Muikun paistoa - ei heti vaan hetkenpäästä

Ostin äsken muikkuja, perkasin ja laitoin rasiaan jääkaappiin. Menen huomenna lapsia hoitamaan perheeseen, jossa ei ole koskaan paistettu silakoita tai muikkuja. Haluaisin yllättää pariskunnan, kun tulevat töistä neljän aikaan. Pannussa olisi voissa vastapaistetut muikut ruisjauholeivityksellä.
Kestävätkö muikut jääkaapissa yön yli ja vielä perheen jääkaapissa työpäivän ajan vai tuleeko vanhan maku? Olen tähän asti aina paistanut samantien, syönyt heti pannullisen - pari ja kylmänä loput.
133635
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Parhaita ovat juuri paistetut tai edes saman päivän aikana.
Kyllä kalat muuttavat makuaan yön yli.
Syötäviä toki ovat.

Äänestä

-en ole koskaan syönyt muikkuja, mut kyl vesi melkeen herahti kielelle nyt.
äijä-

Äänestä

kyllä varmasti säilyy.
Ruikut voi paistaa myös näin
600 g
muikkuja
1 dl
korppujauhoja
1 tl
suolaa
3/4 tl
paprikajauhetta
1/2 tl
rouhittua mustapippuria
Pyrittele muikkuja voisulassa ja sitten korppujauho mausteseoksessa,
lado sitten leivinpaerin päälle uunipellille, ja paista 20 min 200 astessa
njj

Äänestä
  • Voin tuota joskus kokeilla, mutta eikö korppujauhoista tule sokerinen maku?

    Äänestä

Säilyvyys riippuu myös siitä, milloin muikku on pyydetty. Kaupassa kalaa myydään ainakin neljäntenä päivänä pyynnin jälkeen. Itse olen aika ronkeli pyynti- ja myyntipäivän eron suhteen.

Äänestä
  • Olen enempi silakkaihminen, paitsi niistä pienistä muikuista pidän.
    Pikkumuikut: plumpsautus kananmunasinappikermaseokseen ja pyöritys korppujauhoissa (ja tämän voi toistaa). Paistetaan voissa mieluusti rautapannulla.
    Maistuvat sitten kylminäkin. Kerrassaan nam.
    Beng

    Äänestä

Paistoin muikut. Kaikkiruokaisena ja hyvät ruokahalut omaavana en ole kovin tarkkamakuinen, mutta kyllä huomasin että ei ole ihan tuoreen makuinen. Ei tietenkään mitenkään pilaantuneet, mutta erilainen kuitenkin.
Lapset ei syöneet lainkaan, eivät ole tottuneet. Tuossa nyt on pannullinen, pariskunnalle kelpaa kun kohta tulevat.
Tarjous oli ma-ke ja ostin ne eilen ke. Tulevatkohan ne kauppaan kaikki jo maanantaina vai tuleeko niitä joka päivä. Pitää kysyä. Eli jos haluan paistaa vasta seuraavana päivänä niin kannattaa hyökätä heti ma hakemaan. Aina sitä oppii.

Äänestä
  • Kaupan kalatiskillä kannattaa ensimmäisenä tarkastaa pyyntipäivä. Se pitää olla näkyvillä tai ainakin selvitä kysyttäessä. Itse en osta kalaa, joka ei ole vielä edellispäivänä uinut ja kalaa hakiessani minulla on aina kylmälaukku ja kylmäkallet mukana.
    Joskus aikaisemmin lähi- Prismasta sai mukut jäähileen kanssa muovipussiin. Silloin ei kylmälaukkua tarvinnut.

    Äänestä

Yleensä paistan noin tunti verkosta irrotuksen jälkeen, eli ei oo tietoo miltä vanha kala maistuu.

Äänestä

Oletko varma että ilahtuvat kun kämppä haisee paistetulle kalalle?

Äänestä
  • Siinä lähdön päälle rouva tupasahti töistä ja suoraan muikkuja popsimaan. Ei puhunut vanhasta mausta mitään enkä minäkään. Varmaan useamman tunnin kestää haju haihtua vaikka oli liesituuletin täysilä.

    Äänestä

Säilyvät jääkaapissa hyvin, ihan tuoreen makuisinakin..

Äänestä
  • Kyllä paistetut muikut säilyvät jääkaapissa, mutta maku ei ole sama.
    Ruisjauhoissa pyöräys ja paisto voiöljysekoituksessa niin ja suolaa.
    Karkeat ruisjauhot parhaat mutta vehnäjauhotkin käy.
    Mikään ei estä paistamatta ilman jauhoja vain rasvaa pannulle.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Ostin äsken muikkuja, perkasin ja laitoin rasiaan jääkaappiin. Menen huomenna lapsia hoitamaan perheeseen, jossa ei ole koskaan paistettu silakoita tai muikkuja. Haluaisin yllättää pariskunnan, kun tulevat töistä neljän aikaan. Pannussa olisi voissa vastapaistetut muikut ruisjauholeivityksellä.
Kestävätkö muikut jääkaapissa yön yli ja vielä perheen jääkaapissa työpäivän ajan vai tuleeko vanhan maku? Olen tähän asti aina paistanut samantien, syönyt heti pannullisen - pari ja kylmänä loput.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu