TV:stä tulee jatkuvasti monia amerikkalaisia ja heidän vinkkelistään kirjoitettuja dokumentteja, mutta kotikutoisempaa materiaalia vähemmän.
Kai siinä sitten näkyy että paikallisen filmiteollisuuden budjetti on pienempi kun julkaistun materiaalin määräkin on vähäinen?
En vain oikein samaistu amerikkalaisuuteen juuri nyt.
Miksi ei tunnu olevan kovin monia suomalaisia tai eurooppalaisia dokumentteja?
9
771
Vastaukset
- Anonyymi
Jos aihe ei kiinnosta, tai sisältö on huono, ei katsojia kiinnosta.
- Anonyymi
Rahastahan se on kiinni. Eihän niille saa täällä rahoitusta kun maailmalta saa valmista halvemmalla.
On kyllä amerikkalaisuus ja englantilaisuuskin aika rasittavaa monessa asiapitoisessa ohjelmassakin kun kaikesta pitää tehdä niin viihdettä, muka-nokkelia välispiikkejä ja -kevennyksiä tms.Onhan sitä englantilaisessa mutta kaikista eniten amerikkaisessa ohjelmistossa. Siinä on lisäksi vielä se heidän yltiöpatrioottisuutensakin josta en oikein välitä.
Jos jotakin ohjelmaa tulee välillä vaikka Australiasta niin se on verraten melko siedettävää.- Anonyymi
Nolime kirjoitti:
Onhan sitä englantilaisessa mutta kaikista eniten amerikkaisessa ohjelmistossa. Siinä on lisäksi vielä se heidän yltiöpatrioottisuutensakin josta en oikein välitä.
Jos jotakin ohjelmaa tulee välillä vaikka Australiasta niin se on verraten melko siedettävää.Vaan se tyyli millä osa ausseista vääntää ja venyttää englantia on rasittava.
Nykyään kun näkee & kuulee jonkun ei-englanninkielisen dokun tai elokuvan niin ainakin aluksi kuulostaa vähän omituiselta ja tulee melkein kulttuurishokki, sen verran kova valta-asema englannilla on. Toisaalta suomennostekstitykset on monesti niin surkeita että on hyvä kun englanninkielisistä sentään ymmärtää mitä siinä ohjelmassa oikeasti sanotaan. Suomennosten taso on kyllä laskenut, tekevätkö automaatilla tai muuten kiireellä ja puolihuolimattomasti. Vähänkin erikoissanastoa sisältävissä dokuissakin huomaa usein ettei kääntäjällä ole ollut mitään käsitystä kääntämästään asiasta. Anonyymi kirjoitti:
Vaan se tyyli millä osa ausseista vääntää ja venyttää englantia on rasittava.
Nykyään kun näkee & kuulee jonkun ei-englanninkielisen dokun tai elokuvan niin ainakin aluksi kuulostaa vähän omituiselta ja tulee melkein kulttuurishokki, sen verran kova valta-asema englannilla on. Toisaalta suomennostekstitykset on monesti niin surkeita että on hyvä kun englanninkielisistä sentään ymmärtää mitä siinä ohjelmassa oikeasti sanotaan. Suomennosten taso on kyllä laskenut, tekevätkö automaatilla tai muuten kiireellä ja puolihuolimattomasti. Vähänkin erikoissanastoa sisältävissä dokuissakin huomaa usein ettei kääntäjällä ole ollut mitään käsitystä kääntämästään asiasta.Mutta siitähän huomaa ettei tekstityksiä oikeastaan edes tarvitse.
- Anonyymi
Nolime kirjoitti:
Mutta siitähän huomaa ettei tekstityksiä oikeastaan edes tarvitse.
??
Kyllähän hyvät tekstitykset helpottaa ohjelman katsomista, varsinkin jos aihe ja sanasto on vieraampaa, kielestä nyt puhumattakaan! Itsekin kaipailit enemmän eurooppalaisia dokumentteja, niin en minä ainakaan ymmärrä vaikka ranskalaisesta tai espanjalaisesta tuotannosta pätkääkään ilman tekstityksiä. Anonyymi kirjoitti:
??
Kyllähän hyvät tekstitykset helpottaa ohjelman katsomista, varsinkin jos aihe ja sanasto on vieraampaa, kielestä nyt puhumattakaan! Itsekin kaipailit enemmän eurooppalaisia dokumentteja, niin en minä ainakaan ymmärrä vaikka ranskalaisesta tai espanjalaisesta tuotannosta pätkääkään ilman tekstityksiä.Totta sekin puoli. Mutta tarkoitin että jos tunnistaa jo tekstitysvirheet niin saattaa tuo kyseisen kielen taito olla jo niin pitkällä että ilmankin voi pärjätä.
- Anonyymi
Katso aluksi nämä; https://areena.yle.fi/tv/ohjelmat/30-2444
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna niin nättinä Amsterdamin Business Foorumilla
Upeasti edustaa taas Suomea ulkomailla meidän kansainvälinen superstaramme. Miksei persuilla ole ketään siedettävän näk1559839Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä
Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi28331Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava
Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta1307956Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä
HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html2607482Purra tekee hyvää työtä, me suomalaiset haluamme että hän jatkaa myös
seuraavan hallituksen valtiovarainministerinä. Kovina aikoina pitää olla kova.1236167Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?
Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k875957Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro
Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j535752Stubb jo paljon tunnetumpi ja arvostetumpi maailmalla, kuin Marin koskaan
Stubb tekee sitä työtä mitä pitää, hän ei koreile vaatteilla eikä ole baareissa räkäposkella kuten Marin. Marininhan pit944831Oikeistohallitusten aikaan saannokset.
Holkerin touhujen seurauksena lama. Aho jatkoi tuhoa osaamattomuudellaan. Katainen ja alkoi talouden alamäki. Sipilä ja143337Pelle Miljoona, 70, saa harvinaista taiteilijaeläkettä - Tämän suuruinen eläke on kuussa!
Pelle Miljoona on kyllä symppis! Peace! Suomen punk-konkari Pelle Miljoona on yksi syksyn Vain elämää -kauden artisteist541434