Englantia tarvitsevat lapsemme työelämässään 2040-2080

Tästä ovat tutkijat yksimielisiä. Paljon kouluenglantia parempi taso olisi tarpeen.

16

118

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pakkoruotsitiimi epätoivoisesti yrittää markkinoida ruotsia ja demonisoida englantia sotkeakseen keskustelut.

      • Anonyymi

        Englantia ei voi eikä tarvitse pakottaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Englantia ei voi eikä tarvitse pakottaa.

        Näin!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Englantia ei voi eikä tarvitse pakottaa.

        Kuitenkin harjoitat sitä 24/7, nimittäin englannin pakotusta. Joten osoitat itse olevasi väärässä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Näin!

        Älä viitsi, eihän tälläkään palstalla tehdä juuri muuta kuin pakotetaan englantia kaikille.


    • Anonyymi

      Oksettaa koko englanti ja kieli varsinkin. Sekä ruotsinkieli että suomenkieli pakontuu englannin vaikutuksesta. Ruotsi on svengelskaa ja mitä suomenkieli onkaan?

      Itse näen englannin samanarvoisena kuin espanja, italia, ranska tai saksankielen.

      Valittaen totean, että suomenkielellä emme Pohjoismaissa pärjää. Mutta ensisijaisesti haluamme kuulua juuri Pohjoismaihin. Tämä siksikin että nämä maat lähes aina ovat TOP 10 joukossa mitataan millä mittarilla tahansa.

      Vaikka Venäjä on ISO maa, silti meidän tulee erottua ja olla kotona Pohjoismaiden joukossa. Viro, Latvia ja Liettua ovat oma kokoonpanonsa.

      Miksi meidän tulisi olla yhteinen jonkubn saarivaltion kielen kanssa? Vain siksikö että joskus 1960-luvulla muuan Beatles lauloi sillä kielellä?

      En ymmärrä koko ajatusta englannin tärkeydellä? Ehkä tulevaisuudessa on kiinan kielikin tärkeämpi?

      Suomi on täysin erikoisasemassa kielen vuoksi. Suomalaisia asuu paljon Ruotissa ja meillä kantaväestöön kuuluu yhtä paljon ruotsinkielisiä. Pitäsin Suomen näissä kielissä = suomi, saame ja ruotsi. Muille kielille en erityisasemaa antaisi kovin helposti. Muita kieliä olisi hyvä osata mutta tasa-arvoisesti niin että englannin kieli ei yliedusta kuten nyt.

      Sillä tavalla jos minulta kysytään.

      PS; enkä sitten ole hitustakaan ruotsalainen, en vihervasemmistolainen, enkä uskovainen. Olenpahan vaan suomalainen.

      • Anonyymi

        Englanti on hyvä yhteinen kieli tieteessä, tekniikassa ja nuorten maailmassa. Vain tällä palstalla sitä demonisoidaan turhan pakkoruotsin puolustamiseksi.

        Lingua franca -englanti on tutkijoiden mukaan oma kielenkäyttömuotonsa, joka ansaitsisi myös tutkimusta omista lähtökohdistaan. Englantia ei kansainvälisessä yhteistyössä käytetä identifioitumiseen, vaan ainoastaan viestintään, ja oma kieli säilyy identifioitumisen välineenä. Siksi englantia ei kannata pitää uhkana.

        On arvioitu, että 90%:ssa tilanteista, joissa maailmassa puhutaan englantia, ei ole yhtään syntyperäistä puhujaa paikalla. Kyse on siis erilaisesta kielestä ja sitä pitäisi tutkia ihan eri lähtökohdista kuin muita kieliä.


      • Anonyymi

        Pakkoruotsin kannattajan ainoa kontakti englannin kieleen on Beatles 1960-luvulta.

        Tältä pohjalta mestaroidaan täällä lastemme kieltenopetusta.

        MOT


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Pakkoruotsin kannattajan ainoa kontakti englannin kieleen on Beatles 1960-luvulta.

        Tältä pohjalta mestaroidaan täällä lastemme kieltenopetusta.

        MOT

        Taitaa sinun ainoa kontakti englannin kieleen olla Beatles 1960-luvulta.


    • Anonyymi

      Englanti on nuortemne etu.

      • Anonyymi

        Ihan kaikkien nuorten!


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä elukkaa kaivattusi

      muistuttaa? Vastaan ite myöhemmin. Miehelt.
      Ikävä
      76
      4391
    2. Haleja ja pusuja

      Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺
      Ikävä
      74
      4215
    3. Onko mukava nähdä minua töissä?

      Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭
      Työpaikkaromanssit
      43
      3619
    4. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      16
      3213
    5. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      38
      2850
    6. En kirjoita sulle tänne

      Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä
      Ikävä
      14
      2592
    7. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      10
      2414
    8. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      34
      1598
    9. Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi

      Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta
      Ikävä
      157
      1322
    10. Savon murteella viäntäminen asiakaspalvelussa?

      Olin äsken tekemisissä puhelimitse rahoitusalan firman asiakasneuvonnassa. Tyyppi väänsi leveää savoa oikein perusteelli
      Maailman menoa
      85
      1144
    Aihe