Palkat, verot ja työvoiman uusintaminen

Klassisen marxilaisen taloustieteen mukaan tavarantuotannon työvoimakustannukset, ts. vaihteleva pääoma, ovat yhtä suuret kuin työvoiman uusintamiskustannukset tarkasteltavalla tavarantuotannon ajanjaksolla. Kuitenkin nykyisissä kapitalistisissa maissa palkkaerot ovat senverran suuret, että tämä ei luultavasti päde. Tosin voi olla niin, että progressiivinen verotus, sosiaaliturva ja hyvinvointipalvelut tasaavat tuloeroja niin, että suurella joukolla työläisiä tulot ovat työvoiman uusintamiskustannusten suuruisia, eli tulot riittävät vain välttämättömiin perustarpeisiin. Tässä yhteydessä lasketaan tuloiksi myös työläisen käyttämien hyvinvointipalvelujen arvo, joka on sama, kuin niiden tuotantokustannukset. Välttämättömiin perustarpeisiin voidaan tässä laskea myös sellaiset käyttöesineet, joita suuri enemmistö työläisistä omistaa. Tällaisia ovat esim. kännykät kehittyneissä kapitalistisissa maissa.

Em. ristiriidan ratkaisemiseksi määritellään vaihteleva pääoma v samaksi kuin tavaran työvoimakustannukset ja r työvoiman uusintamiskustannuksiksi tarkasteltavalla tavarantuotannon ajanjaksolla. Määritellään tavaran yliarvo e := v - r. Yleensä e on positiivinen, mutta se voi olla myös negatiivinen, mikä tarkoittaa, että osa työläisistä ei pysty kustantamaan omia perustarpeitaan.

Tavaroiden hinnasta menee osa veroina valtiolle. Jaetaan valtion menot b kapitalisteille menevään osaan p (esim. yritystuet) ja työläisille menevään osaan w (esim. hyvinvointipalvelut). Oletetaan, että työläinen osallistuu tavaran T tuotantoon ja että työläiset ja kapitalistit maksavat tavaran T tuotannossa veroja määrän y. Tähän ei sisällytetä kumulatiivisesti tavaran T raaka-aineiden tai työvälineiden hintojen sisältämiä veroja. Lasketaan veroista y vaihtelevaan pääomaan määrä (w/b)y ja lisäarvoon määrä (p/b)y. Jakamalla edelleen w perustarpeisiin w1 ja ylellisyyskulutukseen w2 saadaan työvoiman uusintamiskustannuksiin meneväksi osuudeksi (w1/b)y ja yliarvoon meneväksi osuudeksi (w2/b)y.

2

230

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Puppusanageneraattorillako loit tällaisen pseudo-tieteellisen näköisen joukon sanoja ja lukuja peräkkäin?

    • Anonyymi

      Kuinkahan omavarainen Suomi pystyis olemaan jos oikein yrittäis ?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kotihoito suomussalmella

      Mitämieltä ootte suomussalmen kotihoidosta?
      Suomussalmi
      40
      5715
    2. Maataloustuet pois

      Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.
      Maailman menoa
      233
      4811
    3. Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan

      Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?
      Maailman menoa
      73
      4670
    4. Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?

      Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️
      Ikävä
      47
      4620
    5. Kohtalokas laukaus

      IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k
      Kajaani
      26
      4402
    6. Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä

      Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem
      Maailman menoa
      160
      3825
    7. Mitä juuri sinulle kuuluu?

      Tänään? Rehellisesti.
      Ikävä
      100
      3254
    8. Joulukinkku NYT

      Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.
      Maailman menoa
      23
      3085
    9. Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes

      Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!
      Maailman menoa
      27
      3082
    10. Sählyhallitus 2023-2025, mailat heiluvat, mutta pallo karkaa kulmaan

      Salibandy on organisoitua. Sähly on taas sitä, kun joku tuo mailat ja palloja on ehkä yksi. Sitä tämä hallituskin on: pe
      Maailman menoa
      4
      2221
    Aihe