esim. naapurin vl:n internetin käytöstä? Jos pahentuu, niin pitääkö tämän nettiä käyttävän naapurin pyytää anteeksi tältä joka on pahentunut ja mahdollisesti luopua kokonaan internetistä? Entä jos tämä ei pyydäkkään anteeksi, voiko tämä pahentuva vl viedä asian seurakunnalle?
Käytännössähän television kanssa näin on asia, mutta voiko vl periaatteessa pahentua mistä vaan ja miten silloin toimitaan?
Käytännössähän television kanssa näin on asia, mutta voiko vl periaatteessa pahentua mistä vaan ja miten silloin toimitaan?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Sana 'pahentuminen' on mun mielestäni kumma uskovaisten kielenkäytössä. Jeesus opettaa: Jos veljesi rikkoo sinua vastaan, neuvo häntä kahden kesken yksinäsi jne. Meitä vastaan rikkominen on siis eri asia kuin pahentaminen. Joku pahentuu siitä, kun joku uskovainen tekee sellaista mitä itse 'uskovaisena' ei voi tehdä. Tässä unohtuu henkilökohtainen valvominen, ja ollaan vähän kuivassa lainopissa. Mitä saa tehdä ja mitä ei saa tehdä. Pahentumisen sijasta pitäisi käydä neuvomaan, jos näkee veljensä tekevän sellaista, mikä voi olla vaaraksi hänen uskolleen. Tai Paavalin kirjeiden mukaan pitäisi rukoileman veljensä puolesta, jos näkee hänen joutuvan syntiin.
On mm. uskovaisia, jotka käyttävät melko ronskia kielenkäyttöä, toiset taas puhuvat hyvin korrektisti.
Monesti on jotain piilosyntejä, mitkä jäävät huomaamatta. Teemmehän joka päivä ja hetki syntiä ajatuksin, sanoin ja teoin, myös tekemättä jättämisin. Joskus vanhemmiten kirkastuu, että siinä ja siinäkin omassa tekemisessä oli mukana itsekkyys.
Helsingin seuroissa otettiin esille, että riikalainen vanha saarnamies oli verrannut televisiota käärmeen silmään. Käärme kuulemma vangitsee kohteensa katseellaan niin ettei se voi liikkua, ja niin se on helppo niellä.
Toinen puhuja sanoi, että internet voi myös olla tällainen käärmeen silmä, mikäpä ettei.
Kaipa se olisi parempi retkeillä ja tehdä jotain muuta hyödyllistä netissä surffailun sijasta.
mistä on läheiselleen kateellinen.