Brittiläinen Daily Mail on julkaissut pidätyksessä mukana olleen poliisin vartalokameran kuvaa tilanteesta. Videopätkä kestää noin 8min. eikä siinä näy mitään rasistista, vaan sekainen Floyd joka kieltäytyy noudattamasta poliisin käskyjä. Hän myös valittaa kipuja, ennen kuin kukaan on häneen edes koskenut.
Pätkä on myös Youtubella, mutta tässä se on ruotsalaisen jutun liitteenä.
https://www.friatider.se/har-ar-hela-gripandet-av-george-floyd-media-har-ljugit
Vahvasti siis näyttää siltä, että mediat niin Suomessa kuin muuallakin ovat härskisti valehdelleet ihmisille, ja saaneet aikaan massiivista mellakointia ja tuhoa.
Pätkä on myös Youtubella, mutta tässä se on ruotsalaisen jutun liitteenä.
https://www.friatider.se/har-ar-hela-gripandet-av-george-floyd-media-har-ljugit
Vahvasti siis näyttää siltä, että mediat niin Suomessa kuin muuallakin ovat härskisti valehdelleet ihmisille, ja saaneet aikaan massiivista mellakointia ja tuhoa.
Vastaukset 68
Vanhimmat
Eipä taaskaan yllätä vassarivalemedioden husuttele!
Jokaisen pitäisi oppia mahdollisimman nopeasti, että siellä missä vassari, niin siellä ei totuus viihdy!
Kyllähän silloin alussa moni yritti vienosti selittää että se mies jumpitteli , eikä suostunut yhteistyöhön. Mutta eihän se ketään kiinnostanut. Ei muuta kun täysi rähinä päälle vaan.
En luota aloittajan tietoihin koska hän on palstapersu.
Koko BLM on valheelle rakennettu. Siksi niillä onkin jo kiire rakentaa aseistettua mustien armeijaa vallankaappausta varten.
BLM on ihan samanlainen äärivasemmistolainen liike kuin silakkaliike, meillä on unelma, stop racism, metoo yms. yms. mutta suuremmassa mittakaavassa. Näitä nousee nykyään vähän väliä.
Niiden tarkoitus on kontrolloida puhetta ja ajatuksia, ei noiden esittämiensä asioiden puolustaminen. Erityisesti eri mieltä olevien ajatuksia halutaan suitsia yhteiskunnallisella liikehdinnällä.
Ja kuinka paljon puna-ylekin jauhoi asiasta?
KOK juttu pelkkää feikkausta. Pitihän se taas arvata. Koska seuraava Valtteri jää bussista .
Valtamedia yrittää varmasti vaieta tästäkin.
BLM-runkkareillehan asia on samantekevä, koska riehumisen syyksi riittää mikä tahansa, vaikka keksityksi tiedettykin tapaus.
Yksi syy minkä takia ne riehuu on "koska äiti on homo".
Joo, asia selvä.
Polvistumiset alkavat näyttää aika hölmöltä.
Kuinka kalliiksi tuo mellakointi on tullut maksamaan? Helvetti noita valeuutisia ja höynät uskoo ja polvistelee.
USA,ssa kuolee noin 170 Poliisia joka vuosi mustien ampumiin luoteihin. Repikää siitä huumoria suvakit.
Se on vasta hyvä alku.
Kaikki ihmisryhmät ovat yhtä arvokkaita ja oikeutettuja olemassaoloonsa.
Mutta on epäselvää, mihin ihmisryhmään BLM-kiihkoilijat kuuluvat. Jos mihinkään.
George Floyd on tuhoamisvimmaisille elukoille kultamunia muniva hanhi kuolemansa jälkeenkin, vaikka jokainen väitetty asia tuon kuolemaan liittyen onkin valeeksi osoittautunut. Niin tuon itsensä kuolema, kuin väitetty yleinen rasistinen väkivaltakin, joka todellisuudessa on yhdysvalloissa lähinnä poliiseihin ja valkoihoisiin kohdistuvaa. Toki mustaihoisiakin henkirikoksiin kuolee, mutta tilastollisesti lähes kaikissa tapauksissa tekijänä on niinikään mustaihoinen.
Tästä yritetään vaieta.
Ullatus.
Äläs nyt esitä muunneltua totuutta. Videolla näkyy, kuinka Floyd ei tee mitään vastarintaa, vaan koko ajan anelee armoa ja sanoo, ettei pysty hengittämään. Poliisi ei kuitenkaan hellitä otettaan vaika toinen poliisikin jo sitä pyytää.
Höpöhöpö!
en tiedä muuta asiasta ku oli lähdössä rattihuume juoppona ajamaan väärennöskeikan jälkeen
ja ennestää laaja rikorekisteri , aseellinen ryöstö ym.
tämä ei estä sitä että patsaita varmaan tekevät blm porukat ja paitojahan noilla on , joku miljoona bisneksen siitäki keksiny toki
Aikaisempi rikosrekisteri ei oikeuta poliisia laittamaan ihmisen kylmäksi. Floyd ei vastustele poliisia vaan on nöyrä ja puhuttelee poliisia sanoen tätä Mr. Officer.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/uutta-kuvamateriaalia-george-floydin-kuolemasta-poliisin-vartalokameran-kuvamateriaali-vuotanut-julkisuuteen-video-ei-herkille/7886206#gs.cj41pu
niin tiedä tuosta, no niin kai siänki sanosit jos joku painas niskaasi polvella kko painollaan?
mutta ottasko pois jos sulla ei rikoksia?
eikö nää usassa ammukin jos ei pidä käsiä ylhäällä vaan alkaa kopeloida itseään kuten tää yksi oli jossain..
äijä sekoilee delirium ja itse floyd pyytää
"i wanna lay on the ground", usein toistaen
tulos: ketään ei ole murhattu, äijä kuollut huumeisiinsa ja seko tilaansa
ei tuo poliisi edes vaikuta yhtään murhaajalle, täysin rauhallinen ammattilainen!
Samaa mieltä, mutta äärivassarit täällä ei sitä hyväksy.
Seuraa juutalaista ..
Noilta pitäisi kieltää autolla ajo, tosin niitä on jo suomessa taksikuskeina.
Blm-liike on osoittautunut rikolliseksi järjestöksi, joka aseistaa itseään saamillaan lahjoituksilla. Se mellakoi, tuhoaa ja käyttää väkivaltaa muita kohtaan. Siis rasistinen järjestö.
Näitä liikehdintöjä on nyt eri puolilla maailmaa ja Saksassa toisten siivellä elävien muslimien joukko vaatii sinne kalifaattia.
Että Tämmöisiä laittomia poloisia nämä ovat. Ja Ohisalo ja Haavisto voi taas lähteä hakemaan lisää.
Marin tukee tuota terrorismi liikettä. Ainakin on ihan itse sanonut niin.
Kaikkihan tietävät Pietarin trollit. Samanlaisia näkyy olevan toisellakin suunnalla.
Kielitaidottomat rasset kommentoivat ymmärtämättä tapahtumien kulusta yhtään mitään.
No kerro viherfasisti että miten se meni? Ja ihan videotodiste kiitos, kuten aloituksessa eikä mitää ideologista unelmapaskaa joka menee teidän päässä sekaisin reaalimaailman kanssa.
Sanoo punikki joka ei osaa kuin juuri suomea...heheheheee.
Tuleepa leppoisat varhaiseläkepäivät poliisi Derek Chauvin:lle, takuulla kymmenien miljoonien taalojen korvaukset.
Toivottavasti! On se maailmanlaajuinen mustamaalaus ja löysässä hirressä pitäminen ollut niin törkeää!
Vaimokin lähti menemään. No, miljonäärinä Derekillä on pian varaa valita misseistä.
Soroksen kätyrit hirveillä summilla rahaa iskivät tuohon tapaukseen kiinni omine tarkoitusperineen. Yhtäkkiä perseaukisen rahanväärentäjän perheellä olikin varaa palkata kaksi patologia, jotka eivät mm. löytäneet merkkiäkään huumeista tai korona-tartunnasta, mutta "tukehtumisen" kuitenkin löysivät, vaikka virallinen kuolinsyy on sydänkohtaus.
Miksi virallisesti ei tunnusteta, että BLM on Soroksen yhtiön lanseeraama jo vuonna 2013?
Tyyppi kuoli omaan typeryyteensä.
Virallisen asiankirjankin todistama tieto on että kyseessä oli ns. huumehemmo. Jotenkin absurdia, että noin iso joukko lähti rettelöimään tällaisen vuoksi. Mies oli pilannut elämänsä ihan itse. Verestä löytyi amfetamiinia ja merkkejä heroiinin käytöstä. Rikollinen on itse valinnut tiensä.
https://www.verkkouutiset.fi/usassa-tapettu-george-floyd-sairasti-koronaa/
Kun poliisi vapautetaan alkaa uudet mellakat.
Miksi poliisi vapautettaisiin. Poliisi saa elikautisen murhasta.
Noin tyhmä on kommari, joka luulee että kyse on murhasta.
Tyyppi on täysin piripäissään, ja kuvasta näkee että poliisin painopiste on selvästi tyypin selän päällä, ei siis niskan päällä.
Pollsiy on suomessakin kännissä olen huomannut.
Valtamedia = valemedia.
EmVeeLehti ja Junes Lokka uutisoi pian aiheesta. Kiva taas nähdä kun vihervasurit raivoavat pitkin palstoja.
Mitä mieltä? =)
Videölta näkyy hyvin poliisin väkivaltainen käyttäytyminen. Joten mitä uutta?
Myös epäonnistujat tarvitsevat esikuvia.
Kiinniotettava kytkeytyi taas automaattisesti "gorilla-modeen" eli viidakkoraivoon millisekunnissa.
Suomen poliisi on ammattimaista. kokemusta on.
Nisti joka pisti hanttiin poliiseille aivan turhaan...hyvä kun heilahti, yksi rasite vähemmän.
Taas tyypillistä äärioikeistovalhetta. Videolla näkyy rauhallisesti käyttäytyvä Floyd joka ei tee vastarintaa. Näkyy selvästi miten poliisit laittavat käsiraudat. Varsinaista Floydin murhaamista ei näytetä. Jos hän valitti kipuja miksi poliisi ei soittanut paikalle ambulanssia tai lääkäriä?
"rauhallisesti käyttäytyvä Floyd"
Valhe.
Jokainen voi videolta nähdä miten käyttäytyi. Suomessakin poliisi hermostuu tuollaisesta, USA:ssa on selkeänä ohjeena/tapana noudattaa poliisin kaskuja heti ja jämptisti, usein toista kaskua ei tule vaan tulee tulta.
Miksi Floyd ei mennyt poliisiautoon vaan tappeli vastaan ? Aiheutti itse kuolemansa. Olisi ollut vaan kuten normaalit ihmiset.
Vassarimedia on saanut aikaan paljon kuolemaa ja mellakoita sekä vahinkoa. Missä on vasurin vastuu ?
Juuri oli jonkun vassarin mielestä Ilta-sanomissa ihan ymmärrettävää, että julkisia rakennuksia poltetaan, koska ihmisiä kismittää...
Me kaikki normaalijärkiset kyllä tiesimme tämän alusta alkaen. Enkä edelleenkään välitä paskaakaan jos joku väkivaltanisti kuolee, ihan sama mikä väri.
Ei poliisi korrektisti kenenkään silmissä toiminut, mutta noin se jenkeissä toimii!
Joka toisella asiakkaalla on jotain pullikoitavaa tai selitettävää tai valittaa kipuja jostakin ja jenkkipoliisia ei kiinnosta ihon väriin riippumatta, vaikka asiakas olisi päihtynyt, mielisairas tai huonovointinen.
Ihan standarditoimintaa siis jenkkipoliisilta - ja paljon sikamaisempiakin tapauksia on nähty, mutta niistä ei seuraa mitään vasemmiston lietsomia valtakunnallisia mellakoita ja n**kerinpalvojaisia, koska uhrin värin on ollut väärä.
On se noinkin.
Hössötys ollut valheellista alusta alkaen. Vain tekosyy saada sekasortoa suurkaupungeissa, herra Soroksen avustaessa järjestöjä, joista käskytetään mellakointien järjestelyitä. Presidentinvaalit, nykyinen saatava pois tavalla jos toisella ja omat ideologiamestarit tilalle. Sittenpä ne mellakat vasta alkavat, kun oikeat kärsijät aloittavat mielenosoituksensa. Oikeita kärsijöitä ovat miljoonat mustat, latinot, jotka menettävät toimeentulonsa ja tällä hetkellä ovat täystyöllistettyjä. Tätähän omia agendojaan puolustavat mediat eivät kerro.
Kun raha ei kommunistien hallinnoimassa yhteiskunnassa liiku, liikkuu siellä vain nälkäiset kidat. Raha menee rahan luo, kun siitä lipsutaan, se ei hyvää tiedä. Näin se on, ei sitä tekosyillä aloitetuilla riehumisilla muuteta muuhun kuin köyhiä kurjistavaan suuntaan.
Paitsi että videolla näkyy miten poliisi painaa polveaan floydin niskaan lähes 10 minuutin ajan joka johti kuolemaan.
No sitähän sinä et tiedä pelle.
Poliisihan "teki virheen" koska pidätettävä kuoli.
Samalla tavalla poliisi "tekee virheitä" suomessakin. Tosin vain valkoihoisten kohdalla, mutta niillähän ei ole mitään väliä.
Videolta voidaan muun muassa todeta, että Floyd sanoi ”En voi hengittää” jo kauan ennen menehtymistään istuessaan poliisiauton takapenkillä. Videolla myös näkyy, että Floyd vastusti pidätystä.
Ja poliisin toisen jalan painopiste on selvästi selän päällä, eikä niskassa.
En ole vielä katsonut videota mutta kuulemma oli ns. huutanut sutta eli valittanut ettei saa henkeä tilanteessa, jossa poliisit eivät vielä käyttäneet mitään voimakeinoja häneen. Siihen nähden ei olisi yllättävää että poliisit eivät uskoneet hänen myöhempiäkään valituksiaan maassa ollessaan, pitivät samanlaisena valehteluna, kyseessä kun vielä iso mies sekavassa tilassa. Melkein ymmärtää miksi niskaa painanut poliisi ei vapauttanut otettaan vaikka se virhearvioksi osoittautuikin.
On otettava huomioon sekin seikka, että "En voi hengittää" on myös jenkeissä yleinen mustien ja vasemmistolaisten käyttämä slogani jo ennen Floydin tapausta.
Siksi on joskus vaikeaa tulkita onko huutelijalla oikeasti hengitysvaikeuksia, vai haastaako vain riitaa.
Riidanhaastajilla on yleisenä tapana esimerkiksi poliisin tai maga-lippiksen tms. nähdessään huudella: "Smells like a pig. I can't breath!"