Windows XP sotki hiljalleen kiintolevyn jota piti sitten defragmentoida siihen tarkoitetulla ohjelmalla joka vei myös paljon aikaa. Tekeekö Windows 10 myös samaa?
Pitääkö defragmentoida?
9
138
Vastaukset
- Anonyymi
Ei tee.
- Anonyymi
Windows 10 käytetään SSD levyjä joita ei tarvitse eheyttää.
- Anonyymi
On äärimmäisen harvinaista että mikään käyttöjärjetelmä sotkisi mitään massamuistia. Jos jossakin käyttöjärjestelmässä olisi sellainen bugi niin se huomattaisiin ja korjattaisiin hyvin hyvin nopeasti.
- Anonyymi
Olen aloittaja, tässä koneessa on Windows 10 ja HDD-kiintolevy. Ei ole SSD-levy.
Windows 10 eheyttää ja optimoi säännöllisesti niin SSD:n kuin HDD;nkin, mutta aivan erityisesti juuri Kympissä on SSD järjestelmälevynä erittäin suositeltava.
- Anonyymi
Tarkoitatko että kympissä HDD-levy toimii huonommin kuin aikaisemmissa Windowseissa?
Anonyymi kirjoitti:
Tarkoitatko että kympissä HDD-levy toimii huonommin kuin aikaisemmissa Windowseissa?
Tarkoitan. Etenkin käynnistymisen jälkeinen mekaanisen kiintolevyn huudatus on Kympissä hämmentävä kokemus Linuxeihin tottuneelle. Hiljeneehän se sitten, kun alkurutiinit on saatu Kympissä tehtyä.
Ei Seiskakaan tuollaista rustannut, ainakaan noin pitkään.- Anonyymi
Kollimaattori kirjoitti:
Tarkoitan. Etenkin käynnistymisen jälkeinen mekaanisen kiintolevyn huudatus on Kympissä hämmentävä kokemus Linuxeihin tottuneelle. Hiljeneehän se sitten, kun alkurutiinit on saatu Kympissä tehtyä.
Ei Seiskakaan tuollaista rustannut, ainakaan noin pitkään.Windowsin prosessit lataavat vapaaseen muistiin valmiiksi ohjelmia käynnistyksen jälkeen. Kannattaa käyttää lepotilaa niin käynnistys on nopea.
Anonyymi kirjoitti:
Windowsin prosessit lataavat vapaaseen muistiin valmiiksi ohjelmia käynnistyksen jälkeen. Kannattaa käyttää lepotilaa niin käynnistys on nopea.
Kaikki kehittyneet käyttöjärjestelmät tekevät niin, myös Linuxit nykyään ja Seiska aikoinaan.
SSD:llä Windows 10 ja "raskas" Linux, kuten Ubuntu tai openSUSE vaikuttavat yhtä nopeilta, eikä SSD:tä jauha kummatkaan startissa kuin muutaman sekunnin. "Kevyet" Linuxit ovat tietysti Kymppiä ja raskaampia sisaruksiaan ripeämpiä.
HDD:llä ero on todella suuri Linuxien hyväksi.
En ole alkanut analysoimaan, mistä ero johtuu, koska uudella teknologialla sekä Linux että Windows ovat riittävän ripeitä. SSD on joka tapauksessa käytössäkin HDD:ta niin paljon sähäkämpi, että aivan turhaa on järjestelmälevyiksi enää nykyään mitään HDD:itä asennella, vaan kannattaa vaihtaa loputkin SSD:ihin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista
ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv4153326Sanna on pakottaja, domina
Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k1022488On ilmiselvää, että väärä maahanmuutto on Suomea pilannut jo paljon
Väärä maahanmuutto tarkoittaa siis tulijoita Lähi-Idän ja Afrikan islamilaisista maista, eli muslimeita. He ovat kiistat1022475Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle
Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,12359Skodan hankintaan painostaminen toi potkut
Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll282084Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua
Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle1921564Kokoomus on Suomen kommunistisin puolue
"Hallituksessa on erimielisyyttä siitä, kuinka suuri osa veronkiristyksestä hyvitetään datakeskuksille uudella erillisel121382Sukupuolen merkitys elämässäsi?
Jäin tuossa toista ketjua lukiessani miettimään seuraavaa ... Kuinka paljon koet sukupuolesi vaikuttavan/vaikuttaneen el2031194Kyllä minua hävettää nainen tämä tilanne
niin kuin se teki silloin aiemminkin. Monellakin tasolla ei minulta sopivaa. Herätät minussa vain niin vahvoja tunteita,441162- 931081