Mansikkaa ruukussa?

Jos mansikkaa kasvattaa ruukussa parvekkeella,miten sen kanssa toimitaan?
Voiko kasvattaa lajikkeita jotka maistuvatkin joltakin,esim.samoja mitä kasvatetaan maassa?
Viime kesänä oli amppelimansikka kasvamassa,mutta petyin makuun. Ei maistunut miltään.
Jos laittaa ruukkuun kasvamaan,mihin ne voisi laittaa talvehtimaan,että seuraavana kesänä saisi satoa? Ensimmäisenä kesänä ei satoa yleensä tule vai muistanko väärin??
35753
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Mansikkasi maku paranee jos kastelet sitä runsaammin raakilevaiheen aikana. Annathan niille lannoitteena typpeä, fosforia ja kaliumia esim. puutarhan täyslannoitetta. marjat tarvitsevat etenkin fosforia, kun taas lehdet kasvaa runsaammin typpipitoisella lannoittamisella. Talvehtii kun nostat ruukkuineen kellariin tms. viileään nollarajan tuntumaan.

Äänestä

Äitini päätti hävittää vanhan mansikkamaan joka sijaitsi valtavan koivun juurella joka imi mehut mansikoilta. Pelastin kymmenen puskaa ja laitoin kahteen parvekelaatikkoon, meillä on etelä-länsiparveke.

Hyvin kasvoivat ja hyvältä maistuivat, vaikka en mitenkään lannoittanut, huolehdin vain riittävästä vedensaannista.

Äänestä

Mulla oli viime kesänä neljässä ruukussa amppelimansikkaa. Istutin ne ihan tavalliseen aurinkomultaan.

Kastelin kerran viikossa niille sopivalla lannoitevedellä, muutoin tarpeen mukaan.

Mansikka pitää mieluummin hiukan kuivasta olotilasta kuin liian kosteasta.

Parvekkeeni on etelään.

Mansikat maistuivat tosi hyviltä vaikka viime kesä ei ollut niitä parhaita.

Mitään vikaa ei ollut.

Mansikat ovat talvehtineet hyvin kellarissa, josta haen ne kohtapuoliin pois.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


maniskka kirjoitti:

Jos mansikkaa kasvattaa ruukussa parvekkeella,miten sen kanssa toimitaan?
Voiko kasvattaa lajikkeita jotka maistuvatkin joltakin,esim.samoja mitä kasvatetaan maassa?
Viime kesänä oli amppelimansikka kasvamassa,mutta petyin makuun. Ei maistunut miltään.
Jos laittaa ruukkuun kasvamaan,mihin ne voisi laittaa talvehtimaan,että seuraavana kesänä saisi satoa? Ensimmäisenä kesänä ei satoa yleensä tule vai muistanko väärin??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu