Outokumpu Oy maistaa tehtyjä virheitä

Anonyymi

Outokummun strategiasta vastuussa olleet henkilöt pitäisi laittaa vastuuseen tekemisistään aikoinaan. Uskottiin kuin pässi suuriin sarviin ja kaikki rahat työnnettiin ruostumattomaan teräkseen. Nyt kukaan ei uskalla puhua todellisesta ahdingosta ja miten siitä selvitään. Kaikki paska on ostettu ja tulosta tehdään ainoastaan suomessa.
Miksi kannattava kupari, nikkeli tuotanto ja valmistus täytyi hävitttää?? Myös kaivostoiminta on kannatavaa suomessa. Kaikki teknologia mitä Outokumpu vuosia rakenti on luovutettu ulkopuolisille toimijoille . Missä on johdon ja politiikkojen vastuu.
Tämän hetken politiikkojen vastuusta ei enää voi puhua, koska kaikki aika hallituksen tytöillä menee Kalliossa syntyvien korttelitietämyksen mukaan.

10

3398

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä minusta ruostumaton teräs kuulostaa ihan hyvältä valinnalta. Kestävää materiaalia.
      Valitettavasti pörssi ja markkinatalous ylipäätäänkin on sellainen tuuliviiri, ettei siellä läheskään aina paras voita, vaan suosituin, vaikka suosio olisi kerätty miten halpamaisin tempuin...

    • Anonyymi

      Bulkki on bulkkia. Kiinassa tekevät halvemmalla ja enemmän.

      • Anonyymi

        Jos tarkoitat bulkilla tavallisimpia teräslajeja, niissäkin on laatueroja. Lisäksi on erikoisteräksiä, joita ei kaikkialla tehdä ja niissä on paremmat katteet.

        Jos haluaa halvinta mahdollista, joutuu tinkimään laadusta. Joissakin käyttökohteissa se on ihan ok. Arvokkaita koneita ja kestämään tarkoitettuja rakenteita ei kuitenkaan kannata tehdä huonolaatuisesta teräksestä, koska raaka-ainekustannus on kuitenkin vain pieni osa kokonaisuudesta. Sellainen olisi väärässä paikassa säästämistä. Laatua arvostava maksaa siitä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jos tarkoitat bulkilla tavallisimpia teräslajeja, niissäkin on laatueroja. Lisäksi on erikoisteräksiä, joita ei kaikkialla tehdä ja niissä on paremmat katteet.

        Jos haluaa halvinta mahdollista, joutuu tinkimään laadusta. Joissakin käyttökohteissa se on ihan ok. Arvokkaita koneita ja kestämään tarkoitettuja rakenteita ei kuitenkaan kannata tehdä huonolaatuisesta teräksestä, koska raaka-ainekustannus on kuitenkin vain pieni osa kokonaisuudesta. Sellainen olisi väärässä paikassa säästämistä. Laatua arvostava maksaa siitä.

        Kiinassa osataan tehdä mikroelektroniikkaa yms. joten eiköhän superyksinkertaisen teräksen tekeminen onnistu aivan yhtä hyvin.


    • Anonyymi

      Kuparin hinta on nousevassa trendissä. Outokumpu luopui kannattavasta liiketoiminnasta aikoinaan luottaen ruostumattomaan teräkseen. Osakekurssi kyntää pohjalla näiden tyhmien strategia valintojen jälkeen.

    • Anonyymi

      Kaikki missä valtio on suur omistajana on paskaa...yhtiön johto vaan ryöstää rahat (laillisesti)

    • Anonyymi

      Kumpi oli ensin, rullautumaton kierteinen penisrengas vai outokummun logon kierteinen ympyrä. Oliko suunnitelijan jäynä.

    • Anonyymi

      Eläkeyhtiö Varma on tuttuun turvalliseen tapaansa sijoittanut ihmisten eläkerahat Outokumpu Oy:n Niin eipä niistä ole muuta hyötyä kuin eläke ikä nousee, ja voi rauhassa työskennellä Outokumpu Oy:llä -70v vai mikä se tuleva uusi raja on.

    • Anonyymi

      Outokumpu Oy:n hallituskin on B-luokan tietäjiä bisneksen tekemisestä. Voihan sitä noinkin harrastaa.

    • Anonyymi

      Nyt romahtaa, missä vastuunkantajat piileksii. Siellä Varman rahat peseytyvät ja eläkeikää voi nostaa 80v. Hyvin menee ja jatkakaa samaan malliin maaliin saakka.
      -80 luvun strategia muumio johtajat katsokaa ennen hautaan menoa taaksenne miten tuhositte firman.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      141
      3908
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      353
      3027
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      13
      1937
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1665
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1109
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      964
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      874
    8. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      23
      821
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      69
      793
    10. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      784
    Aihe