Outokumpu Oy maistaa tehtyjä virheitä

Anonyymi

Outokummun strategiasta vastuussa olleet henkilöt pitäisi laittaa vastuuseen tekemisistään aikoinaan. Uskottiin kuin pässi suuriin sarviin ja kaikki rahat työnnettiin ruostumattomaan teräkseen. Nyt kukaan ei uskalla puhua todellisesta ahdingosta ja miten siitä selvitään. Kaikki paska on ostettu ja tulosta tehdään ainoastaan suomessa.
Miksi kannattava kupari, nikkeli tuotanto ja valmistus täytyi hävitttää?? Myös kaivostoiminta on kannatavaa suomessa. Kaikki teknologia mitä Outokumpu vuosia rakenti on luovutettu ulkopuolisille toimijoille . Missä on johdon ja politiikkojen vastuu.
Tämän hetken politiikkojen vastuusta ei enää voi puhua, koska kaikki aika hallituksen tytöillä menee Kalliossa syntyvien korttelitietämyksen mukaan.

10

3454

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä minusta ruostumaton teräs kuulostaa ihan hyvältä valinnalta. Kestävää materiaalia.
      Valitettavasti pörssi ja markkinatalous ylipäätäänkin on sellainen tuuliviiri, ettei siellä läheskään aina paras voita, vaan suosituin, vaikka suosio olisi kerätty miten halpamaisin tempuin...

    • Anonyymi

      Bulkki on bulkkia. Kiinassa tekevät halvemmalla ja enemmän.

      • Anonyymi

        Jos tarkoitat bulkilla tavallisimpia teräslajeja, niissäkin on laatueroja. Lisäksi on erikoisteräksiä, joita ei kaikkialla tehdä ja niissä on paremmat katteet.

        Jos haluaa halvinta mahdollista, joutuu tinkimään laadusta. Joissakin käyttökohteissa se on ihan ok. Arvokkaita koneita ja kestämään tarkoitettuja rakenteita ei kuitenkaan kannata tehdä huonolaatuisesta teräksestä, koska raaka-ainekustannus on kuitenkin vain pieni osa kokonaisuudesta. Sellainen olisi väärässä paikassa säästämistä. Laatua arvostava maksaa siitä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jos tarkoitat bulkilla tavallisimpia teräslajeja, niissäkin on laatueroja. Lisäksi on erikoisteräksiä, joita ei kaikkialla tehdä ja niissä on paremmat katteet.

        Jos haluaa halvinta mahdollista, joutuu tinkimään laadusta. Joissakin käyttökohteissa se on ihan ok. Arvokkaita koneita ja kestämään tarkoitettuja rakenteita ei kuitenkaan kannata tehdä huonolaatuisesta teräksestä, koska raaka-ainekustannus on kuitenkin vain pieni osa kokonaisuudesta. Sellainen olisi väärässä paikassa säästämistä. Laatua arvostava maksaa siitä.

        Kiinassa osataan tehdä mikroelektroniikkaa yms. joten eiköhän superyksinkertaisen teräksen tekeminen onnistu aivan yhtä hyvin.


    • Anonyymi

      Kuparin hinta on nousevassa trendissä. Outokumpu luopui kannattavasta liiketoiminnasta aikoinaan luottaen ruostumattomaan teräkseen. Osakekurssi kyntää pohjalla näiden tyhmien strategia valintojen jälkeen.

    • Anonyymi

      Kaikki missä valtio on suur omistajana on paskaa...yhtiön johto vaan ryöstää rahat (laillisesti)

    • Anonyymi

      Kumpi oli ensin, rullautumaton kierteinen penisrengas vai outokummun logon kierteinen ympyrä. Oliko suunnitelijan jäynä.

    • Anonyymi

      Eläkeyhtiö Varma on tuttuun turvalliseen tapaansa sijoittanut ihmisten eläkerahat Outokumpu Oy:n Niin eipä niistä ole muuta hyötyä kuin eläke ikä nousee, ja voi rauhassa työskennellä Outokumpu Oy:llä -70v vai mikä se tuleva uusi raja on.

    • Anonyymi

      Outokumpu Oy:n hallituskin on B-luokan tietäjiä bisneksen tekemisestä. Voihan sitä noinkin harrastaa.

    • Anonyymi

      Nyt romahtaa, missä vastuunkantajat piileksii. Siellä Varman rahat peseytyvät ja eläkeikää voi nostaa 80v. Hyvin menee ja jatkakaa samaan malliin maaliin saakka.
      -80 luvun strategia muumio johtajat katsokaa ennen hautaan menoa taaksenne miten tuhositte firman.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      141
      947
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      44
      677
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      21
      608
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      124
      599
    5. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      65
      568
    6. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      552
    7. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      535
    8. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      150
      518
    9. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      34
      508
    10. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      28
      499
    Aihe