Keskusta kannattaa työhyvinvointia, joka saadaan työstä

Valtiovarainministeriötä johtaa ministerinä keskustan Matti Vanhanen, ja keskustan puheenjohtaja Katri Kulmuni antoikin tuoreeltaan tukea virkamiesten esityksille. Tiedotteen mukaan keskusta on valmis etenemään työllisyyspäätöksissä. Kulmuni toivoo, että esityksiä ei ammuttaisi yksitellen alas.
”Kaikki toimet eivät ole helppoja, mutta tasapainoinen taloutta vahvistava kokonaisuus on löydettävissä. Yksittäisistä esityksistä on varmasti tarpeen neuvotella, mutta en lähde tässä tilanteessa ampumaan mitään tointa alas. Toivon tätä myös muilta”, Kulmuni sanoo.
”Keskusta on valmis etenemään päätöksentekoon pitemmälle ajalle työllisyyttä nostavasta kokonaisuudesta. Tälle VM:n esitykset antavat pohjaa. Kokoluokka ja mittakaava on esityksissä oikea.”
Hallituksen on määrä päättää uusista työllisyystoimista budjettiriihessään.

SAK tyrmistyi ministeriön paperista, mutta keskusta on valmis etenemään.
Muistetaan, että tämä vasta virkamiesten luonnos, jos toteutuukiin siihen tulee paljon muutoksia, mutta suuntaviivoja tulevaisuuteen. meillä ei vaan öljy pulppua maasta kun rautakangella reiän tökkää, vaan kaikki tulot pitää hankkia työllä, joka vielä vientiin mahdollismman paljon sopivaa. Ei maa voi olla työikäisten "lepokoti" joka pitkittyessään on laiskistanut heitä, huudetaan suulla suuremmalla tukien lisäämistä, eikä ajatella mistä tukieurot tulee. Jos vaikka erästä väehemmistöä katsotaan, heillä tapana paljolti laittaa eläkkeet vireille kun lapsilisät loppuu. Ei maa niin voi menestyä ja jakaa sosiaalietuuksia.

Valtiovarainministeriö tukkisi eläkeputken ja tiukentaisi ansiosidonnaisen ehtoja
Valtiovarainministeriön virkamiesten esitys 60 000 lisätyölliseen johtavista toimista herättää runsasta keskustelua. Ministeriö esittää muun muassa luopumista ”ikääntyneitä koskevista varhaisista työelämästä poistumisen väylistä” kuten eläkeputkesta, osittaisesta varhaiseläkkeestä sekä työkyvyttömyyseläkkeen erityissäännöksistä. Virkamiehet harkitsisivat myös tehottomaksi havaitun aikuiskoulutustuen lakkauttamista tai muuttamista lainapainotteiseksi ja luopuisivat vuorotteluvapaasta.

Lisäksi virkamiehet kiristäisivät työttömyysturvan työssäoloehtoa niin, että työttömyysturvan enimmäiskesto riippuisi työssäolon pituudesta. Aivan lyhyellä työssäololla ei pääsisi täyspitkälle ansioturvalle. Vaihtoehto olisi etuuden tason madaltaminen, jos työura on lyhyt.

Oli niin tai näin ! meidän pakko tehdä uudistuksia, juuri niiden kautta saadaan jakovaraa heikomassa asemassa olevillekkin. Pitää saada selvä rako tukiin ja palkkaan. Kun eduskunnassakin ikuinen työtön -graafiittimaalari, joka teoillaan työllistänyt grafiitin puhdistajiakin, toki hän haluaa ilmaisen rahan, ja ettei velkaa tarvitse maksaa takaisin. Näillä opein maa olisi pian " SUOSSA " KORVIA MYÖTEN.
MYÖS PUOLEUTOVERINSA ESITTI IHMEELLISIÄ POIKKEAMIA NORMAALIIN ELÄMÄÄN JA KULTTUURIIN...
https://www.ts.fi/uutiset/kotimaa/373946/IL Kansanedustaja sallisi seksin taysiikaisille sukulaisille

6

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      En oikein lämpene enää Matti Vanhasen touhuille. Hän ollessaan hallituksessa aloitti Suomen velkaantumisen eikä se ole pysähtynyt ja taas hän on valtiovarainministeri???
      Suomalaiset ovat varmaan tyhmiä jotenkin...?

      • Anonyymi

        Totta, ollaan niin perkeleen tyhmiä, jos ollaan vaan joo joo miehiä/naisia ja äänestetään samat pellet ja kansankyykyttäjät uudelleen ja uudelleen valtaan.


      • Anonyymi

        Pitäskö persujen tulla hallitukseen..heh


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Totta, ollaan niin perkeleen tyhmiä, jos ollaan vaan joo joo miehiä/naisia ja äänestetään samat pellet ja kansankyykyttäjät uudelleen ja uudelleen valtaan.

        Ketä sitten pitäìsi äänestää .-.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Pitäskö persujen tulla hallitukseen..heh

        Ei ole persuista hallitukseen. Sanon sen suoraan.


    • Anonyymi

      Keskusta taas työttömiä kiusaamassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      60
      4876
    2. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      36
      2219
    3. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      58
      2009
    4. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      198
      1948
    5. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      171
      1589
    6. Sari Multala teki "riikkapurrat"

      Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.
      Maailman menoa
      299
      1528
    7. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      212
      1294
    8. Sinut mies vain haluan

      Olet kohtaloni. Kaikessa riipaisevassa rakkaudessa, sinä se olet. ❤️
      Ikävä
      88
      1219
    9. Miten suhtautuisit

      jos saisit tietää, että kaivatullasi on kokkeliriippuvuus?
      Ikävä
      207
      1182
    10. Mitähän sä näit siinä akassa?

      Älä nyt vain sen kanssa ala mitään.
      Ikävä
      65
      1154
    Aihe