Yhdistyi suomalaisuuteen mitä muita virtoja tahansa, suomen kielen ydinjatkuvuus on suomalaisuuden sydän.
Suomen kieli kantaa suomalaisuuden ydinjatkuvutta, muinaisuutta ja tulevaa
121290
2Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 35 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 121
Vanhimmat
Kannattaa muistaa itse ja kertoa lapsille:
- Jo 2500 vuotta suomen kieltä nyt Suomeksi kutsutulla alueella, todellinen alkuperäiskieli
- Jopa 5000 vuotta muinaisuutta ja historiaa suomen kielen kerroksissa, se on kehtolaulu ja matkalaulu, kertoo siirtymistä ja kohtaamisista, luonnonoloista ja uskosta, elinkeinoista ja perheestä ja tavoista, rikkaasta kulttuurista, rakkaudesta...
Kannattaa muistaa itse ja kertoa lapsille myös:
Että nyt, alle parissa vuosikymmenessä, suomesta on tullut kakkoskieli monella alalla omassa maassaan; englannin vallatessa yhä enemmän ja enemmän tilaa.
Hyvä kuvaus!
Englanti ei ole ongelma vaan ratkaisu. Globalismi on ongelma.
Monen tieteenalan ja tekniikan kieli on englanti - mikään muu ei ole alojen kehittymisen kannalta järkevää, mutta samalla on pidettävä huolta suomenkielisestä sanastosta ja koulutuksesta. Tässä on haasteensa mutta se onnistuu kyllä.
Tarvitsemme sekä englantia maailmanlaajuisena yhdistävänä kielenä (ammatit ja harrastukset) että maan pääkieltä oman maan sisäisenä yhdistävänä tekijänä ja oman kulttuuriperinnön kantajana.
Varsinaisia ongelmia tuottaa globalismi, velvoite ottaa vastaan työvoimaa ja asiantuntijoita mistä tahansa - sen haasteet ovat vielä ratkaisematta.
Näin kaikkialla.
Paskoenglanti on tuonut meille tuon globalismin.
Ja mainostat sitä kuitenkin jatkuvasti.
Ei englanti vaan globalistit.
Ruotsi on Suomen ykköskieli, koska se on ainoa pakollinen kieli koko valtakunnassa.
Ruotsia on pakko lukea Ahvenanmaalla ja Manner-Suomessa.
Ahvenanmaalta pakkosuomi poistettiin ja tilalle valittiin englanti.
"Suomalaiset ja askenaasijuutalaiset ovat erityisryhmiä"
”Meillä on muihin maihin verrattuna tiettyjä etuja, joita tutkijat ovat osanneet hyödyntää. Yksi asia on väestön geneettinen ainutlaatuisuus. Suomalaiset ovat askenaasijuutalaisten tavoin oma pieni väestöryhmänsä, jolla on oma luokka kansainvälisissä geneettisissä tietokannoissa”, Palotie selittää.
Geneettisissä tietokannoissa maailman väestö on jaettu kahdeksaan luokkaan: afrikkalaiset, latinot, eurooppalaiset poissulkien suomalaiset, askenaasijuutalaiset, itä-aasialaiset, suomalaiset, etelä-aasialaiset ja muut.
Lääketieteensäätiö
Geenitieto avaa uuden ulottuvuuden – suomalaisilla on erityisasema alan tutkimuksessa
Hesari 16.11.2020
Suomalaisuus ja suomen kieli elävät ja muuttuvat - mutta elinvoimaisina jatkavat meidän elämäämme ja kulttuuriamme.
Kyllä!
Suomen kielen elinvoima on vakavasti uhattuna, meillä alkaa olla melkoinen puolikielisten joukko joka ei osaa erottaa suomea englannista. Silmät sulkemalla ja uskottelemalla itselleen että kaikki on hyvin suomi on kohta mummojen kieli.
Peruskoulusta voi valmistua 5:n keskiarvolla osaamatta mitään. Ammattikouluissa opiskelee oppilaita, joiden suomen ja matikan taito on niin heikko että he eivät selviä opinnoista. Jotain tarttis tehdä. Loppukoe peruskouluun on vähimmäisvaatimus.
Mikseivät jotkut ruotsinkieliset hyväksy suomalaisuuden ja suomen kielen symbioosia, vaikka he hyväksyvat ruotsalaisuuden ja ruotsin kielen symbioosin, jopa virolaisuuden ja viron kielen symbioosin?
Kannatatko suomalaisuuden ja englannin kielen symbioosia?
Sitähän se on, pakkoenglannin palvonta nimittäin. Opittu asenne!
Englantia ei tarvitse pakottaa. Valinnaiskieli. Mutta englanti on englanti, onneksi.
Mitä isäsi sanoi asiasta?
Mitäolet tehnyt tuon ydinjatkuvuutesi suojelemiseksi suomenkielen ainoalta todelliselta uhalta, englannilta?
Trolli vie keskustelun pois pakkoruotsista leikkimällä, että voisi olla olemassa pakkoenglanti.
Englanti on meillä valinnaiskieli. Englanti on englanti, hyödyllinen ja rakastettu perustaito, onneksi.
Englantia ei tarvitse pakottaa. Se on pakollinen muissa Pohjoismaissa, Ahvenanmaalla ja monessa muussa maassa, mutta missään se ei ole pakkoenglantia vaan kieli, joka avaa ovia nuorille: tieteen, tekniikan ja harrastusten kieli.
Ankdam tunnusti, että puhe pakkoenglannista on vain vattuilua meille ruotsipakon kriitikoille.
Ei ruokita tätä pakkoenglantitrollia.
Kun suomalaisilta on kysytty suomalaisuuden ydintä, vastauksena tulee: turvallisuus, luonto, koulutus jne.
Vastauksena ei tule: ”suomalaisuuden ja Suomen kielen symbioosi” (?!)
Kysyisit suoraan.
Ruotsin kieli kantaa ruotsalaisuutta.
Viron kieli kantaa virolaisuutta.
Ranskan kieli ranskalaisuutta.
Suomen kieli...
Lakkaa leikkimästä, ettei suomalaisuutta ole kuin saunassa ja sateessa ja metsässä.
Lakkaa itse leikkimästä että suomalaisuus perustuisi erityisesti suomenkieleen, varsinkin kun et ole halukas sitä puolustamaan.
Suomalaisuus nyt vaan perustuu suomen kieleen.
Suomalaisuus perustuu aika moneen asiaan, ei vain suomenkieleen.
Mitä muuten olet tehnyt suomenkielen eteen, muuta kuin alas-ajanut sitä pakkoenglannillasi?
Trolli vie keskustelun pois pakkoruotsista leikkimällä, että voisi olla olemassa pakkoenglanti.
Ankdam tunnusti, että puhe pakkoenglannista on vain vattuilua meille ruotsipakon kriitikoille.
Ei ruokita trollia.
Huono harhautusyritys, pakkoenglannittaja.
Perustuu siihen ja moneen moneen muuhun asiaan. Emme säilyttäneet Suomen itsenäisyyttä kielen avulla, vaan tahdon ja sisun avulla.
Erehdyt, ulkomaiset sotatutkijat ovat arvioineet, että kielellinen yhtenäisyys ja suomen kielen erityisyys olivat oleellisena osana taistelutahdon luomisessa.
Suomalaisuus perustuu suomen kieleen.
Suomenmaalaisuus perustuu Suomen kansalaisuuteen (finländare).
Ok!
Ulkomaanpellejäkö uskot?
Miksi #RuotsiaKaikillePakolla ei käytä vaikutusvaltaansa ja varojaan yhteiseksi hyväksi ruotsipakon lobbaamisen sijaan?
Vain tämä on tärkeää:
Suomen kieli kantaa suomalaisuuden ydinjatkuvutta, muinaisuutta ja tulevaa
Yhdistyi suomalaisuuteen mitä muita virtoja tahansa, suomen kielen ydinjatkuvuus on suomalaisuuden sydän.
Mitä olet tehnyt tuon jatkuvuuden turvaamiseksi, ylistänyt pyhää paskoenglantiasi?
Kaksikielisyys tiedetään toimimattomaksi - mutta kaksikielisyysnäytelmän edut ruotsinkielisille ovat niin mittavat, että jatketaan vaan.
Kauniisti kiteytetty:
Yhdistyi suomalaisuuteen mitä muita virtoja tahansa, suomen kielen ydinjatkuvuus on suomalaisuuden sydän.
Te tosin yritätte sydämenvaihtoleikkausta paskoenglannillanne.
Miksei #RuotsiaKaikillePakolla käytä vaikutusvaltaansa ja varojaan yhteiseksi hyväksi ruotsipakon lobbaamisen sijaan?
Yhteisen hyvän ajaminen vaatii oikeudentuntoa ja rehellisyyttä.
Suomen kieli on suomalaisuuden sydän!
Virolaisia yhdistää viron kieli.
Ranskalaisia ranskan kieli.
Ruotsalaisia ruotsin kieli.
Suomalaisia tietysti yhdistää suomen kieli.
Tietysti!
Olemme hyvin samanlainen kansa kuin virolaiset. Pidetään yhtä.
Belgialaisia yhdistää belgian kieli.
Itävältalaisia yhdistää itävallan kieli.
Kanadalaisia yhdistää kanadan kieli.
Sveitsiläisiä yhdistää sveitsin kieli.
Jne.
Komea kuvaus:
- Jo 2500 vuotta suomen kieltä nyt Suomeksi kutsutulla alueella, todellinen alkuperäiskieli
- Jopa 5000 vuotta muinaisuutta ja historiaa suomen kielen kerroksissa, se on kehtolaulu ja matkalaulu, kertoo siirtymistä ja kohtaamisista, luonnonoloista ja uskosta, elinkeinoista ja perheestä ja tavoista, rikkaasta kulttuurista, rakkaudesta...
Mitä ihmettä tuossa avauksessa sanotaan? Kannattaisiko nyt hakeutua ammattiavun piiriin, tuossa ei pakollisten opintojen poisto enää riitä.
Isä käski kirjoittaa.
Suomen kieli yhdistää suomalaisia, kantaa historiaamme ja jatkaa tulevaisuuteemme.
Tätä on olla suomalainen.
Kyllä. Suomalaisuus ja suomen kieli.
Pakkoruotsi ei tätä voi muuttaa. Pakkoruotsi tuo vain etuja pienelle ruotsinkieliselle vähemmistölle.
Muille pakkoruotsi on pelkkä riesa ja resurssisyöppö.
Aivan, riesa ja resurssisyöppö on pakkoruotsi...
Ruotsinkielisten edunvalvonta on unohtanut, että suomen kieli kantaa suomalaisuutta.
Suomen kieli on historiamme ja isänmaamme - ja äidinkielemme.
Suomen kieli kantaa suomalaisuuden ydinjatkuvutta, muinaisuutta ja tulevaa
Yhdistyi suomalaisuuteen mitä muita virtoja tahansa, suomen kielen ydinjatkuvuus on suomalaisuuden sydän.
Kannattaa muistaa itse ja kertoa lapsille:
- Jo 2500 vuotta suomen kieltä nyt Suomeksi kutsutulla alueella, todellinen alkuperäiskieli
- Jopa 5000 vuotta muinaisuutta ja historiaa suomen kielen kerroksissa, se on kehtolaulu ja matkalaulu, kertoo siirtymistä ja kohtaamisista, luonnonoloista ja uskosta, elinkeinoista ja perheestä ja tavoista, rikkaasta kulttuurista, rakkaudesta...
4,7+%++:n+vähemmistön+edut+määräävät+tahdin.+Suomen+kielen+tukahduttaminen+ei+ole+onnistunut,+joskin+1700-luvulla+elettiin+kriittistä+vaihetta.
4,7%+voi+tehdä+kiusaa+muttei+muuta
Tämä on perusta, jolle rakennetaan.
Tässä koko suomalaisuus.
Tämä on lähtökohta.
Tätä on suomalaisuus.
Suomen kieli kantaa suomalaisuuden ydinjatkuvuutta.
Sinivalkoiseen Suomeen kuuluu vapaus, ei pakkoruotsi.
Suomen kieli on tärkein.
Kyllä!
Vain suomen kieli voi olla kaikille pakollinen Suomessa.
Suomi on Suomi
Suomen pääkieli on suomi.
Ydinjatkuvuus - suomen kieli
Kyllä!
Tietysti tämä on suomenkielinen maa
Suomen kieli on maan sydän!
Muistetaan tämä!
Suomen kieli on historiamme ja tulevaisuutemma.
Ja tänään se on meidän kulttuurimme perusta.
Ei uhrata tätä.
Tätä on suomalaisuus, suomen kielen kantamaa ydinjatkuvuutta.
Viisi miljoona kertaa kyllä!
Suomen+yksikielisyys+suomeksi+olisi+nyt+ajankohtaista.+Pakkoruotsi+alakoulusta+yliopistoon+(vastaavaa+ei+missään+maailmassa!)+on+rakennettu,+koska+muka+"kaksikielisyys".+Mutta+4,7%+ei+riitä+kaksikielisyyteen,+ei+olisi+riittänyt+11%:kaan+1917.+Vaan+raha+ja+eliitti...+Paha+kuvio+jatkuu.+Miten+puretaan?
Tämä on kaiken perusta!
Kyllä! Sydämestä!
Mitä muita kieli/geeni/kulttuurivirtoja suomalaisuuteen yhdistyykään, suomen kieli kantaa suomalaisuuden ydinjatkuvuutta.
Tämän kanssa ei ole mitenkään ristiriidassa se, että maailman kanssa puhutaan pääasiassa englantia.
Suomessa suomea, maailmalla englantia
"Itämeren suomalaisten sydänääniä"
Tämä voima vie eteenpäin!
Koska suomen kielellä on paikka sydämessämme. Sinne ei pakkoruotsilla koskaan päästä.
Pakkoruotsitus on väärin suomalaisnuoria kohtaan.
Kyllä. Kaiken suomalaisen ytimessä on suomen kieli.
Tämä pysyy!
Pakkoruotsi ei suojele suomea, suomen kieli elää omillaan ja kukoistaa englannin lingua francan rinnalla - Suomessa, juuri niin kuin pitääkin.
Monikielistyvä koulu kaipaa nyt lisää suomen opintoja eikä loputonta pakkoruotsin paapomista.
Kyllä, painopisteeksi suomen osaaminen. Hyvin ajankohtaista. Nuorten etu.
Ja realismia!
Olemme+itämerensuomalaisia+emme+skandinaaveja.
Pakkoruotsin+tunneilla,+meille+opetetaan+maailmankuva,+jossa+mikään+ei+ole+totta:
-+Suomi+on+muka+kaksikielinen+maa,+mihin+4,7%:n+kielivähemmistö+ei+riitä.+Pääkielen,+suomen+kielen+merkitys+kansan+yhdistäjänä+ohitetaan.
-+Kaksikielisyys,+se+kuviteltu,+on+muka+rikkaus,+mutta+suru-kaksikielisiä+paljon+laajemman+joukon+vanhat+ja+uudet+monikielisyydet+ohitetaan.
-+Meidän+tulee+kuulemma+samaistua+Nordeniin+ja+skandinaaveihin,+joita+emme+ole+-+ja+aidot+kielelliset+ja+kulttuuriset+siteet+Itä/Läänemeren+ympärillä+sekä+eri+tahoille+maailmaa+ohitetaan.
Pakkoruotsi+on+todellakin+poliittinen+oppiaine.
Ehdottomasti näin!
Vain tällä merkitystä.
Siksi on luontevaa, että valtiomme pääkieleksi myös lainsäädännössä todetaan Suomi, aivan kuten se todellisuudessa jo on.
Tälle suomen kielen tarjoamalle pohjalle on hyvä rakentaa tulevaisuutta, niin kielipolitiikassa kuin muutenkin.
Tälke viisas maa perustaisi kielipolitiikkansa.
Ruotsin kieli kantaa ruotsalaisuutta.
Viron kieli kantaa virolaisuutta.
Ranskan kieli ranskalaisuutta.
Suomen kieli...
Jos Viro ja Ruotsi ovat yksikielisiä maita
niin pitäisi olla Suomenkin.
Suomalaisuus on eletty ja kudottu suomen kielen ympärille
Jopa 5000 vuotta muinaisuutta ja historiaa suomen kielen kerroksissa, se on kehtolaulu ja matkalaulu, kertoo siirtymistä ja kohtaamisista, luonnonoloista ja uskosta, elinkeinoista ja perheestä ja tavoista, rikkaasta kulttuurista, rakkaudesta...
Suomi on yksi niistä harvoista kielistä, jotka säilyivät Keski-Aasiasta Eurooppaan hyökänneiltä indoeurooppalaisilta paimentolaisilta. Indoeurooppaiset olivat ensimmäiset hunnit.
Alunperin Mongoliasta lähtöisin ollut rosvoileva ja raiskaileva hunnien paimentolaiskansa levisi arojen kautta länteen päin yli 1000 vuoden aikana monessa aallossa . Sen jäljiltä mm. R1a-YDNA tavataan yli puolella henkiin jääneiden eurooppalaisten miesten jälkeläisillä ja monilla heistä indoeurooppalainen kieli .
Vuonna 2015 julkaistiin tutkimukset, joissa verrattiin keskiaasialaisista 4000-5000 vuotta vanhoista vainajista eristettyä DNA:ta nykyisten eurooppalaisten miesten Y-kromosonien haploryhmiin (=isälinjoihin). Tämä todisti ns. kurgaanihypoteesin, jonka mukaan indoeurooppalainen kieli tuli idästä Eurooppaan paimentolaisten muuttoaallon mukana.
Indoeurooppalaiset eivät siis tuoneet mukanaan maanviljelystä.
Itä-Suomessa oli viljatattaria jo ainakin 7.500 vuotta sitten.
Geenitestien mukaan nykyisessä Ruotsissa asusti ennen indoeurooppalaisten tuloa väestöä, joka oli lähempänä suomalaisia kuin nykyisiä ruotsalaisia.
DNA-testit eivät valehtele.
Niitten ympärille voidaan tietysti kutoa tarkoitushakuinen kertomus, kuten ainakin yhdessä DNA-testejä myyvässä tunnetussa ulkomaisessa "tutkimuslaitoksessa" näytään tehtävän. Joku svekomaani ilmeisesti on ujuttanut hiljattain sinnekin 1930-luvun "rotutiedettä" suomalaisista.
Suomen kieli on kaiken perusta Suomessa.
Upea suomalaisuus!
Ollaan realisteja. Suomalaisuus perustuu suomen kielelle.
Ollaan realisteja. Suomalaisuus perustuu suomen kielelle.
Luonnollisesti.
Suomalaisuuden ydinjatkuvuus on nimenomaan suomen kieli - toki myös esivanhempien historia täällä.
Suomen kieli on kulttuuriaarre.
Kyllä, ainoa aarteemme rakkaittemme ohella.
Kiitos, tämä!
Parasta!
Kiehtova, ikiaikainen perintö
Tämä tärkeintä!
Suomen kieli on kotimaamme ja historiamme!
Onneksi!
Tälle ydinjatkuvuudelle rakennetaan tulevaisuus
Kyllä