TV:stä tulee jatkuvasti monia amerikkalaisia ja heidän vinkkelistään kirjoitettuja dokumentteja, mutta kotikutoisempaa materiaalia vähemmän.
Kai siinä sitten näkyy että paikallisen filmiteollisuuden budjetti on pienempi kun julkaistun materiaalin määräkin on vähäinen?
En vain oikein samaistu amerikkalaisuuteen juuri nyt.
Miksi ei tunnu olevan kovin monia suomalaisia tai eurooppalaisia dokumentteja?
9
740
Vastaukset
- Anonyymi
Jos aihe ei kiinnosta, tai sisältö on huono, ei katsojia kiinnosta.
- Anonyymi
Rahastahan se on kiinni. Eihän niille saa täällä rahoitusta kun maailmalta saa valmista halvemmalla.
On kyllä amerikkalaisuus ja englantilaisuuskin aika rasittavaa monessa asiapitoisessa ohjelmassakin kun kaikesta pitää tehdä niin viihdettä, muka-nokkelia välispiikkejä ja -kevennyksiä tms.Onhan sitä englantilaisessa mutta kaikista eniten amerikkaisessa ohjelmistossa. Siinä on lisäksi vielä se heidän yltiöpatrioottisuutensakin josta en oikein välitä.
Jos jotakin ohjelmaa tulee välillä vaikka Australiasta niin se on verraten melko siedettävää.- Anonyymi
Nolime kirjoitti:
Onhan sitä englantilaisessa mutta kaikista eniten amerikkaisessa ohjelmistossa. Siinä on lisäksi vielä se heidän yltiöpatrioottisuutensakin josta en oikein välitä.
Jos jotakin ohjelmaa tulee välillä vaikka Australiasta niin se on verraten melko siedettävää.Vaan se tyyli millä osa ausseista vääntää ja venyttää englantia on rasittava.
Nykyään kun näkee & kuulee jonkun ei-englanninkielisen dokun tai elokuvan niin ainakin aluksi kuulostaa vähän omituiselta ja tulee melkein kulttuurishokki, sen verran kova valta-asema englannilla on. Toisaalta suomennostekstitykset on monesti niin surkeita että on hyvä kun englanninkielisistä sentään ymmärtää mitä siinä ohjelmassa oikeasti sanotaan. Suomennosten taso on kyllä laskenut, tekevätkö automaatilla tai muuten kiireellä ja puolihuolimattomasti. Vähänkin erikoissanastoa sisältävissä dokuissakin huomaa usein ettei kääntäjällä ole ollut mitään käsitystä kääntämästään asiasta. Anonyymi kirjoitti:
Vaan se tyyli millä osa ausseista vääntää ja venyttää englantia on rasittava.
Nykyään kun näkee & kuulee jonkun ei-englanninkielisen dokun tai elokuvan niin ainakin aluksi kuulostaa vähän omituiselta ja tulee melkein kulttuurishokki, sen verran kova valta-asema englannilla on. Toisaalta suomennostekstitykset on monesti niin surkeita että on hyvä kun englanninkielisistä sentään ymmärtää mitä siinä ohjelmassa oikeasti sanotaan. Suomennosten taso on kyllä laskenut, tekevätkö automaatilla tai muuten kiireellä ja puolihuolimattomasti. Vähänkin erikoissanastoa sisältävissä dokuissakin huomaa usein ettei kääntäjällä ole ollut mitään käsitystä kääntämästään asiasta.Mutta siitähän huomaa ettei tekstityksiä oikeastaan edes tarvitse.
- Anonyymi
Nolime kirjoitti:
Mutta siitähän huomaa ettei tekstityksiä oikeastaan edes tarvitse.
??
Kyllähän hyvät tekstitykset helpottaa ohjelman katsomista, varsinkin jos aihe ja sanasto on vieraampaa, kielestä nyt puhumattakaan! Itsekin kaipailit enemmän eurooppalaisia dokumentteja, niin en minä ainakaan ymmärrä vaikka ranskalaisesta tai espanjalaisesta tuotannosta pätkääkään ilman tekstityksiä. Anonyymi kirjoitti:
??
Kyllähän hyvät tekstitykset helpottaa ohjelman katsomista, varsinkin jos aihe ja sanasto on vieraampaa, kielestä nyt puhumattakaan! Itsekin kaipailit enemmän eurooppalaisia dokumentteja, niin en minä ainakaan ymmärrä vaikka ranskalaisesta tai espanjalaisesta tuotannosta pätkääkään ilman tekstityksiä.Totta sekin puoli. Mutta tarkoitin että jos tunnistaa jo tekstitysvirheet niin saattaa tuo kyseisen kielen taito olla jo niin pitkällä että ilmankin voi pärjätä.
- Anonyymi
Katso aluksi nämä; https://areena.yle.fi/tv/ohjelmat/30-2444
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1792996
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.642576- 2032220
- 731849
- 1021783
Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91651- 1041479
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2171161- 811120
- 951079