oon ollut nyt kaksi viikkoa ilman tupakkaa. Eilen sorruin polttamaan pari sätkää. Hyi että oli pahan makuista. Miten oon voinut polttaa tuota sontaa vuosikausien ajan. Miten kukaan ihan oikeesti voi polttaa tupakkaa kun se maistuu ihan järkyttävän pahalle.
En minä sitä tupakoidessani maistanut. Olin jo niin tottunut siihen makuun ja muutenkin makuaisti heikentynyt kun poltin. EN vaan maistanut sitä miten kauheelle tupakka ihan oikeesti maistuu.
Kaksi viikkoa savutonta aikaa ja jatkan sitä edelleen. Minusta ei tule enää tupakoitsijaa. Ihana kun keuhkot puhdistuu ja makuaisti on palautunut. On helppo hengittää eikä tarvii juosta tupakan mukaan eikä tarvii laskea joka välissä että riittääkö tupakat.
Olen savuton vihdoinkin
3
229
Vastaukset
- Anonyymi
Onneksi olkoon!
Itse lopetin seinään kun sain raskaustestista plussaa, toista kymmentä vuotta sitten. Siihen loppui tupakka enkä ole koskenut sen jälkeen.
Koko hajukin inhottaa, enkä halua pahanhajuista hengitystä mikä tupakoijilla on ja vaatteet haisee tunkkaiselle tupakalle. Inhottaa. Puhumattakaan terveysvaikutuksista.
Itse en polttanut noin kauaa kuin sinä mutta isäni lopetti samalla tavalla 50-vuotispäivänään. Istuttiin ulkona puutarhassa synttärikahveilla ja isä sanoi siinä kaikkien edessä että tupakat loppui eikä uusia osteta. Ja se sana piti. Ollut nyt tupakoimatta vuosia. - Anonyymi
mikä sai sinut poltamaan 2 viikon tupakoittamatta olon jälkeen miksi retkahdit.
- Anonyymi
1. tupakointi ei ole tapa vaan se on nikotiiniriippuvuuta (huumeriippuuvuus).
2. tupakka ei auta stressaaviin tilanteisiin, vaan se auttaa vain nikotiin tarpeen tyydyksiin. itse oikean stressin aihe ei helpota tupakoimalla.
3. vieroitusoireet ei ole oikeasti pahoja, nukkuuhan ihmiset yönsäkin polttamatta.
4. tupakka ei ole mikään tarve, niinkuin nälkä tai nukkuminen
Kannattaa ajatella sillä tavalla että tupakka ei määritä sinun elämääsi ja voit lopettaa sen milloin vain kärsimättä liikoja. Esteenä on vain aivopesun turruttama mieli siitä että olisit aina tupakoija myös lopettaessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san2633275Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell201809Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.231473- 811324
- 1371028
- 81974
Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.61778Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.86726Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.60648Laita nyt se viesti
Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗50616