Tänään iltiksessä lääketieteen tohtori oli lööpissä otsikon mukaisesta aiheesta. Niin, miksi ylipainosta ei saa puhua NAISTEN kohdalla, olisi osuvampi otsikko.
Itse olen ehtoopuolella oleva mies ja joka kerta lääkärintarkastuksessa lääkäri huomauttaa ylipainosta ja suosittelee ruokavalion muutosta sekä laihdutuskuuria. Ja poikkeuksetta tämä ylipainosta huomauttava lääkäri on NAINEN.
Itse olen toki painava, mutta kun katsotaan rasvaprosenttia ja höllyvää esim. käsivarsien ympärillä niin sitä on melko vähän. Yleensä verenpainettakin mitattaessa hakevat sen isoimman mansetin kun "yleensä sinun ikäisille riittää se pienin". Ehkä sielä nahkan alla vielä on lihaksia, mene ja tiedä.
Se kuitnekin kummastuttaa miten feministit ja nuoret naiset ovat "kahopositiivisia" kun ovat lihavia. Miesten pitäisi olla tikun laihoja mutta se onnistuu vain konttorirotilta, Ei fyysistä työtä tekeviltä. Silti lääkärit, varsinkin naislääkärit, koittavat tunkea kaikkia miehiä samaan muottiin.
Ja kun katsotaan sitten itse lääkärikuntaa, niin 3/4-osaa niistä on lihavia. Ne lyllertää pitkin käytäviä heiluen kunte "pingviinit" kävellessään. Myös sairaanhoitajista suurin osa on lihavia. Miksi ne saavat olla lihavia mutta fyysistä työtä tekevät eivät saa olla painavia?
Lääkärit ja sairaanhoitajat ovat myös koko ajan sairaana. Ja meitä ne patistaa pysymään terveinä. Ei oikein kohtaa ymmärrys.
Olisikohan aika että naislääkärit alkaisivat patistamaan naisia laihdutuskuureille? Silloin ylipainoisten määrä Suomessa laskisi. Oma vaimonikin painoi seurusteluaikanamme 48kg na nyt 120kg. Silti mitään ongelmaa ei painon kanssa ole. Kaikki on hyvin. Mutta minulle sanotaan joka kerta että painan liikaa.
Tämä on mies-rasismia. Lienee kehopositiivisten telaketju-feministien salaliitto miehiä vastaan.
Miksi ylipainosta ei saa puhua?
Anonyymi
0
76
Luetuimmat keskustelut
- 1791702
Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.109903En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58745Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo97666Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset207644- 133618
- 48566
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus50548- 37546
Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä16522