"Ongelma eivät ole fanaatikot ja mielipuolet, joita on vähemmistö. Ongelma on se enemmistö, joka pelosta tai mukavuudenhalusta tanssii fanaatikkojen pillin mukaan"
Tohtori Jussi Halla-Ahi
Moniko nykyisistä politiikoista pystyy vastaavaan ilmaisuun.
Hyvä Jussi
Tohtori Jussi Halla-Ahi
Moniko nykyisistä politiikoista pystyy vastaavaan ilmaisuun.
Hyvä Jussi
Vastaukset 48
Vanhimmat
Miksi ei pystyisi?
Halla-ahon pitäisi kyetä osoittamaan, että enemmistö todella tanssii pelon tai mukavuudenhalun takia "fanaatikkojen pillin mukaan". Muuten hänen retoriikkansa on sisällöllisesti tyhjää.
Entä jos enemmistö on oikeassa ja Halla-aho väärässä? Entä jos juuri Halla-aho ja hänen puolueensa edustaa kyseistä fanatismia impivaaralaisella rajat kiinni ja irti EU:sta politiikallaan.
Ongelma on siinä, että Halla-aho jauhaa paskaa.
Vähän on aloittajalla realiteetit hukassa, jos tuollainen upoaa.
No mutta tuo Halla-ahon "viisaushan" istuu perussuomalaisiin kuin nenä naamaan. Omistaan hän puhui.
"Miksi ei pystyisi?"
Onko esimerkkiä?
Jos asiasisältöä tarkoitat, niin varmasti vaikka kuinka paljon. Jussin kommentti oli paksua persupopulismia vailla sisältöä. Ei kai pelkkä retoriikka ole merkittävää, jos asiasisältö on täyttä sekulia?
Sinä itse et löytänyt mitää sisältöä Jussin kirjoituksesta.
Ymmärrän sinua 🤭
Mutta et ilmeisesti ymmärrä Suomea. Oletko koskaan sivistänyt itseäsi lukemalla raamattua?
Minusta ongelma on nimenomaan fanaatikot ja mielipuolet. Niiden mukaan tanssiva enemmistö on Halla-ahon mielikuvituksen tuotetta. Sitäpaitsi Halla-aho saattaa itse kuulua noihin mainitsemiinsa fanaatikkoihin ja mielipuoliin.
Olen samaa mieltä. Islamin usko pitää kieltää.
Halla-aho ei siis pidä ongelmana esim. Anders Breivikiä, joka taatusti on edelleenkin fanaatikko ja mielipuoli? Eikä hänen ympärillään liiemmälti tanssijoita mahda olla eikä ollut hänen tekemänsä joukkomurhankaan aikana, hän toimi yksin.
Kummallinen on Halla-ahon ajatusmaailma. Ettei peräti breivikmäisen vaarallinen.
Breivik vain sattui olemaan väärässä paikassa väärään aikaan, kirjoitti Halla-aho.
Breivik murhasi 77 ihmistä tarkan suunnitelman mukaan. Motiivi oli poliittinen ja uhreista suurin osa demarinuoria.
"Breivikin mukaan iskut olivat hienostunein ja vaikuttavin poliittinen hyökkäys toisen maailmansodan jälkeisessä Euroopassa".
Halla-aho on kirjoittanut puolestaan näinkin.
"Minun on vaikea keksiä maailmankaikkeudesta alhaisempaa matelijaa kuin pohjoismainen sosiaalidemokraatti. Tämän reptiilin erityisen limainen alalaji on ruotsalainen sosiaalidemokraatti."
"Väkivalta on aliarvostettu ongelmien ratkaisukeino".
Persukannattajat ja- puolustelijat vähättelevät Halla-ahon kirjoituksia ja niiden merkitystä, vaikka ne sentään kuvaavat Halla-ahon ajatuksia. Jotka ei kyllä minun mielestäni terveestä päästä ole. Halla-aho ei halua itse niitä kommentoida eikä ole niistä irtisanoutunutkaan, vaivihkaa korkeintaan poistelee pahimpia ja paljastavimpia somesta imagoa parantaakseen, mutta johonkin ne jää aina näkyville, kun ne kerran on nettiin levinneet. Eikä Halla-ahon ajatukset muuksi ole muuttuneet, vaikka vuosia on kulunutkin, koskapa hän yhä seisoo kirjoitustensa takana. Vaikka ei niitä kommentoimaan alakaan ja kieltää jopa niistä kysymisen.
Aika vaan ei ole vielä kypsä Halla-ahon fantasioiden toteutumiselle, toivottavasti ei koskaan niin pitkälle kypsykään..
ps. Katsokaapa YLE-dokkari Berliinin 1936 olympialaisista. Jotkut sanoo, ettei urheilu ja politiikka liity yhteen. Kyllä liittyy ja tuossa dokumentissa se tuodaan erittäin hyvin esiin.
"Väkivalta on aliarvostettu ongelmien ratkaisukeino".
Miksi Halla-aho ei sanonut tuota Pekka Katajalle lohdutuksena?
Väkivalta on itsekäs ja julma ratkaisukeino; harvoin, hyvin harvoin peruteltua, useinpien mielestä.
ohA-allaH on suuri
innostunutsonni
Fanaatikko halla-aho ammuskelee ja pelokkaat persut seuraavat mestariaan. Sitähän pyssy-Jussi tarkoitti.
Halla-ahon täytyisi, kun niin saatanan hyvä kynäilijä on, kirjoittaa oma teoksensa Hitlerin Mein Kampf- tyyliin, josta innokkaimmat ihailijat saisivat lukea, kuinka Jussi Halla-aho tulee toimimaan, jos saa vallan käsiinsä. Senhän Halla-aho on jo ilmaissut, ettei pohjoismainen demokratia ole hänen mieleensä.
Niinhän ne perussuomalaisten enemmistö tanssii näiden muutamien fanaatikkojen tahdon mukaan. Ei tarvita kuin yksi kaheli puhumaan persreijästä ja jo asialle löytyy puolustajia.
Jussi Halla-aholle ihmiset on ongelma. Ihmisistä pääsee parhaiten eroon kun rakentaa vaihtoehtoisen totuuden johon paeta.
Halla-aho on arka ja pelokas ihminen, joka viihtyy parhaiten somessa, omien seuraajien parissa.
Vaihtoehtoinen totuus on umpio, jossa persut elävät.
Onko maailmassa kaksi totuutta? Sinun teoriasi kuullostaa hieman skitsofreeniseltä.
Olisiko se uhka demokratialle, jos kansanedustajiksi hakeutuvat ihmiset joutuisivat testiin, joka mittaa kognitiiviset kyvyt ja tiedolliset valmiudet. Myös persoonallisuuden kartoitus olis kiva
Nykyään sellaisia testejä tehdään monille työnhakijoille, mutta eduskuntaan pääsee kuka vaan elämästä vieraantunut trolli.
Myös sosiaaliset kyvyt ja monipuolisuus kunniaan. Kirkkoslaavilla ei pärjää.
Persujen sosiaaliset kyvyt ja sananvapaus on sitä, että ongelmia ei tule, jos kuuntelet nöyränä persusaarnaa ja myötäilet saarnaajaa. Saat olla mitä mieltä tahansa, kunhan vaan olet samaa mieltä persun kanssa, muuten persu pimahtaa.
Hahaha. Vassareiden katkeraa tilitystä on aina huvittavaa lukea.
https://taakka.net/intersektionaalinen-feminismi/
Halla-ahon aivopierun aiheutti närästys feministeihin.
Linkki on aika hurjaa luettaa. Siinä on paljon sellaisia väitteittä, jolla ei ole mitään todellisuuspohjaa.
Mulla meni luottamus Purran rehellisyyteen.
Halla-aho kaasuttaisi varmaan ihmisiä hengiltä tasa-arvoisesti "erityisistä syistä" ?
Tasa-arvo on ruma sana persujen maailmassa.
Me muut olemme tasa-arvoisia, kunnes Mestari päättää kuka menee töihin ja kuka suihkuun.
Kerro tarkemmin vailla todellisuuspohjaa olevista väitteistä. Edes yksi
No kun ette te koskaan pysty tulemaan valkoisiks miehiksi. Niin eikö tasa-arvo ole valehtelua?
Tämä intersektionaalisuus on kokonaisvaltainen tapa tarkastella asioita.
Sellainen ei sovi Halla-ahon yksinkertaistettuun maailmaan.
Intersektionaalisen feminismin leimaaminen vaaralliseksi ajatteluksi paljastaa sen tosiseikan, että persuissa todellakin vihataan naisen vapautta.
Nainen kokkaa, kun käsketään,
nainen pyllistää, kun käsketään.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Intersektionaalisuus
Naisena olen sitä mieltä, että feminismi on viety ylipäätään jonnekkin sellaiseen ääripäähän, että sillä ei ole enää tekemistä tasa-arvon tai sen kaltaisten asioiden kanssa. Tuntuu, että tärkeämpää on etsiä suorastaan fanaattisesti asioita, joista voi loukkaantua tai pöyristyä.
Nyt ei tarvitse kerätä säälipisteitä ja yrittää pärjätä nillä vaan voi kerätä intersektionaalisuuspisteitä ja jyrätä niillä.
Nyt voidaan etsiä ja nähdä kaikenlaisia piilosyrjitämuotoja todellisia ja ei-todellisia sehän on jokaisen omassa harkinnassa ja päässä.
Eiköhän lähdettäisi vain niin yksikertaisesta asiasta, että on ihminen ja ihmisiä on erilaisia, ihmisiä pitää kohdella tasapuolisesti ja ihmisten tulee käyttäytyä lain ja sääntöjen mukaan.
Kuinka hyvin intersektionaalisuus ottaa huomioon ihmisen oman käytttäytymisen, johon saattaa tulla reagointi aivan omasta syystä, tuskin mitenkään, jos on tarpeeksi "pisteitä".
Intersektionaalisella hifistelyllä voi kyllä käyttää aikaa ja voimavaroja jossitteluihin ja arvuutteluihin eri yhteiskuntarakenteista. Järkevä, fiksu ihminen ei tällaista edes tarvite ymmärtääkseen sekä erilaisuutta että eriarvoisuutta.
Minä näen taas intersektionaalisen feminismin tieteen tekemisen työkaluna.
Ainoastaan persut ovat olleet tohkeissaan Intersektionaalisesta feminismistä.
Sen avulla he luovat uusia uhkakuvia siitä, miten kiero vasemmistohallitus haluaa tuhota miesten aseman yhteiskunnassa.
Se ei ole tiede ollenkaan. Se on nimenomaan vain teidän poliittisen agendan työkalu. Kallis ja haitallinen.
Tonttu haluaa taas saivarrella. Kai sä vastustat myös tiedettä? Tiede pilkkaa sun uskoa!
"Tiedettä", johon vaikuttaa asenteet... sanohan miten porrastatte samoin käyttäytyvät ihmiset... ai niin, jos on tummaihoinen nainen ei voi vaatia samaa käytöstä kuin vaalealta heteromieheltä niinkö? "Excuses" siinä sinulle tiedettä... jolla oikeutetaan ja hyväksytään eriarvostamista ja pönkitetään jopa vääränlaista käytöstä.
Ei se ole mitään tiedettä. Se on täyttä huijausta. Tiede on hyödyllistä. Intersektionalismi on täysin hyödytöntä.
Persut tuovat sitä aseenteellisuutta tieteeseen. Halusit kumota viattoman kaavion pseudotieteenä, vaikka siihen ei ole kytketty mitään feminististä.
Hankamäen mukaan Feminismi aiheuttaa pedofiliaa. Siinäpä hieno esimerkki miehekkäästä tieteestä.
PS voi luoda tyhmille ihmisille vaihtoehtoisen todellisuuden, mutta tiedemaailmaa se tuskin pystyy ympäripuhumaan paskapuheillaan.
https://blogit.apu.fi/uuninpankkopoikasakutimonen/2020/07/02/luulo-ja-tieto-2/?fbclid=IwAR3t5hgAuPWFwUAiA4yBr7VG42FwJrnPRC5nLM434o1BkPEz5zsamN1VbGg
Tässä selvitys selkokielellä koko IF-sotkusta, jota persut ovat olleet hämmentämässä.
"Minusta ongelma on nimenomaan fanaatikot ja mielipuolet. Niiden mukaan tanssiva enemmistö on Halla-ahon mielikuvituksen tuotetta. Sitäpaitsi Halla-aho saattaa itse kuulua noihin mainitsemiinsa fanaatikkoihin ja mielipuoliin."
Tuo on ketjun paras, kattavin ja tyhjentävin kommentti. Onnittelut kirjoittajalle!
Tuo 17:32 on totta.
Ja siksi: ei ainakaan Jussista seuraavaa pääministeriä!
Jussista seuraava pääministeri 👍
Jussi tietää, että pääministeriys olisi Jussille
itselleenkin KATASTROFI.
Soinista tulee seuraava pääministeri
Ja tuon on Halla-aho itsekin kautta rantain antanut ymmärtää olevan totta. Ennen 2019 vaaleja hän kertoi, ettei henkilökohtaisesti tavoittele mitään ministerisalkkua, koska häneltä puuttuu kunnianhimo sellaisiin tehtäviin. Hän kertoi mieluummin "katselevansa päältä".
Luojan kiitos, hänelle ei ministerisalkkuja tarjottukaan enempää kuin muillekaan persuille.
Persujen hallituskokemuson siis edelleen Sipilän katastrofihallituksessa pari vuotta.
Jossa Halla-aho muuten oli halukas pysymään myös 2017, kun persut hajaantuivat, joka persukannattajien on hyvä muistaa!
Ja miksi kuvittelet vassareiden tai varsinkaan vihreiden hoitavan ministerin tehtäviä jotenkin paremmin. Meriittejä alkaa toki olla, mutta positiivisiako??