Tässä rekisteröintiluvut 1-7/2020
Skoda 5.951
Volkswagen 5.716
Audi 2.064
Seat 992
Yht: 14.723
Toyota 7.533
Lexus 199
Yht: 7.732
Nämä ovat suoraan Trafin tilastosta. Jos on vähänkin järkeä niin nämä luvut ottaa sellaisena kun ne ovat. Suomen kansa ostaa VWn valmistamia autoja vuodesta toiseen kaksi kertaa enemmän kuin tojon valmistamia.
Miksi näin yksinkertainen asia on niin vaikea hyväksyä? Itkupotkuraivareita joka kuunvaihteessa.
Skoda 5.951
Volkswagen 5.716
Audi 2.064
Seat 992
Yht: 14.723
Toyota 7.533
Lexus 199
Yht: 7.732
Nämä ovat suoraan Trafin tilastosta. Jos on vähänkin järkeä niin nämä luvut ottaa sellaisena kun ne ovat. Suomen kansa ostaa VWn valmistamia autoja vuodesta toiseen kaksi kertaa enemmän kuin tojon valmistamia.
Miksi näin yksinkertainen asia on niin vaikea hyväksyä? Itkupotkuraivareita joka kuunvaihteessa.
Vastaukset 34
Vanhimmat
Oletko sinä Volkswagen-konsernin konsernipelle koskaan kuullut, että Traficom ylläpitää tilastoa ensirekisteröidyistä automerkeistä ja malleista. Kaikkialla maailmassa autojen ensirekisteröinneistä pidetään tilastoa automerkin ja -mallin, eikä autonvalmistajan mukaisesti.
Sinä vikawaagen-trolli tilastoit sen mihin valmistuskonserniin kuuluvia automerkkejä rekisteröidään yhteensä eniten, koska Skodalla ja Volkkarilla ei muuten olisi mitään jakoa Traficomin merkki- ja mallitilastoissa.
Sinä lasket kaikki merkit yhteen ja oksennat pahan olosi tälle palstalle.
Kaikki nuo luvut ovat suoraan Trafin tilastosta. Miksi panikoit kun ne julkaistaan täällä?
Toyota myi edelleenkin koko maailmassa eniten autoja mikä sopiikin maailman suurimmalle valmistajalle.
https://www.carlogos.org/reviews/largest-car-companies.html
VW on ollut suurin 2017, 2018 ja 2019.
Tämä vuosi on menee täysin koronan ehdoilla. Katsotaan vuoden lopulla miten käy. Aivan arpajaiset ja lopputulos riippuu siitä miten firmat pystyy pitämään tehtaitaan auki.
"maailman suurimmalle valmistajalle."
Just tojohönö kirjoitti ettei kukaan seuraa valmistajakohtaisia lukuja ja niitä ei saa täällä julkaista. Ja sitten tojohönö postaa valmistajakohtaisia lukuja.
Oisko pientä jakomielijuttua menossa.....
Sekopäätouhua.
Toyota on siis maailman suurin ja kaunein.
VW ainakin on ollut suurin huijari todistetusti. Mistään muusta ei voi olla varma. Mitäpä tuolla tiedolla ylipäätään on merkitystä, onko suurin vai toiseksi tai kolmanneksi suurin? Volkkari vaan potee alemmuuden tunnetta kun kärähti huijaamisesta noloimmalla mahdollisella tavalla. Kunnia meni mutta maine kasvoi, tosin väärään suuntaan. Hirvittävät sanktiot ja korvaukset ja pomo vielä lusimaan. onhan tuo kauhea häpeä jos osaa edes hävetä.
laske samaan myös ford-jakaa tekniikan VW kanssa
Ja bmw jakaa tojon kanssa jne
Hönöt ei periaate väittestään hevin luovu.. Tojota on suurin vaikka suuhun työnnät toisen listan.
Olet täysin pihalla. Kyse ei ole siitä mitä tekniikka kukin käyttää. Kyse on yhtiön omistamista automerkeistä ja niiden myyntimääristä.
Tojo myy subaruja, bemuja ja citikoita tojoina. Se on tojon valinta.
VW ei myy minkään muun valmistamia autoja volsuina muþa silti se on suurin maailmassa.
Sehän näiden hihhuleiden käytöksestä tekee niin edeltäarvattavaa ja ohjailtavaa.
No eipä ole mikään suuri ihme jos laatu on mitä on kun saman konsernin omistuksessa on kohta puolet euroopan autojen valmistajista ja kaikki merkit trollin yhteenlaskemana on suurin ja suurin huijari. Onhan siinä meriittiä kerrakseen. Onnneksi voisin ostaa mutta onneksi ei ole pakko.
Tojon laatua on puitu oikeudessa saakka. Tojo määrättiin korjaamaan 1,5 miljoonaa ruostepesää joidrn korjauksen se yritti maksattaa asiakkailla.
Paskalaatua ja yritys pakoilla vastuuta. Classic toyota move.
Tojo omistaa enemmistön subarusta
Äläpä+taas+valehtele!+Tojolla+on+vain+15%+siivu+Subarusta!
Toyotan on pakko olla hyvä tai jopa maailman paras koska se aiheuttaa ylivoimaisesti eniten vihaa, kateutta ja muuta ihme itkupotkuraivaria kaikkien muiden merkkien keskuudessa.
Muuta syytä ei keksi enää siihen että aina verrataan uusiakin autoja vanhoihin Corolloihin.
Oletteko ikinä kuulleet että VW-laatu olisi otettu malliksi ja tavoitteeksi autoteollisuudessa,
muualla kuin vikavaagenhuijaamossa? En minäkään.
Eikös tuo VW ollut ykkösmerkki kuluttajasuojalautakunnassakin? Oikaiskaa toki jos muistan väärin. Onneksi ei kymmeneen vuoteen ole niiden vikojen kanssa tarvinnut taistella.
Ei Toyota herätä minussa vihaa. Eikä mikään muukaan automerkki. Kukin ajakoon, millä tahtoo.
Lähinnä huvittuneisuutta herättää Tojo-terojen tunteenpalo. Kaikille halukkaille myytävästä ja hinnaltaan jokaisen työssä käyvän ulottuvilla olevasta tylsääkin tylsemmästä tusinakiesistä meuhkataan niin kuin kyseessä olisi likipitäen kuudennen sukupolven stealth-hävittäjän, formula ykkösen ja avaruusaluksen risteytystä vastaava teknologian ihme. :D
Ja mitä väliä, myydäänkö Toyotaa vai Volkkaria enemmän? Kuka ylipäätään ostaa autonsa sillä perusteella, että "kun kaikki muutkin..."? Korkeintaan laumasieluinen tuulipukukansa.
Enpä pysty tuntemaan kateutta siitä jos tojon laatu on sitä että 1,5 miljoonaa autoa määrätään oikeden päätöksellä korjattavaksi. Kun tojo yritti luistaa mokastaan.
Taas vain tyhjä heitto ilman mitään lähdetietoa.
Sinua pystyy vedättämään tyhjillä nettikirjoituksilla mutta sinä oletkin tyhmä.
Ei kukaan muu mene noin typeriin.
---ja tullaan meuhkaamaan todella kovaa niin kauan kuin sinä haukut täällä Toyotaa. Vasta kun lopetat haukkumisen niin sitten mekin lopetamme.
Toyotan vihaaja heittelee kaikki asiansa ilman lähdettä ja ilman mitään totuutta ja sitten jos joltakin Toyotan puolustajalta jää asia todistamatta niin hyppii silmille.
Kuluttajariitalautakunta on ruuhkautunut Vikawagenin jakoketjuasioista:
http://www.kkv.fi/Tietoa-ja-ohjeita/Viat-viivastykset/ratkaisuja-riitoihin/autot/jakoketju/
328
Tässä mies puhuu asiaa. Tojo on aivan kelpo keskiverto kulkinee niinkuin kaikki vertailut ovat kertoneet. Ei paras muttei myöskään huonoin.
Se mikä aiheuttaa härkkimistä on näiden tojotistien täysin surrealistiset hehkutukset ja purkaukset.
Voi olla että ne ovat teatteria mutta minnusta on hauska näytellä mukana.
"Toyotan vihaaja heittelee kaikki asiansa ilman lähdettä ja ilman mitään totuutta"
Tämän ketjun avaus perustuu Trafin tilastoihin ja linkkikin on mukana.
Miten pihalla te tojokuskit oikein olette?
"joltakin Toyotan puolustajalta jää asia todistamatta niin hyppii silmille."
Toyotaa on puolustettu niin monta kertaa törkeillä valheilla että on olut pakko avata näitä valheenoikaisu-ketjuja. Niissä on aina ollut linkki oikaisun perusteisiin eikä yhtään niistä ole vielä edes haastettu.
Pysykää terot edessuurinpirtein totuudessa niin ei tarvitse avata noita taasvalehtelit-ketjuja. Lähdetiedon puute ei haittaa jos pyyy totuudessa mutta tojotisteilla on hyvin yleistä sortua valehteluun.
Korjaan aina lähdetiedon kanssa kun näen valehtelua. Sama koskee myös muita palstoja. Jos joku valehtelee Volsupalstalla niin korjaan senkin.
En minä haukkunut Toyotaa tai mitään muutakaan automerkkiä. Niin kuin sanoin, kukin ajakoon, millä haluaa.
Oikeastaan kyse ei edes ollut itse autosta. Ihmettelin vain tunnekuohua, jonka tuikitavallinen bulkkituote sinussa ja muissa tojo-teroissa herättää. Itselleni Toyota on autona vähän niin kuin Prisman vessapaperi: hoitaa ihan hyvin hommansa, mutta ei herätä olemuksellaan ja ominaisuuksillaan juuri mitään tunteita.
Vw crafter on sama auto mersun sprinteri kans citan on ranskalainen picup japanilainen nissan ja käyttikö vw audi v12 malleissa jonkun koneita ?
Toyota viaton ja volkkari viallisin, näin se menee.
Ilman vag-tuotteita pärjää vallan mainiosti. Saksastakin löytyy pari parempaa autonvalmistajaa.
Trabant ja Wartburg.
---ja tullaan meuhkaamaan todella kovaa niin kauan kuin sinä haukut täällä Toyotaa. Vasta kun lopetat haukkumisen niin sitten mekin lopetamme."
Suurin osa kommenteistani täällä on selvien valheiden oikaisua. Lopettakaa terot valehteleminen niin mun ei tarvitse avata noita oikaisuketjuja.