Englantia tarvitsevat lapsemme työelämässään 2040-2080

Tästä ovat tutkijat yksimielisiä. Paljon kouluenglantia parempi taso olisi tarpeen.

16

130

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pakkoruotsitiimi epätoivoisesti yrittää markkinoida ruotsia ja demonisoida englantia sotkeakseen keskustelut.

      • Anonyymi

        Englantia ei voi eikä tarvitse pakottaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Englantia ei voi eikä tarvitse pakottaa.

        Näin!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Englantia ei voi eikä tarvitse pakottaa.

        Kuitenkin harjoitat sitä 24/7, nimittäin englannin pakotusta. Joten osoitat itse olevasi väärässä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Näin!

        Älä viitsi, eihän tälläkään palstalla tehdä juuri muuta kuin pakotetaan englantia kaikille.


    • Anonyymi

      Oksettaa koko englanti ja kieli varsinkin. Sekä ruotsinkieli että suomenkieli pakontuu englannin vaikutuksesta. Ruotsi on svengelskaa ja mitä suomenkieli onkaan?

      Itse näen englannin samanarvoisena kuin espanja, italia, ranska tai saksankielen.

      Valittaen totean, että suomenkielellä emme Pohjoismaissa pärjää. Mutta ensisijaisesti haluamme kuulua juuri Pohjoismaihin. Tämä siksikin että nämä maat lähes aina ovat TOP 10 joukossa mitataan millä mittarilla tahansa.

      Vaikka Venäjä on ISO maa, silti meidän tulee erottua ja olla kotona Pohjoismaiden joukossa. Viro, Latvia ja Liettua ovat oma kokoonpanonsa.

      Miksi meidän tulisi olla yhteinen jonkubn saarivaltion kielen kanssa? Vain siksikö että joskus 1960-luvulla muuan Beatles lauloi sillä kielellä?

      En ymmärrä koko ajatusta englannin tärkeydellä? Ehkä tulevaisuudessa on kiinan kielikin tärkeämpi?

      Suomi on täysin erikoisasemassa kielen vuoksi. Suomalaisia asuu paljon Ruotissa ja meillä kantaväestöön kuuluu yhtä paljon ruotsinkielisiä. Pitäsin Suomen näissä kielissä = suomi, saame ja ruotsi. Muille kielille en erityisasemaa antaisi kovin helposti. Muita kieliä olisi hyvä osata mutta tasa-arvoisesti niin että englannin kieli ei yliedusta kuten nyt.

      Sillä tavalla jos minulta kysytään.

      PS; enkä sitten ole hitustakaan ruotsalainen, en vihervasemmistolainen, enkä uskovainen. Olenpahan vaan suomalainen.

      • Anonyymi

        Englanti on hyvä yhteinen kieli tieteessä, tekniikassa ja nuorten maailmassa. Vain tällä palstalla sitä demonisoidaan turhan pakkoruotsin puolustamiseksi.

        Lingua franca -englanti on tutkijoiden mukaan oma kielenkäyttömuotonsa, joka ansaitsisi myös tutkimusta omista lähtökohdistaan. Englantia ei kansainvälisessä yhteistyössä käytetä identifioitumiseen, vaan ainoastaan viestintään, ja oma kieli säilyy identifioitumisen välineenä. Siksi englantia ei kannata pitää uhkana.

        On arvioitu, että 90%:ssa tilanteista, joissa maailmassa puhutaan englantia, ei ole yhtään syntyperäistä puhujaa paikalla. Kyse on siis erilaisesta kielestä ja sitä pitäisi tutkia ihan eri lähtökohdista kuin muita kieliä.


      • Anonyymi

        Pakkoruotsin kannattajan ainoa kontakti englannin kieleen on Beatles 1960-luvulta.

        Tältä pohjalta mestaroidaan täällä lastemme kieltenopetusta.

        MOT


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Pakkoruotsin kannattajan ainoa kontakti englannin kieleen on Beatles 1960-luvulta.

        Tältä pohjalta mestaroidaan täällä lastemme kieltenopetusta.

        MOT

        Taitaa sinun ainoa kontakti englannin kieleen olla Beatles 1960-luvulta.


    • Anonyymi

      Englanti on nuortemne etu.

      • Anonyymi

        Ihan kaikkien nuorten!


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      90
      5117
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      51
      4032
    3. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      25
      2149
    4. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1785
    5. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      27
      1747
    6. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      15
      1424
    7. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      27
      1197
    8. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      20
      1016
    9. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      43
      971
    10. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      21
      970
    Aihe