Miksi ylipainosta ei saa puhua?

Anonyymi

Tänään iltiksessä lääketieteen tohtori oli lööpissä otsikon mukaisesta aiheesta. Niin, miksi ylipainosta ei saa puhua NAISTEN kohdalla, olisi osuvampi otsikko.

Itse olen ehtoopuolella oleva mies ja joka kerta lääkärintarkastuksessa lääkäri huomauttaa ylipainosta ja suosittelee ruokavalion muutosta sekä laihdutuskuuria. Ja poikkeuksetta tämä ylipainosta huomauttava lääkäri on NAINEN.

Itse olen toki painava, mutta kun katsotaan rasvaprosenttia ja höllyvää esim. käsivarsien ympärillä niin sitä on melko vähän. Yleensä verenpainettakin mitattaessa hakevat sen isoimman mansetin kun "yleensä sinun ikäisille riittää se pienin". Ehkä sielä nahkan alla vielä on lihaksia, mene ja tiedä.

Se kuitnekin kummastuttaa miten feministit ja nuoret naiset ovat "kahopositiivisia" kun ovat lihavia. Miesten pitäisi olla tikun laihoja mutta se onnistuu vain konttorirotilta, Ei fyysistä työtä tekeviltä. Silti lääkärit, varsinkin naislääkärit, koittavat tunkea kaikkia miehiä samaan muottiin.

Ja kun katsotaan sitten itse lääkärikuntaa, niin 3/4-osaa niistä on lihavia. Ne lyllertää pitkin käytäviä heiluen kunte "pingviinit" kävellessään. Myös sairaanhoitajista suurin osa on lihavia. Miksi ne saavat olla lihavia mutta fyysistä työtä tekevät eivät saa olla painavia?

Lääkärit ja sairaanhoitajat ovat myös koko ajan sairaana. Ja meitä ne patistaa pysymään terveinä. Ei oikein kohtaa ymmärrys.

Olisikohan aika että naislääkärit alkaisivat patistamaan naisia laihdutuskuureille? Silloin ylipainoisten määrä Suomessa laskisi. Oma vaimonikin painoi seurusteluaikanamme 48kg na nyt 120kg. Silti mitään ongelmaa ei painon kanssa ole. Kaikki on hyvin. Mutta minulle sanotaan joka kerta että painan liikaa.

Tämä on mies-rasismia. Lienee kehopositiivisten telaketju-feministien salaliitto miehiä vastaan.

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Ikävöin sinua kokoyön!

        En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
        Ikävä
        59
        4064
      2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

        https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
        Kalajoki
        94
        2459
      3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

        Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
        Tunteet
        45
        2112
      4. Älä mahdollisesti ota itseesi

        En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
        Ikävä
        22
        1803
      5. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

        Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
        Kalajoki
        26
        1646
      6. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

        Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
        Ikävä
        28
        1546
      7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

        Oliko mökkiläinen taas?
        Hyrynsalmi
        16
        1255
      8. Metsästysmökki

        Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
        Kuhmo
        31
        1148
      9. Mitä sinä mietit

        Mies?
        Ikävä
        110
        1145
      10. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

        Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
        Perussuomalaiset
        79
        1072
      Aihe