Velat vanhenee!
Anonyymi
857
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Dalai lama on myös vanha
Mutta uusia velallisia syntyy kuin sieniä sateella, se on ehtymätön luonnonvara.
meillä on 300.000 toimeentulotukea saavaa taloutta, joilla on jatkuvaa talous- ongelmaa ja sen myötä velkaantumista pikavippeinä tai muina lainoina, joita ei ole tarkoituskan maksaa takaisin.
Kulut TTT:n kautta yhteiskunnalle vuodessa ovat 780 milj. eli summa millä ostaisi ainakin 3000-4000 hyväkuntoista omakotitaloa ruuhkasuomesta.
Sehän tarkoittaisia jo melkoista taajamaa , minkä varat heitetään hukkaan joka vuosi.
Toimeentulotuki on omituinen. Toiset voi nostaa sitä vuodesta toiseen ja toisille sitä annetaan 2-3 kuukautta ja annetaan päätös ettei ole tarpeen enempää aikaa.
Ei sillä. En ole kateellinen heille sillä se kaiken dokumentointi on työlästä. Mutta kohtuullisuutta pyydän
Tuo riippuu siitä, kuinka paljon omaisuutta joka ei ole likvidiä. Eli asunnon arvo tai vuokran suuruus.
Tuota vissiin aiotaan kiristää, että sitä rajaa alennetaan minkä mukaan ihmisillä on joko liian korkea vuokra tai kallis kämppä, että pöllytetään osa toimeentulotukea jatkuvasti saavat halvempiin asuntoihin.
Se on ihan oikein, että vuokraan myönnetään tietty max. summa. Ei tukia saavien tarvitse asua keskustan kallissa asunnoissa, vaan he voivat hyvinkin asua edukkaasti vähän syrjemmällä. Ei bussikorttikaan niin paljoa maksa.
Ei pitäisi enää kolmekymmentä vuotta vanhoja juttuja olla enää olemassa mutta niiden seurauksia kyllä
Laki taisi muuttua 2004..2005 tms. että velat vanhenee 15-vuoden kuluttua.
No nyt sitten mennyt tuosta se 15-vuotta.
Kyllä! 90 luvun alussa tulleet velat. Usein menee muutama vuosi oikeuskäsittelyssä ennen kuin lainvoimainen päätös. 5 vuotta voi mennä helposti. Siitä sitten aika alkaa kulumaan