Kela ei korvaa maskeista aiheutuvia kustannuksia, jotka voivat olla satoja euroja kuukaudessa esim nelihenkisellä perheellä.
Nyt valtio mukaan osaltaan aiheuttamaansa ongelmaan ( huonoa politiikkaa karanteeni ym rajoituksissa) ja ensimmäiseksi päätös ALV:n poistosta maskeista.
Sen jälkeen oma tuotanto käyntiin ja kertakäyttömaskin hinnaksi esim 20 senttiä kpl.... Italiassa maskin hinta 50 senttiä.... kyllä meillä on varaa antaa halvemmalla.
Nyt valtio mukaan osaltaan aiheuttamaansa ongelmaan ( huonoa politiikkaa karanteeni ym rajoituksissa) ja ensimmäiseksi päätös ALV:n poistosta maskeista.
Sen jälkeen oma tuotanto käyntiin ja kertakäyttömaskin hinnaksi esim 20 senttiä kpl.... Italiassa maskin hinta 50 senttiä.... kyllä meillä on varaa antaa halvemmalla.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Kelan eli veronmaksajien tehtävä ei ole sponsoroida EK-pelleilyä.
Lestadiolaisperheen maskikulut ovat 0 euroa kuukaudessa.
Kyllä sossupummienkin pitää myös maksaa verot ihan kuin muukin väestö.
Mitä mieltä? =)
Juuri niin. Miksi sossupummi aina käsi ojossa huutaa ja vaatii muita maksamaan! Maksa pummi itse stnan pska! Pummit pitäisi karkottaa hlvettiin suomesta.
Miksi vitussa naapurin pitäisi jonkun maskit maksaa? Jokainen maksaa maskinsa ihan itse! Prkl että ottaa päähän moiset pummit aina käsi ojossa joka asiassa.
JO on vittuettä pitäisi veronmaksajien maksaa kaikki humpuukin fattan asiakkaille.
Juu, näin on!
Kannatettava idea. ALV pois maskeista!!!
Ruuan+alv+0+%.,+niin+riittää+rahaa+maskeihin.
Pakkoko oli porsia?
Taasko tulonsiirtoja lapsiperheille?
Ei!
Heh, luin tuosta Sievin maskista, että saisi käyttää korkeintaan 4 tuntia ennen vaihtoa. Höpsis, minä ainakin käytän viikkotolkulla samaa naamaria. Pääasiahan on, että se suojaa muita pisaratartunnalta.
Joo.
Ihan näön vuoksi, ettei saa turpaan kiihkoilijoilta.
Mitä jos pelle tulee vastaan? Taitaa siinä nauru purskahtaa.
Mitä mieltä? =)
Häh?
Paljonko annettiin rahaa Italiaan?
Monta maskia sillä olisi saatu omalle kansalle?
Ei ole annettu Italiaan lainkaan rahaa.
Ei myöskään Espanjaan.
No, hyvä.
Dyykkaamaan dyykkaamaan..
Varmasti löytyy paljon käyttökelpoisia roskista.
Suomessa ALV:in alennus ei ole koskaan aikaisemmin siirtynyt hintoihin, joten sen poisto olisi vain lisätuloa kauppiaille.
K kauppias on kaikkein ahnein?
Eri maissa Alvi on poistettu maskien hinnoissa ja samalla määrätty hintakatto eri maskeille. Maskeja myydään omakustanne hintaan.
Kauppiaiden voitot jää saamatta. Mutta kun ihmiset voivat liikkua, kauppiaatkin saa voittonsa.
Maskipakkoa ei tule, jos ei joku leivo maskibisneksellä itselleen miljoonia.
Köyhä kansa maksaa.
Kauppojen pitää jakaa asiakkailleen ilmaiseksi maskeja ovella, jos vaativat maskipakkoa.