Moikka,
Koulutehtävääni kuuluu, että tutkin jotain asiaa ja haluaisin kysyä mitä mieltä olette rokotteista. Ottaisitko esim. koronarokotteen nyt heti jos se tulisi saataville? Mitä mieltä ylipäätään olette rokotteista?
Kiitos jos vastaatte! :)
Koulutehtävääni kuuluu, että tutkin jotain asiaa ja haluaisin kysyä mitä mieltä olette rokotteista. Ottaisitko esim. koronarokotteen nyt heti jos se tulisi saataville? Mitä mieltä ylipäätään olette rokotteista?
Kiitos jos vastaatte! :)
Vastaukset 5
Vanhimmat
En takuulla ottaisi! Mitä järkeä on rokottaa joka puolen vuoden välein.
Olin mukana rokottamassa sikainfluenssa vastaa 2009 virkani puolesta, enkä ottanut rokotetta silloinkaan, vaikka monet olivat paniikissa.
Sen sijaan vertasin hoitokodin osastojen kuolleisuutta rokotelistaan vuoden kuluttua, jolloin näin että kuolleisuus oli suurempi rokotteen ottaneiden joukossa kuin niiden, joita ei ollut rokotettu.
Ehkä nyt venäjältä voisi jo saada rokotetta.
Ottaisin heti hyväksytyn ja tehokkaaksi todetun koronarokotuksen. Olen ottanut aina influenssarokotuksetkin, sekä muut tarjotut hyödylliset rokotukset (sen poliosokeripalankin).
Minä harkisisin kyllä tarkkaan ottaisinko rokotteen, en ottaisi ihan tuosta vain jos sanottaisiin että nyt pistetään.
Influenssarokotettakaan en ole pystynyt ottamaan koska siinä on ainetta jolle olen allerginen.
Ylipäänsä rokotteista en osaa sanoa koska ei ole ollut kohdallani kovin tarpeen, eikä minulla ole myöskään lapsia joiden takia joutuisin puntaroimaan asioita.
Polio sokeripalat tuli aikoinaan syötyä ja tetanuksen olen hoitanut ajallaan.
Kiitos vastauksista! :)