Rio UB (2012-2017) käsijarrujen rakenne?

Anonyymi

Takajarru laahaa ja vanne kuumenee. Tässä on levyt takana niin mietin vaan, minkälainen käsijarrun rakenne tässä on, käyttääkö se käyttöjarruja esim. jarrumännän avulla, vai onko jarrulevyn sisällä erillinen rumpujarru käsijarrulle?

Mietin vaan minkälainen lie purkaa takajarrut itse, kun en ole ennen levyllisiä takajarruja aukonut. Onko ihan samanlaiset kuten etujarrut, eli satula liukutapeilla kiinni rungossa jne. Lähinnä mietityttää, jos pitää vaihtaa uudet jarrupalat taakse, niin painetaanko mäntä vaan sisään kuten etujarruissakin vai pitääkö sitä kiertää ja mitä se vaikuttaa käsijarrun säätöön, mahdollisesti?

Tässä vaiheessa en vielä tiedä, jumittaako käyttöjarru vai käsijarru.

1

904

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      jos asian meinaa myös itse korjata, kannattaa kirjoittaa youtuben hakukenttään "kia rio handbrake" tai "huyndai i20 handbrake" , myös samaan alustaan perustuvat esim. "kia soul handbrake", tietysti nuo haut tuovat myös muita vuosimalleja kuin "ub" mutta jos kenttään kirjoittaa liian tarkan haun saattaa ei niin kovin yleisesti käytetty "ub" poistaa parhaat hakutulokset.
      jos taas meinaa korjauttaa auton huollossa, on näitä juttuja ihan turha kysellä täältä foorumilta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      104
      1044
    2. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      137
      794
    3. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      197
      730
    4. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      47
      687
    5. Töysä otsikoissa

      Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!
      Alavus
      29
      666
    6. Lähdetkö kanssani

      syömään joskus😘
      Ikävä
      61
      639
    7. Ketä haluaisit suudella?

      🤣
      Ikävä
      47
      610
    8. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      59
      545
    9. Mistäkö haaveilen

      Tällä hetkellä. Siitä, että kohtaamme, vetovoima on jäljellä ja saisimme olla aivan kahden, ei tarvitsisi välittää mistä
      Ikävä
      29
      541
    10. Kuinka hyvin kestäisit?

      Oletko miettinyt, että mitä jos olisit pyöreä pullukka ja vielä ruma niin kestäisitkö vai masentuisitko?
      Sinkut
      102
      530
    Aihe