Mitä he todella ajattelevat tästä meidän pakkoruotsituksestamme siis esimerkiksi pakkoruotsista , virkamiesruotsista ja ruotsinkielisten ylimitetotetuista kiintiöistä korkeakouluihin ?
Ovatko he tosiaan sitä mieltä että tämmöiset mailmassa ainutlaatuiset kielisäännöt ovat suomalaisille parhaaksi .
Kaikissa muissa pohjoismaissa ja myös suomen ahvenanmaalla ollaan päädytty toisenlaiseen käytäntöön .
Ovatko kaikki muut väärässä vai onko suomessa kenties tehty virhe ?
Onko nykypolitikoilta kysytty heidän pakkoruotsikantaa
24
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Kalluppi olisi paikallaan .
- Anonyymi
Vuoden 2015 eduskuntavaaleissa kysyttiin ehdokkaiden kantaa pakkoruotsiin.
Kansalaisaloite vapaan kielivalinnan puolesta oli kerännyt 60.000 nimeä ja viety eduskuntaan.
Ennakkotietojen mukaan eduskunnan enemmistö oli vapaan kielivalinnan kannalla. Viime hetkellä Kokoomuksen äänet hajosivat, kun RKP:n Wallin oli käynyt muistuttamassa Kataista siitä, ketkä maksoivatkaan Kokoomuksen velat. Näin kerrotaan.
Lopputulos oli vesitys, pienimuotoinen kokeilu, jonka kokoomuslainen opetusministeri Sanni Grahn Laasonen onnistui viivyttelyllä käytännössä estämään.- Anonyymi
Vuoden 2019 vaalien alla yksikään vaalikone ei kysynyt ehdokkaiden kantoja pakolliseen ruotsiin. Moni luuli, että pakkoruotsi oli jo poistunut.
- Anonyymi
Seuraavissa vaaleissa olisi ehkä jo aika uusia kysymys , sentään suhteellisen tärkeä asia .
Jokohan meidänkin olisi aika siirtyä tälle vuosituhannelle kielipolitiikassa , seurata ahvenanmaan ja muiden pohjoismaiden esimerkkiä .- Anonyymi
Korkea aika olisi
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Korkea aika olisi
Muistan lukeneeni, että "jossain" oli päätetty, etteivät vaalikoneet tule kysymään pakkoruotsikantoja vuoden 2019 vaaleissa. Niin meneteltiin.
Monet tosiaan uskoivat, että pakkoruotsi on jo historiaa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Muistan lukeneeni, että "jossain" oli päätetty, etteivät vaalikoneet tule kysymään pakkoruotsikantoja vuoden 2019 vaaleissa. Niin meneteltiin.
Monet tosiaan uskoivat, että pakkoruotsi on jo historiaa.Siis Yle ja valtalehdet sopivat???
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Korkea aika olisi
Joo, olisi korkea aika kysyä pakkosuomikantaa?
Miksi hitossa meiltä vaaditaan pakkosuomea? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Joo, olisi korkea aika kysyä pakkosuomikantaa?
Miksi hitossa meiltä vaaditaan pakkosuomea?Missä maassa asut?
- Anonyymi
Jossain tosiaan oli sovittu, ettei vaalikoneissa kysytä enää pakkoruotsista. RKP:n ote mediasta on kova.
- Anonyymi
Rahalla saatua vaikutusvaltaa ruotsin valtion auliilla myötävaikutuksella , me voimme sen murtaa äänestämällä änkyröitä jotka eivät taivu .
Tämä teema välillä on ja välillä ei ole vaalikoneiden kysymyksissä.
Saisi olla aina, ja ekana, koska tämä rutto pitää saada poliittiseen keskusteluun.- Anonyymi
Ylen vaalikone kysyy nyt kunnallisvaalien vaalikoneessa ehdokkaiden mielipiteitä pakkoruotsista.
- Anonyymi
Olisi mielenkiintoista kuulla nykyisten kansanedustajien mielipide , millä he perustelevat muista pohjoismaista ja jopa ahvenanmaasta poikkeavaa suomalaista käytäntöä .
- Anonyymi
Niinpä!
- Anonyymi
Yle voisi tehdä kyselyn kansanedustajien joukossa , täytyisi tehdä nimettömänä että uskaltaisivat vastata rehellisesti .
- Anonyymi
Yle taitaa olla vahvasti ruotsinkielisten ja -mielisten hyppysissä?
- Anonyymi
Niin taitaa olla ja sitäkin sopii ihmetellä .
Millä opilla ruotsalaiset kaappaavat vallan ja pakottavat meille tuon pakkoruotsituksen .
Turhan vieraan kielen pakko-opetuksen ja sen työntämisen jokaiseen paikkaan häiritsemään normaalia toimintaa .
- Anonyymi
Mikähän onkaan kanta , suomen omaperäiseen kielisoppaan .
- Anonyymi
Monesko maailman ihme?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Monesko maailman ihme?
Tiedotusvälineiden hallussapito on tärkeä vallankäytön keino.
Neuvostoliitto romahti, Berliinin muuri oli kaatunut, mutta Venäjän salaisen poliisin erikoisjoukot yrittivät Tallinnan TV-tornin valtausta vielä vuoden 1991 alussa.
- Anonyymi
Ei heiltä kysytäkään.
- Anonyymi
Aika vekkuleita ovat.
- Anonyymi
Yle on toivottamast pakkoruotsittajien hallussa .
Olisi mielenkiintoista jos joku tutkisi että jakautuvatko tuotantorahat tasapuoleisesti suhteessa väkimääriin ruotsinkielisten ja suomenkielisten kesken ja miten jakautuu lähetysaika näiden kesken .
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1287837
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t414481törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/434028Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu4122093Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi781777- 351498
- 321497
Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen1981294Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv121158Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle
IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt331127