Onko misään niin huonoa asiaksa kuntaa kuin Yangon asiakaat on. Hinnat on niin halvat, että se vetoaa kulkemaan Yangolla vaikka 700m ja kuski saa 2,55€. Ei mitään järkee ja jotkut asiakaat on jos sanoisin lievästi, niin erittäin outoja ja jotkut jopa hieman vaarallisia. Ei hyvä. Yango pilaa koko alan. Verottajan pitää tarkistaa näiden autoiljoiden toimitaa.
Yango kuski
Anonyymi
121398
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Ehkä on vähän raadollista todeta näin, mutta olen vanhan liiton taksarina jotenkin tyytyväinen siihen, että rupusakki kulkee näillä halpatakseilla.
Tottahan se on, että juurikin "rupusakki" (eli narkkarit, juopot, mannet, matut yms.) kulkevat halvoilla takseilla koska siihen heillä saattaa olla jopa varaa. Painostaen sanaa "saattaa", sillä rupusakista monikin voi ottaa alleen "juoksutaksin" kun maksun aika koittaa.
Pelokkaiden mummojen kuskaus on kuoleva ala. Konkreettisesti.
Suurten ikäluokkien eläköidyttyä ja raihnaistuessa kyseisen asiakasryhmän osuus asiakaskunnasta pysyy lähivuodet korkeana. Eli takseilta ei aivan äkkiä heidän kuskaus lopu.
itseasiassa lyhyt kyyti on paras. Yango maksaa kuljettajalle omistaan.
Venäläinen raha ei haise kuin jääkiekossa. Jokerit on perseestä.
Jos odotat 45 minuuttia kyytiä, onko parempi odotuksen jälkeen saada 10 e kyyti, vaiko 55 euron kyyti?
Luuletko, että muut kuin perinteiset taksit odottavat kyytejä 45 min?
Ei niillä ainakaan sunnuntaina iltapäivällä ollut mitenkään pitkä odotusaika ollut, kun ensimmäistä kertaa käytin. Radisson Seaside - rautatieasema reilulla vitosella. Ei mitään järkeä ottaa jotain Taksi Helsinkiä hotellin edestä. Tuosta tosin olisi tietysti helposti päässyt ratikalla, mutta tuli nyt viimein kokeiltua tätäkin - varmasti tulee käytettyä jatkossakin.
Eivät tietenkään odota.
Ne muut tunkee väkisin täpötäydelle rautatieaseman tolpalle , tai hotellien taksitolpille ihan vaan taukoa pitämään, Pitäisi nyt ymmärtää, ettei sillä ole mitään tekemistä sen kanssa, että muualta ei keikkaa saa.
Mistäs tiedät, kauan oli odottanut siinä kyytiä. Tuon matkan jos ajaa reilulla vitosella, niin ei siinä ole rahallisesti mitään järkeä kuskille, mutta mikäs siinä jos tykkää vaan ajella!
Ei kannata käyttää takseja enää ollenkaan. Julkisella vaan, sen verran on roskaporukkaa kuskeina.
Yangoa käytettiin rouvan kanssa yhdessä ja erikseen kolmisen kuukautta. Sitten tuli se mitä pelkäsin eli kusetus.
Olin kylläkin ottanut ja tilanne oli se että tilasin yangon ja määränpääni vaihtui tai itseasiassa siihen tuli välipysähdys.
Hinta oli välipysähdyksen kanssa 15 eur ja sanoin kuskille että ottaa itselleen tippiä vitosen.
Kotona kattelin jälkikäteen kuittia, 40 eur.
Ei koskaan enään yangoa.
Kuitista puuttui myös asianmukaiset tiedot.