Kymmennykset kuuluu vain juutalaisille!
Lahkojen kymmennysten kerääminen on rahastusta!
JT ovat oikeassa, kymmennyt ei koske kristittyjä
23
78
Vastaukset
- Anonyymi
JT ovat oikeassa, kymmennykset ei koske kristittyjä
Kymmennykset kuuluu vain juutalaisille!
Lahkojen kymmennysten kerääminen on rahastusta!- Anonyymi
JT ei kerää kymmenyksiä eikä kolehtia, mutta lahjoituksista, testamenttauksen mahdollisuudesta ym. muistutetaan alituiseen ja saleissa on lahjalaatikot.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
JT ei kerää kymmenyksiä eikä kolehtia, mutta lahjoituksista, testamenttauksen mahdollisuudesta ym. muistutetaan alituiseen ja saleissa on lahjalaatikot.
Jokaisen kristityn tulee antaa lahjoituksia sen verran ”kuin hän on sydämessään päättänyt, ei vastahakoisesti eikä pakosta, sillä Jumala rakastaa iloista antajaa”
2. Korinttilaisille 9:7 - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
JT ei kerää kymmenyksiä eikä kolehtia, mutta lahjoituksista, testamenttauksen mahdollisuudesta ym. muistutetaan alituiseen ja saleissa on lahjalaatikot.
Tottakai, koska ne menee oikeaan tarkoitukseen, hengellisen työn hyväksi.
Lahkoilla pullapippaloihin
- Anonyymi
Miksi sitten immeiset maksavat, älyväpaata hommaa.
No' ompahan kirkolla rahaa edelleen sijoituksiin- Anonyymi
Sijoitukset on valmistautumista tulevaisuuteen!
- Anonyymi
Kellä niitä on varaa edes maksaa? Sehän on kolme sataa esim kolmen tonnin palkasta. Hirveä summa heittää lahkolle kuukausittain.
- Anonyymi
Kannattaa erota kirkosta, silloin ei tarvitse maksaa!
- Anonyymi
Ei koske ei, mutta jäätelörahat koskee.
- Anonyymi
Muistutteleehan lahko ottavansa lahjoituksia mielellään kuten testamenttejakin, mutta miksi Suomen jehovantodistajain tilinpäätös on salainen ?
- Anonyymi
Mitkä ihmeen jäätelörahat......oletko namusetä?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Muistutteleehan lahko ottavansa lahjoituksia mielellään kuten testamenttejakin, mutta miksi Suomen jehovantodistajain tilinpäätös on salainen ?
JT ei ole kiinnostunut maailman jutuista
- Anonyymi
Sen vahvistaa raamattu
- Anonyymi
Jehovan todistajat keräävät rahaa järjestölleen myymällä sen painotuotteita...
- Anonyymi
Myös testamentteja otetaan mielellään vastaan.
- Anonyymi
Juurin näin, vain juutalaisille
- Anonyymi
Lahkot rahastaa!
- Anonyymi
Kyllä, se koskee vain jutalaisia!
Jehovan todistajat ovat väärässä aina joka asiassa, missä vain voi olla.
Mutta kymmennys-oppi ei ole Raamatun mukaista.
"Jos joku muuta oppia opettaa eikä pitäydy meidän Herramme Jeesuksen Kristuksen terveisiin sanoihin eikä siihen oppiin, joka on jumalisuuden mukainen,
niin hän on paisunut eikä ymmärrä mitään, vaan on riitakysymyksien ja sanakiistojen kipeä, joista syntyy kateutta, riitaa, herjauksia, pahoja epäluuloja,
alituisia kinastuksia niiden ihmisten kesken, jotka ovat turmeltuneet mieleltään ja totuuden menettäneet ja jotka pitävät jumalisuutta keinona voiton saamiseen.
Ja suuri voitto onkin jumalisuus yhdessä tyytyväisyyden kanssa.
Sillä me emme ole maailmaan mitään tuoneet, emme myös voi täältä mitään viedä;
mutta kun meillä on elatus ja vaatteet, niin tyytykäämme niihin.
Mutta ne, jotka rikastua tahtovat, lankeavat kiusaukseen ja paulaan ja moniin mielettömiin ja vahingollisiin himoihin, jotka upottavat ihmiset turmioon ja kadotukseen.
Sillä rahan himo on kaiken pahan juuri; sitä haluten monet ovat eksyneet pois uskosta ja lävistäneet itsensä monella tuskalla." 1.Tim. 3:6
Kymmennyksestä suosittelen katsomaan: Torben Sondegaard:in kirja "The Last Reformation"
Tuo rahan ottaminen ihmisiltä on mielestäni samaa kuin Geehas kuninkaiden kirjasta, joka otti rahaa Naemanilta, jolta oli parantunut pitaalisuus.
Ja nyt minä sanon teille: pysykää erillänne näistä miehistä ja antakaa heidän olla; sillä jos tämä hanke eli tämä teko on ihmisistä, niin se tyhjään raukeaa; mutta jos se on Jumalasta, niin te ette voi heitä kukistaa. Varokaa, ettei teitä ehkä havaittaisi sotiviksi itse Jumalaa vastaan." (Apt. 5:38 )
Jos tuo riveri olisi Jumalasta, eivät he kaipaisi mitään rahan keruuta.- Anonyymi
Heidän lapset kuulemma keräävät jäätelörahansa kivoihin itse askartelemiisa keräyslippaisiin ja vievät ne sitten iloiten valtakunnansaleilleen lahjoittaen, jotta niillä rahoilla voitaisiin taas rakentaa uusia valtakunnansaleja ?
Win Win...- Anonyymi
Enemmän niitä saleja myydään kuin rakennetaan.
- Anonyymi
Mutta lasten jäätelörahojen kerjääminen kuuluu.
- Anonyymi
JT:t ei kerää kolehtia eikä kymmenyksiä. Mutta kun setelit lahjalaatikkoon kahahtaa, niin varmistunee ehkä mahdollisesti mahdollisuus ikuisen elämän odotteeseen. Ainakin, jos raportoi paljon kenttätunteja, eikä yhtään epäile mitään, mitä sedät lavalta sielittää.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?
Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant1773313Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki
Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K572441Saisinpa halata sinua joka päivä
ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a272367Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin
Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii652029- 1981930
Martinan pankkikortti
Seiska uutisoi, että Martina antoi pankkilortin tyttärilleen. Siinä on vaan sellainen pointti, että pankkikorttia ei saa3371496Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa
Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,861335- 261331
Muistattekos kun kaupassa piti pyytää tavarat myyjältä
Edes kahvipakettia ei saanut itse valita, vaan myyjä nouti sen hyllystä tiskille. Jos osti jauhelihaa, niin se jauhettii1961329Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne
Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja1011309