Kreikka murhasi yli 1000 pakolaista

Koronatuet nyt veks Kreikalta.

https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000006602971.html

"Kreikka on viime kuukausina karkottanut salaa yli tuhat pakolaista, kertoo New York Times.

Maaliskuusta lähtien 1072 pakolaista on hylätty merelle 31 erillisessä karkotuksessa. Heidät on kuljetettu Kreikan aluevesien laitamille ja hylätty esimerkiksi ilmatäytetyille ja joskus ylikuormitetuille pelastuslautoille."
82<50
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 82

Vanhimmat

Helvetin _Turkki pitäs pommittaa maan tasalle kiitokseksi islamin levittämisestä eurooppaan.

Äänestä

Paperittomat voi tulla sieltä Suomeen ja täältä Suomesta taas lähettää rahat Kreikkaan...

Vaihtokauppa...

Äänestä

Mitä paskaa jauhat? Eihän niistä kuollut yksikään. Toisaalta harmi, että ei murhannut.

Äänestä

Ihan ittehhän ne niillä kumijollillaan tykkäävät seilailla taikaseinien äärelle.

Äänestä
  • Näin on, pysykööt kotonaan.
    Mitäs lähtevät merelle, syyttäkööt itseään.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Näin on, pysykööt kotonaan.
    Mitäs lähtevät merelle, syyttäkööt itseään.

    Eivät lähteneet mihinkään merille, vaan kreikkalaiset uittivat keskelle Välimerta väkisin.

    Äänestä

  • Avomerelle voisi eu laittaa pankkiautomaatin näköisen poijun jossa Kela Gold-valomainos. Sen ympärille tulis nopeasti kuhinaa, sieltä sitten helppo hinata poiju lähtömaihin takaisin, vähän kuin troolari.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Eivät lähteneet mihinkään merille, vaan kreikkalaiset uittivat keskelle Välimerta väkisin.

    Ootkona noin yksinkertainen ! ITSEHÄN ne tulla räpistelivät merta pitkin myötätuulella alunperin kreikkaan. Muka pommituksia pakoon, kissanpaskat, minä sanon., tekopeliä ja valehtelua jatkuvasti muslimien touhu !
    Kreikka on todennut, ettei niille kuulu mikään turvapaikka, eivätkä totellut maastapoistumiskäskyä, niin pakkohan lakia on totella, ettei kaikki leviä pitkin persettä !

    Kohta olisi tullut 10 lastia lisää, jos ei laita kuria pöytään.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Eivät lähteneet mihinkään merille, vaan kreikkalaiset uittivat keskelle Välimerta väkisin.

    Kreikka jelppasi ne jo puoleenmatkaan. Nehän on kouliintuneita merten seilaajia. Siitä vaan mela käteen ja kohti kotiranta.

    Äänestä

  • Hieno toimintaa Kreikalta. Menkää takaisin sinne mistä tulittekin.

    Äänestä

Ihan oikein! Takaisin vaan kaikki merelle. Kun tieto leviää, niin loppuu hukkumisetkin ja eivät lähde epämääräisillä veneillä liikkeelle. Pitäisi ottaa Austraaliasta mallia. Ei siellä huku enää ketään.

Äänestä
  • Täsmälleen niin. Suomenkin vihreät ääliöt tekevät härskiä yhteistyötä ihmissalakuljettajien kanssa !!!

    Äänestä

Jaahah, voishan sen ajatella toisinkin..kreikka suojeli pakolaisia saamasta koronaviruksen. Euroopassa kun tartunnat jyllää ja lisääntyy paljon pahemmin kuin Afrikassa tai Lähi-idässä. Ei kyetä suojelemaan edes omia kansalaisia, jotka ovat sivistyneinä, hyvinvointi ja oikeus valtioina oppineet niin hygieniaan, että tottelemaan/luottamaan viranomaisten/päättäjien suosituksiin ja määräyksiin.
Eli kreikkalaiset pelastivat jopa pakolaisten hengen.
Vähän samaan tapaan kuin älä tule tulen lähelle, ettet polta itseäsi ja jopa lisää paloa leviämistä.

Äänestä

Kaikki sosiaalipaikkaa vaativat partaukot tulisi karkottaa takaisin siihen suuntaan josta tulivat.

Äänestä
  • Silloin Halla-aho pitää karkoittaa!!!

    Äänestä

Turkin pitää huolehtia, että sieltä ei lähde merelle ketään.

Äänestä

Oikein toimii kreikka! Sama malli käyttöön muuallekkin!

Äänestä
  • Varmaan potuttaa äärettömästi kanta Kreikkalaista tuo kumiveneily kotirannoillaan? Täällä neuvotaan, että pitää tehdä sitä ja tätä tuhansien kilometrejen päässä Kreikasta.

    Äänestä

Asioita voi uutisoida, miten vain.

Turkkikin voi ottaa sotalaivansa täyteen pakolaisia ja tunkeutua Kreikan alueelle , niin siitäkin uutisoida; Kreikka uhkaa ja estää pakolaisia sotalaivoillaan hengen vaarallisesti.
Turkki voi myös ajaa pakolaisia sadoin tuhansin Kreikkaan sotalaivojensa edessä, tietenkin lapsia suojakilpenä käyttäen. Siitäkin varmasti uutisoitaisiin lasten oikeuksilla, heitä ei saa estää.

EU turisi Valko-Venäjän pakotteista ja antoi hiljaisella hyväksynnällä aseiden myynnin Iranin kanssa. Irani kiitti ja jatkaa ydinaseiden valmistusta. Että sellainen rauhantekijä EU.
Ranskan pääkaupunki julistettu punaiseksi alueeksi, koronatartunnan vuoksi, mutta meillä uutisoidaan brittien lähtevän kotimaahansa Ranskasta, etteivät joudu koronakaranteeniin. Saksassa tartunnat on jo noussut monena päivänä yli tuhat, mutta meillä uutisoidaan Yhdysvaltojen ja Brasilian koronatartuntoja.

Kreikalla on oikeus itsenäisenä valtiona olla päästämättä tai estää, omille aluevesilleen, omaan maahansa laittomasti tulevia "pakolaisia". Turvata omat kansalaisensa. Siihen ei kansainvälisillä ihmisoikeusjärjestöillä ole sananvaltaa.

Miksi Suomessa lietsotaan jatkuvasti kansalaisille vihaa/eripuraa muita valtioita vastaan, Unkari, Puola, Kreikka, Italia, Valko-Venäjä, Yhdysvallat, Britannia, Israel....Naapurivaltioitamme Ruotsia ja Venäjääkin kohtaan??? Mutta sitten on taas mm. Lähi-itä, Afrikka, Aasian maat erityissuojelun asemassa eli puolustellaan ja pehmoillaan.

Äänestä

Voimia omaisille.

Äänestä
  • Terkkuja mun maailman parhaalle anopille!

    Äänestä

Kreikka ei ole noita kumiveneitä niille antanut. Kyseessä on pakolaisten ikiomat kumiveneet, joilla ovat ajaneet Kreikan rannikolle. Sitten itse tieten tahtoen tehneet reijän kumiveneeseensä, että se alkaisi upota.

Libyasta Italiaan suuntautuva kumiveneväki tekee tuota ihan joka viikko, aiheuttavat puukolla viiltäen itse omalle kumiveneelleen merihädän.

Äänestä

Unicefin mukaan Afrikassa kuolee joka ikinen päivä 16.500 alle 5-vuotiasta lasta ripuliin ja ruoan puutteeseen.

Siinä mielessä ihmissalakuljettajilta matkan ostaneiden uhkarohkeiden 1000 maahantunkeutujan menetys ei ole maailmalle iso menetys.

Äänestä
  • Keneltä löytyy Afrikassa 10000€ matkarahaa? Panttina perhe. Tilittävät rahat, jos onnistuvat, afrikkalaisille mafioille. Kun velka on maksettu voivat hakea perheenyhdistämistä EU:ssa.
    EU tukee törkeää modernia ihmiskauppaa ja orjuutta.

    Äänestä

Suomikin vois ottaa opikseen , kumiveneeseen ja merivoimien maalitauluiksi.

Äänestä

Kukaan ei menettänyt mitään vaan ennemminkin sai lisää turvallisuutta.

Mitä mieltä? =)

1Äänestä

"50-vuotias syyrialaisopettaja Najma al-Khatib kertoo, kuinka naamioidut kreikkalaisviranomaiset siirsivät pimeydessä hänet ja 22 muuta matkustajaa Rodoksen pidätyskeskuksesta pelastuslautalle 26. heinäkuuta. Kaksi matkustajista oli vauvoja."

Persut vois suomessa ottaa mallia näin tehokkaasti toimii kreikan persut siinä ei molottavalta turpapaikan hakijalta paljoo kysellä

Äänestä
  • "Kaksi matkustajista oli vauvoja"

    Juu, parrallisia vauvojahan ne on kaikki.

    Äänestä

  • Syyrialaisopettaja voi puhua ihan mitä tahansa.

    Äänestä

Miksei kreikkalaiset saa karkoittaa laittomasti maahan tulleita elintasosiirtolaisia.
Sama metodi kuin Turkillakin, miksei turkkilaisia tuomita.

Äänestä

Tuo on hyvä kuva ihmiskunnasta, kun porukka iloitsee 1000 ihmisen kuolemasta. Se ei kerro pelkästään noista, jotka ovat iloisia, vaan myös ihan koko ihmiskunnasta. Kuolema ja tappaminen ovat iloisia asioita. Kenestä tahansa voidaan tehdä arvoton ja sitten tappaa ilman mitään tunnontuskia. Päin vastoin pidetään juhlat, kun joku kuolee. Pahat asiat ovat hyviä asioita. Mitä pahempia, sen parempia. Nautitaan elämän kauheudesta.

Joku iloitsee pakolaisten kuolemasta, toinen uiguurien ahdingosta, kolmas kouluissa ammutuista lapsista. Kuka tykkää mistäkin, yhteistä on vain nauttiminen asioista, jotka aiheuttavat valtavasti tuhoa ja kärsimystä. Tässä on ihmiskunta pähkinänkuoressa. Ei tietenkään voi sanoa, että jokainen yksilö on samanlainen, mutta valtaosa nauttii elämän pahuudesta muodossa tai toisessa.

Ehkä tästä saa jonkun näkökulman siihen, miksi satoja miljoonia ihmisiä on suoraan tai epäsuoraan murhattu historiassa, ja miksi monia murhaajia myös ihannoidaan. Tsingis Kahn, viikingit, merirosvot, Aleksanteri Suuri, konkistadorit, brittien imperiumi, Rooma. Yhden tai muutaman tappaminen ei yleensä tuo suurta kansansuosiota, mutta saman murhan tekeminen satoja, tuhansia tai miljoonia kertoja tekevät siitä vain tilastotiedettä, teoriaa tai ehkä jopa urotekoja.

Näemmä tuhannen tappaminen riittää ylistämiseen.

1Äänestä
  • Meinaat, että euroopalla on varoja otta näitä kumiveneilijöitä, elätikseen loputtomasti?

    Äänestä

  • Ja ne jotka onnistuvat siirtämään avustusjärjestöjen kautta rahaa omille tileilleen juhlivat jokaisesta muslimista joka pääsee välimeren yli ja sieltä Suomeen mutta nämä auttajat eivät käsitä että näillä muslimeilla ei ole mitään kivaa varattuna vääräuskoisille.

    Äänestä

  • Missä kohtaa uutisessa on kerrottu pakolaisten tappamisesta? Ei ole, koska sitä ei ole tapahtunut, vaan kyseessä keksimäsi vale.

    Äänestä

  • Aika lapsellinen viesti. Moposi keulii pahasti.

    Äänestä

Omilla veneillä tulivat pysyivät hengissä. Samoilla veneillä takas, niin pysyvät hengissä.

Äänestä

Kaikki on niin suhteellista. Luuletko muuten, että eläminen leipäjonon tuotteiden varassa on kovin hohdokasta?

Äänestä

Ei murhannut. Vaikka olisihan se ollut hyvä alku.

Äänestä

Turkki perhana pelasti mereltä.... V..... mikä maa!

Äänestä

Palautus lähtöpisteeseen on oikea ratkaisu

Äänestä
  • Kukaa niitä ole sinne merelle komentanut seilaamaan. Aina yritetään syyllistää ihmisiä kaikesta.

    Äänestä

Ihme juttu täällä aletaan päättämään Kreikan asioista ja tietysti tuomitaan lihaa syövä hetoremies.

Äänestä

Jos paperit ovat pudonneet mereen, voivat tulla Suomeen turvaan.

Äänestä

No eivät ne silti lopu, niitä riittää kyllä, ei pidä olla holissaan. Pannaan coronaakin!

Äänestä

Kyllä minä taas mieleni pahoitin, tai oikeastaan olen hyvin iloinen tapahtuneesta. Ehkäpä joku suomalainen nuori nainen vältti joutumasta raiskatuksi kun nämä elukat palautetaan takaisin jo Kreikassa.

Äänestä

Kreikassa ilmeisesti ylitarjontaa koneinsinööreistä.

Äänestä

Kreikka on hieno maa! Lisää vastaavia karkoitusuutisia. Räpiköivä elintasopakolainen on kuulemma kaunis näky, kun hän oikeasti yrittää tehdä jotakin konkreettista itsensä eteen.... ja plop!

Äänestä
  • Hesakin oli vielä 1980-luvulla sievä kaupunki.

    Äänestä

Ihmeellistä että meitä pitäisi kiinnostaa jotkut välimeren yli soutelijat enemmän kuin omat köyhämme? Kuin tää on mennyt tälläiseksi?

Äänestä
  • Tosi masentavaa minustakin vanhana ukkona, että lapsillemme ollaan tehtailemassa islamistinen tulevaisuus. Älytöntä, vaikka mitä puoluetta äänestää, niin samaa sontaa on aina edessä.

    Äänestä

Mitään murhannu. Laitto vaan valtionsa merirajan luvatta ylittäneet kotiinpaluu matkalle.

Äänestä

Kreikka Rules! Toivottavasti uutisen luku oli alimitoitetun väärä. 2000 kuulostaisi paremmalta ja välimeren kaloillekin olisi enemmän ravintoa tarjolla. On ihanaa havaita, kuinka edes jossakin päin mätää nykyeurooppaa hyysättäville tarjoillaan elämän-kuoleman lakia juuri niin kuin se on kirjoitettu.

Äänestä

Sinisilmäisenä vai täysin korruptoituneinako näitä juttuja uutisoidaan suomalaisille?

Äänestä

Rasistien unelma toteutui.

Äänestä
  • Kysyhän tuota kreikkalaisilta, joiden koteja ja omaisuutta on tuhottu ja varastettu. Kysy niiltä, jotka on pahoinpidelty tai raiskattu. Luuletko todella, että Turkista "siivotaan" mitään hyväntoivon lähettiläitä taikka Libyasta laivataan. Olet naivi rasisti-itkuinesi.

    Äänestä

Jos asuisin Kreikassa niin kierteli sinne merellä upottamassa kumi veneitä.
Aivan ihanne harrastus.

Äänestä
  • Sinäkö? Älä naurata. Ethän selviä edes aamulla sängystä ylös töihin.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Sinäkö? Älä naurata. Ethän selviä edes aamulla sängystä ylös töihin.

    Harrastuksiin voi lähteä myöhemmälläkin ja eihän sitä heti aamusta jaksakkaan kun on yön ollut upottamassa kumiveneitä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Sinäkö? Älä naurata. Ethän selviä edes aamulla sängystä ylös töihin.

    Syöttäkää matuille rotanmyrkkyä... suvakit syö sitä koska matutkin syö.

    Äänestä

Paljokos se Stalin murhasikaan?

Äänestä

Ajattelen pikkuisten lapsenlapseni tulevaisuutta täällä omassa vanhassa Suomessani. Upottaisin jokaisen välimereen jos saisin omien elämän turvatuksi eikä siihen mene enää aikaansakaan meillä aletaan olla tätä mieltä. Tai ollaan jo mutta meillä on on päättäjät jotka äänestetään virkoihin että meille valehdeltaisiin aivan totaalisesti.

Äänestä

Miten niin?

Äänestä

Tänne enään yhtään joutilasta soutelijaa Välimereltä. Hoitakoot perkele asiansa itse kuntoon niillä omilla ihme itä-maillaan.

Äänestä

Kreikka nyt vaan ei tarvitse vierastyövoimaa matuista eikä halua rikastuttaa kulttuuriaan heillä. Siksi käännytetään, jos pujahtavat huomaamatta maihin Kreikassa

Äänestä

Mitäs luulette ,jos valkoiset kristityt menisivät hakemaan ja pyytämään turvapaikkaa
tuhansittain islamiperäisistä ja arabimaista sekä Afrikasta.MITEN luulisitte heille käyvän,
antaisivatko täyden ylöspidon ja äänioikeuden heidän vaaleihinsa,ja maihinsa heille.
Vai olisivatko päätänsä lyhempiä,kaiken jälkeen.
Niinhän Etelä-Afrikassa nykyisin valkoisille kristityille kuulema tehdään,vaikka
he raivasivat aikoinaan pellot ja viljelykset.

Äänestä
  • Se mitä Suomessa tehdään erikoispalveluiden toimesta kantasuomalaisille kohteille. Kohtuuden nimissä: Sama kohtelu väärin perustein maahantuoduille 'turvapaikanhakijoille'.
    Lienee tarkoitus ajaa kantikset junan alle ja tehdä tilaa vieraille.
    Muistakaa Jugoslavia. Se oli hieno maa.

    Äänestä

Pitäähän eksyneet ohjata takaisin kotisatamaansa!

Äänestä

Eikös näillä moniosaajilla ole tapana nousta kuolleista.Hyvä Kreikka kaikki matut vaan takaisin avomerelle soutakoot tana takas afrikkaan.

Äänestä

Kuollut jihadisti, paras jihadisti.

Äänestä

Pelkkää liioittelua,ketään ei ole murhattu,typerä prowo,varmaankin ylen oksentama valheuutinen T:hiihtäjä 47 härmästä

Äänestä

Jos on syyttä pakolaista leikkimässä, niin kuuluukin karkoittaa.
Terveisin Tampereen mies 46v.

Äänestä

Mahtava homma. Sama pitäisi tehdä Suomessakin, ja vielä ampua muutama reikä siihen veneeseen.

Äänestä
  • Edellinen linkki YK:n ihmisoikeuksia käsittelevän organisaation päällikön sivuilta. Kreikka ja Suomi ovat YK:n jäseniä. Ainakaan Kreikka ei saa kenkää YK:sta.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Edellinen linkki YK:n ihmisoikeuksia käsittelevän organisaation päällikön sivuilta. Kreikka ja Suomi ovat YK:n jäseniä. Ainakaan Kreikka ei saa kenkää YK:sta.

    Pääsivu:
    https://www.ohchr.org/EN/pages/home.aspx
    Suosittelen tutustumaan. Suomessa toimii tällä hetkellä voimia, jotka ovat hallinnon suojissa, mutta niin pimeitä, että kreikkalaiset, käännyttäessään pakolaisia, tekevät palveluksen niille toiviomatkalaisille. Pimeät voimat houkuttelevat nuo maahantuodut onnettomat tappamaan suomalaisia siviilejä elektronisen manipuloinnin avulla.

    Sinäkin olet erikoispalveluiden kohde. Koska he voivat.
    Tämä maa tulee hajoamaan sisällissodan kautta.

    Äänestä

>> "50-vuotias syyrialaisopettaja Najma al-Khatib kertoo, kuinka naamioidut kreikkalaisviranomaiset siirsivät pimeydessä hänet ja 22 muuta matkustajaa Rodoksen pidätyskeskuksesta pelastuslautalle 26. heinäkuuta. Kaksi matkustajista oli vauvoja.">>

Juuri tuon muita korkeamman ikänsä takia tämä akka on valittu esittämään tällainen velhe toimittajille.

Miksi kyseinen "opettaja" ylipäätään oli "matkustajana" Rodoksella? Nehän olivat laittomasti maahan tunkeutuneita, eivätkä mitään turisteja.
Jos omalle lautalleen palautettiin, niin hyvinhän siinä kävi. Voivat meloa takaisin Turkin puolelle.

Äänestä

"naamioituneet kreikkalaiset viranomaiset siirsivät" ;DD
Meilläkin on näitä naamioituneita suomalaisia viranomaisia, niitä kutsutaan valepoliiseiksi ;D

"22 muuta matkustajaa. Kaksi matkustajista oli vauvoja" ?? Ilman äitejä, isiä? Vai yksintulleita alaikäisiä?

Aikuiset ottaneet riskin yrittää laittomasti EUhun, ottaneet harkitun riskin ja vastuun....niin aina vedetään lapsi/vauva-säälikortilla oikeutusta ja uhriudutaan kun ei tavoitteeseen muuten pääse. Pakolaisleireillä on kymmeniä/satoja tuhansia odottamassa jo vuosia turvapaikkaa aivan laillisesti hakemalla.

Äänestä

Ei muuta kun laittomat siirtolaiset soutamaan sinne mistä tulivatkin.

Äänestä

Kreikka teki miehen työn käännyttämällä elätit takaisin.

Äänestä

Eikö sitä itsellä ole mitään vastuuta siitä millaisella paatilla ja mihin lähtee seilailemaan?

Äänestä

Hyvä kreikka, respect

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Koronatuet nyt veks Kreikalta.

https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000006602971.html

"Kreikka on viime kuukausina karkottanut salaa yli tuhat pakolaista, kertoo New York Times.

Maaliskuusta lähtien 1072 pakolaista on hylätty merelle 31 erillisessä karkotuksessa. Heidät on kuljetettu Kreikan aluevesien laitamille ja hylätty esimerkiksi ilmatäytetyille ja joskus ylikuormitetuille pelastuslautoille."

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu