Kalastuksenhoitomaksun tapaan ollaan valmistelemassa marjametsien hoitomaksua, samaan tapaan kuin on kalakortti l. virallisemmin kalastuksenhoitomaksu. Kalastonhoitomaksu tulee maksaa, jos on iältään 18–64-vuotias ja kalastaa vieheellä tai pyydyksillä tai ravustaa.
Vastaavasti marjametsien hoitomaksu tullee maksaa vuodesta 2022 alkaen, jos on 18-64 vuotias ja jos kerää mustikoita, puolukoita, vadelmia, lakkoja tai tyrnimarjoja. Sienestäjien kohdalla tilanne asetusluonnoksessa on vielä auki. Lain ns. virtaviivaistamisen perusteella myös sienetys olisi kuitenkin joutumassa luvanvaraisten toimien joukkoon. Hinta tulenee asettumaan samalle tasolle kuin kalastonhoitomaksussa eli noin 45€/ vuosi.
Perus-marjastuskortti olisi voimassa koko Suomessa Lapin lääniä lukuun ottamatta; sinne suunnitellaan alustavasti omaa läänikohtaista ja arviolta neljänneksen kalliimpaa lupaa hillaturismin hillitsemiseksi.
Uudella marjastusmaksulla valtio arvioi saavansa lisätuloja useampia kymmeniä miljoonia euroja huolimatta siitä, että järjestelmän pystytys tulee vaatimaan huomattavia investointeja ensi alkuun. Kalastuksenhoitomaksun tapaan luvanhakijan tulisi rekisteröityä järjestelmään ensin.
En pistä suoraa linkkiä asiaan, robotit tiettävästi poistelevat aika herkästi linkkejä sisältäviä viestejä.
Google >>> ”LUKE ajankohtaista”
Marjastuskortti tulossa ehkä jo 2022
10
125
Vastaukset
- Anonyymi
Saa todennäköisesti enemmän jännitystä puolukkametsään.
- Anonyymi
Pitääkö tämä uusi marjastusmaksu suorittaa myös siinä tapauksessa, että harrastaa vain pyydä-ja-päästä kalastuksen tapaan poimi-ja-pudota -marjastusta, eli kretsausta.
- Anonyymi
Saadaanpä jännitystä marjametsään, leikkiä piilosta...
- Anonyymi
Hahahahahahahahaha.... Se oli aprilli pilaa koko marjastuskortti juttu.
- Anonyymi
Aprillipila elokuussa? 🤔
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Aprillipila elokuussa? 🤔
Aloittajan viesti siis kirjoitettu 4.8.2020.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Aloittajan viesti siis kirjoitettu 4.8.2020.
Joku vitsi siis vai totta? :0
- Anonyymi
"Se oli aprilli pilaa koko marjastuskortti juttu"
-No ei se ollut aprillipilaa. Se oli tarkoitettu "mätäkuun jutuksi" vaan ei ottanut tulta... Tälläisen marjavuoden päälle olisi ollut ihan luonnollista, että hupi menee verolle tai ainakin maksullisen kortin taakse....
Taitaa niissä Suomen Pisa-pisteissä hiukan olla perääkin, kun ketään ei saatu jekkuun menemään...
- Anonyymi
No jos noin on niin taitaa marjat ja sienet jäädä metsään...
Onneksi ei tarvitse hommata kumpaakaan ja kalassa /marjassa voipi käydä ihan millon lystää ja millä lystää 👍
Hyvin koulutetut kansalaiset kyllä maksaa kaikesta mille hinta keksitään 😅😹
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 695216
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai594637Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1254591Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san3381927- 861549
- 921514
- 2581456
- 3301121
- 200981
Pääsit koskettamaan
Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.51913