Olen savuton vihdoinkin

Anonyymi

oon ollut nyt kaksi viikkoa ilman tupakkaa. Eilen sorruin polttamaan pari sätkää. Hyi että oli pahan makuista. Miten oon voinut polttaa tuota sontaa vuosikausien ajan. Miten kukaan ihan oikeesti voi polttaa tupakkaa kun se maistuu ihan järkyttävän pahalle.
En minä sitä tupakoidessani maistanut. Olin jo niin tottunut siihen makuun ja muutenkin makuaisti heikentynyt kun poltin. EN vaan maistanut sitä miten kauheelle tupakka ihan oikeesti maistuu.
Kaksi viikkoa savutonta aikaa ja jatkan sitä edelleen. Minusta ei tule enää tupakoitsijaa. Ihana kun keuhkot puhdistuu ja makuaisti on palautunut. On helppo hengittää eikä tarvii juosta tupakan mukaan eikä tarvii laskea joka välissä että riittääkö tupakat.

3

229

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Onneksi olkoon!
      Itse lopetin seinään kun sain raskaustestista plussaa, toista kymmentä vuotta sitten. Siihen loppui tupakka enkä ole koskenut sen jälkeen.
      Koko hajukin inhottaa, enkä halua pahanhajuista hengitystä mikä tupakoijilla on ja vaatteet haisee tunkkaiselle tupakalle. Inhottaa. Puhumattakaan terveysvaikutuksista.
      Itse en polttanut noin kauaa kuin sinä mutta isäni lopetti samalla tavalla 50-vuotispäivänään. Istuttiin ulkona puutarhassa synttärikahveilla ja isä sanoi siinä kaikkien edessä että tupakat loppui eikä uusia osteta. Ja se sana piti. Ollut nyt tupakoimatta vuosia.

    • Anonyymi

      mikä sai sinut poltamaan 2 viikon tupakoittamatta olon jälkeen miksi retkahdit.

    • Anonyymi

      1. tupakointi ei ole tapa vaan se on nikotiiniriippuvuuta (huumeriippuuvuus).
      2. tupakka ei auta stressaaviin tilanteisiin, vaan se auttaa vain nikotiin tarpeen tyydyksiin. itse oikean stressin aihe ei helpota tupakoimalla.
      3. vieroitusoireet ei ole oikeasti pahoja, nukkuuhan ihmiset yönsäkin polttamatta.
      4. tupakka ei ole mikään tarve, niinkuin nälkä tai nukkuminen

      Kannattaa ajatella sillä tavalla että tupakka ei määritä sinun elämääsi ja voit lopettaa sen milloin vain kärsimättä liikoja. Esteenä on vain aivopesun turruttama mieli siitä että olisit aina tupakoija myös lopettaessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      263
      3275
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      20
      1809
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      23
      1473
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      81
      1324
    5. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      137
      1028
    6. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      974
    7. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      61
      778
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      86
      726
    9. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      60
      648
    10. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      50
      616
    Aihe