Vanha hyvä keskustan mahti aikainen Yle on murroksessa

Jussi Halla-ahon mielestä Ylen ei pidä kilpailla viihdepuolella yksityisten toimijoiden kanssa.
Mikäli perussuomalaiset nousisi pääministeripuolueeksi, se leikkaisi tuntuvasti Ylen budjettia, sanoo Jussi Halla-aho. Puolueen vaihtoehtobudjetti esittää Yle-veron leikkaamista sadalla miljoonalla eurolla. Sen tuotto on nyt noin 530 miljoonaa.



"Meillä on erittäin vihervasemmistolainen toimittajakunta Suomessa". Ja Jussi jatkaa, ja ei tuohon voi olla kuin samaa mieltä.

Jospa nyt jätän tähän kun ydin asiani tuli kait selväksi?
Jos sen vielä lisään, että olemme kohta kuin köyhän talon talon porsaat.
Odotellaan köyhemmät ruoka-aikaa, josko joku sitä antaisi. Alkaa maa mennä sinne suuntaan huonolla hallituksen hoidolla. Maan vienti ykköstä ollaan supistamassa paljon, joka alkoi lakoilla, ja korona jatkoi huutia. Kuka korjaa Suomen talouden ja työllisyyden ? tämän hallituksen jälkeen.

11

82

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kommunisteja sekä viherhippejä ei hallituksessa tarvittaisi lainkaan.
      Ei mitään tarvitse laittaa "muiden niskoille", koska muut ovat ja kokoajan enemmän tärvelevät mm. ilmastoa. Suomen osuus on aina ollut siinä lähes mitätön, en nyt laita lukua, kun en tarkkaan muista, ja tällä hetkellä ja tulevaisuudessa se on sekä suhteellisesti että kokonaisuudessaan kokoajan pienempi, vaikka mitään ei tehtäisi.

      Muurahaiskeko kyllä valmistuu, vaikka sieltä kuolisi isompikin määrä. Tämän kirjoitin vain, koska vertaus ei toimi.

      Se jos nyt laitetaan rahaa johonkin muuhun kuin välttämättömiin asioihin tässä taloudellisessa tilanteesa, jossa talous supistuu.
      Velkaa otetaan hirveästi lisää jne. Jos sairaanhoitoa, opiskelua, sosiaalisektoria, työttömyyttä jne. ei hoideta nyt ensisijaisena, niin meillä on edessä sellainen yhteiskunnallinen ja yksilöllinen katastrofi, että siitä ei selvitä koskaan. Koska kaikki vaikuttavat kaikkeen eksponentiaalisesti.

      Sen joko ymmärtää tai ei, se ei ole mielipide, ainoastaan se on epäselvää, kuinka voimakas tuho tulevaisuudessa odottaa. Vielä sekin, että virus tulee pahenemaan ja ennemmin kuin hoidetaan sairastuneita, kehitetään lääkkeitä ja yritetään pitää yhteiskuntaa jotenkin pystyssä, niin pitäisi laittaa rahaa jonnekin muualle.

      Ei voi käsittää, että kenellekään tulee edes mieleen moinen.

      • Kepua ei tarvitse edes sekoittaa minkään kanssa. Se on ehtaa lietettä jo ihan itsestään. Kansalla alkaa hajuaisti palautua, mikä näkyy Kepun kannatusluvuissa.


      • Anonyymi
        Mielipidepankki kirjoitti:

        Kepua ei tarvitse edes sekoittaa minkään kanssa. Se on ehtaa lietettä jo ihan itsestään. Kansalla alkaa hajuaisti palautua, mikä näkyy Kepun kannatusluvuissa.

        MPP taitaa olla myös tätä pajunkissa liikettä PASKANRUSKEA


    • Anonyymi

      Nämä on vaikeita kysymyksiä ja asioita ja ei voi muuta kuin sanoa 10,5%

      • Anonyymi

        Saarikon valinnan myötä tuokin kaksinumeroinen lukema muuttuu yksinumeroiseksi..
        Hallelujah,L L


    • Anonyymi

      13,8 % oikeasti.Punikeilla oma laskenta joka pielessä.

    • Anonyymi

      Ei tuettu kuulemma jokaista persua vielä miljonääriksi heijän vaatimuksista huolimatta. Kannatusluvut vielä kuitenkin alemmat kuin heille kohdistetut velat 18/18 mrd.

      • Anonyymi

        Persut vie SDP:n, ja keskusta vie persut, kepu sitten yli 20 %


    • Anonyymi

      Maan johtaminen on todella heikoissa kantimissa, ihan koko "yläpäätä" myöten.

      • Anonyymi

        Ei voi näin jatkua pitkään. Vihreät ja vasurit jo lähtemäisillään omille teilleen, joka maksetaan muiden tuloista.


    • Anonyymi

      Halla puhuu asiaa !

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1328
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      45
      677
    3. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      629
    4. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      46
      569
    5. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      47
      563
    6. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      38
      549
    7. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      70
      531
    8. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      132
      528
    9. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      41
      512
    10. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      176
      478
    Aihe