lehti) Varmaan myös TikTok lopetetaan....
Missähän kepun huhutoimistossa tuollaisiakin valeita levitetään?
Täytyy kyllä todeta että kun luottamus Ilmajoki-lehteen on menetetty, Seinäjokinen-lehti on uutisoinut paremmin myös Ilmajoen tapahtumista.
Keskustan Riikka Pirkkalaisen mukaan politiikan puhekulttuuri on osoittanut jopa pahoja kovenemisen merkkejä.
– En soisi sen muovautuvan osaksi kampanjointia, koska suomalaiset kuitenkin edelleen arvostanevat asioiden ratkaisemiseen tähtäävää politiikkaa. Keskusta tekee työtä kunnioittavan kampanjoinnin puolesta,, sen huomaa muun muassa suomi24 palstalla...."""...
– Isona teemana nostamme esille kuntalaisten osallistumista veronmaksuun, osallistamista, syyllistämistä ja vasemmistoarvoja*
. Pelkästä rahasta puhuminen karkottaa asioista kiinnostuneita. Aleneva äänestysaktiivisuus on otettava vakavasti.
Keskustan Saarikko haluaa Imaami-koulutusta Suomeen!
Keskusta pettää aina.
Kommunistien apupuolueeksi vajonnut keskusta tuhoaa suomea vasemmiston ja vihreiden kanssa yhdessä.
Jos joku haluaa koraanin oppien mukaan mennä, niin voi painua aavikolle takaisin, sivistyneeseen yhteiskuntaan se ei kuulu.
Uskonnon opetus on kansalaisille aina hyvästä.
Hyvät kansalaiset, tämä on vakava vetoomus:
Tulevissa vaaleissa jokainen ääni mille tahansa muulle puoluelle kuin perussuomalaisille on järjen ääni.
Kirjoittaja on siinä mielessä oikeassa että ääni mille tahansa muulle puolueelle kuin perussuomalaisille on ääni vasemmistolaiselle keskittänispolitiikalle, veronkorotuksikle ja korruptiolle.
Äänestä kepua, saat lisää veroja
Jos Ilmajoella äänestää persuja, tietää se automaattisesti veronkorotuksia, sillä millään muuten ei ole mahdollista rahoittaa heidän maailmanlopun koulujen korjaussuunnitelmaansa.
Jos Ilmajoella äänestää kepua ei edes koulut pysy kunnossa ja silti veroja on korotettu vuosittain.
Äänestäkää silti, se on velvollisuus.
Äänestää kannattaa, jokainen ääni vaikuttaa lopputulokseen ja siksi tulee miettiä kenelle sen äänensä antaa. Haluaako, että puhalletaan yhteen hiileen vai haluaako, että joka asiasta takutaan.
Välillä naurattaa, kun katsoo valtuuston kokouksien taltiointeja, sillä siellä on muutama yhden käden sormiin mahtuva porukka, joka on aina pyytämässä puheenvuoroa, vaikka heillä ei olisi mitään omaa sanottavaa, ainoastaan toistetaan lähes samoin sanoin edellisen puhujan sanomiset. Sitä omaa ääntä on niin ihana kuunnella ja kun puhutaan paljon, niin siinä sivussa saadaan hankittua kokouksesta suurempi kokouspalkkiokin.
Viimeksi kun katsoin valtuuston kokousvideota, (kiitos perussuomalaisille jotka ovat tiedottaneet näistä kuntalaisille) keskustavaltuutetut poistuivat kesken kokouksen.
Miksi äänestää sellaisia edustajia, jotka karkailevat kesken kokouksen pois.
Erikoista oli että myös pöytäkirjantarkastajaksi valittu keskustavaltuutettu poistui kesken kokouksen, mutta hän oli kuitenkin pöytäkirjan pystynyt tarkistamaan.
Netissä olevan pöytäkirjan mukaan ovat molemmat pöytäkirjan tarkastajat olleet koko kokouksen ajan paikalla. Taisit tunnistaa ihmiset väärin?
kepu pettääää aina
Pöytäkirja ei siis pidä paikkaansa,
Pois karanneet olisi tullut merkitä pöytäkirjaan. Joko sielä väärennetään pöytäkirjatkin?
https://youtu.be/n04g4fmzUSo?t=1987
Asiakirjaväärennöksillä on päässyt mm. EU:n huippuvirkoihin - tuliko yllätyksenä
Lue pöytäkirja netistä ja viisastele sitten vasta. Pöytäkirjaan on merkitty kokouksesta poistuneet, mutta heistä ei kukaan ollut pöytäkirjan tarkastajana.
Selvä virhe pöytäkirjassa. Ilmajoella tuttua touhua, kun ei alkeita osata, kepu tulee kuntalaisille kalliiksi.
Ilmajoelle pitää saada pormestarimalli!
https://ilkkapohjalainen.fi/arkisto/ilmajoki-uusii-valtuuston-kokouksen-virheen-takia-1.2148608
Ei ole persuilta tullut vastausta tähän kysymykseen. Lukaiskaa IP:n tämän aamun pääkirjoitus, miettikää hetkisen ja kakistelkaa ulos!
Se tarkoittaa,että valehtelu on loputtava
,koska PS on oikeat tavoitteet.
Eikö muuta irtoa?
IP= Ilmajoen pradva.
Ihan vasemmiston apupuolueena äänenkannattaja.
Kyllä juurevaa maamiehiä vituttaa kepun veljeily punikkien kanssa.
Suomen Uutisetko se on sitten ainoa "tietolähde"? Täyttä Fakenewsiä koko lehti.
Lue myös RT/Spurnik Newsiä jos englanti sujuu. Ovat samaa kaliperia.
Kysymykseeni en saanut vastausta. Tyypillistä populisimia pukataan.
Dynkkää yksinpuhelua.
Yksi tyhmä kysyy jossain suolipalstalla, mene ihmeessä heidän tapahtumiinsa kysymään, niin saat niiltä vastauksia.
Mitä Ilmajoen keskustapuolue on tehnyt kunnan kehittämiseksi?
Entä SDP?
Tai Kokoomus?
Miksi kunnan veroprosenttia nostetaan vuosittain, silti koulut ovat homeessa ja johtaja juovuksissa.
Onhan ne vastustaneet kaikkia kehitysaloitteita.
eikö persujen puoluekirjassa oo ensimäisenä että kaikkea pitää vastustaa? keskustalla taas kuseta kaikkia paitsi heimoveljiä ja hunttajusseja
Menneinä vuosina on rakennettu uusia asuntoalueita eri puolille kuntaa ja asuntoalueille kunnallistekniikka (tiet, vesihuolto - johonkin jopa katuvalot). Vesi- ja jätevesiverkosto on laajennettu kunnan joka puolelle. Näitä mm ns vanhat puolueet ovat yhteistuumin olleet tekemässä.
Edelleen voi kysyä mitä persut ovat kehittäneet? Nyt ei justiin tule mieleen muuta kuin jatkuva krökkyäminen ja epäasialliset kirjoitukset puheet.
Ihan+aiheellisiahan+ne+perussuomalaisten+tekemät+valitukset+ovat+olleet,+nehän+on+oikeudessa+todettu,+toisin+kuin+vanhojen+puolueiden+vanhojen+jäörien+tekemät+aihettomiksi+todetut+tutkintapyynnöt,+joiden+laskut+maksatettiin+laittomasti+kuntalaisten+verovaroilla.
Epäasiallista+käytöstä+keskustalaiset+ovat+osoittaneet+poistuessaan+valtuuston+kokouksesta+kesken,+karkailevat+sieltä+kesken,+miten+sellaisia+voisi+äänestää+jotka+eivt+kestä+kuulla+totuutta?
Yllä+luettelemasi+asiat+ovat+kaikkien+puolueiden+yhteistuumin+tekemiä+hankkeita,+perussuomalaiset+ovat+olleet+niiss+mukana,+kehittämässä+kuntaa.
Ilmajoen+kunnanhallituksen+jäsenistä+45%+on+virkarikoksista+tutkittavana,++heidän+kuuluisi+vetäytyä+sivuun+tutkinnan+ajaksi.
Kova+pelko+näyttää+olevan+keskustalaisilla,+perussuomalaiset+tekee+hyvää+vaalityötä+jo+nyt,+aion+äänestää+perussuomalaisia+koska+he+ovat+ainoa+vaihtoehto+punavihreälle+velkaantumispolitiikalle.
Senaattori isännöi eilen paikallisia kansanedustajia. Avustajansa oli laittanut asiasta kuvan Koskenkorvan fb-ryhmään. Kommenteissa joku kysyi mikä oli päivän anti? Senaattorin vastaus oli, että päivän anti oli hyvä. Joko senaattori ei ymmärtänyt kysymystä tai sitten hän ei ymmärtänyt päivän keskusteluista mitään.
Kylläpä se keskustasosialistit hatuttaa kun Juha järjesti hienon päivän todellisille vaikuttajille. Olutta pesäpallokatsonossa kunnan piikkiin lipitti kaikenmaailman pummit.
Näin se homma menee, Persut edistää kunnan hyvinvointia, kepu jarruttaa ja valittaa kaikesta.
Ehkäpä Juha on fiksumpi kuin sinä, eikä hölötä valmisteluvaiheessa olevista asioista kyläpalstoilla.
Senaattori ei vain oikeasti tainnut ymmärtää mistä puhuttiin.
Senaattori taisi vain soittaa muutamaan paikkaan ja kysyä voidaanko tulla. Järjestelyistä, syömisistä ja juomisista huolehti kyseiset yritykset.
Onneksi ei ole tarvinnut koskaan istua karikkapallomatsissa ei omalla eikä kenenkään muun kustannuksella.
Kerranki kunnasta on edustaja joka saa jotain aikaan. Kepu vain vastusti kiikerinkylän tien päällysterahojakin, ksaikkia ne oikeen vastustaa, paitsi vihervasemmistoa.
Kerropa mitä senaattori on saanut aikaan. En ole kuullut muusta kuin, että ajaa nuuskan myynnin vapauttamista Suomessa.
Olen toista vuotta odottanut, että hän paikallislehdessä kirjoittaisi säännöllisesti (kerran kuukaudessa) eduskunnan kuulumisia, mutta ei ole näkynyt. Tietysti pitää ensin osata kirjoittaa ...
Paikallislehdessä kirjoitelu ei tietenkään ole vaalipiirin kansanedustajalle oleellista.
Senaattori Mäenpään erityinen vahvuus on kerätä kannatusta koko vaalipiirin alueelta.
Sellainen kuukautiskierto sopii paremmin jollekkin paikallispoliitikolle, Sepolle tai Ristolle?
Niin tai näin PS:n on valmistauduttava ottamaan hallitusvalta ja kyvykkäitä ministereitä tarvitaan..
Ministerinvirkaan elämän koululaaset ? Ei tuu onnistumaan..
Kyllä siellä on hyviä tyyppejä ja ministerinhän ei tarvitse olla kansanedustaja...
persut halua suomen talvisodan ajan taantumaan koska heistä kaikki ovat alemman koulutus ja sosiaalitason ihmisiä...pärjäävät paremmin jos maa ei kehity
Persuissa ymmärretään myös valtionyhtiöiden merkitys esim. Kaipolan tehdas on koko ajan ollut tuottoa tuottava se ei vain tuottanut kiiiluvasilmäisille kokkareille tarpeeksi
Kolmen vuoden takainen aika oli kulta-aikaa. Oltiin suurin puolue ja vallan huipulla.
Onneksi pikkujoulut tulevat taas pian.
https://www.hs.fi/nyt/art-2000005495940.html?share=01d5c1a035123f255ff87dfae8949290
persut osaa ajatella vaan mennyttä---kyllä ennen oli paremmin. mutta oliko se nyt oikeesti? jos aivoilla ajattelee? ei
Ajattelevat nykyisin paljonkin sitä aikaa jolloin puolue oli vielä uskottava. Siitä on jo yli kaksi vuotta.
Kaipolaan pitää saada erkki-tuotanto-osuuskunta kombinaatti ja sinne kaikki töihin