Valtiovarainministeriötä johtaa ministerinä keskustan Matti Vanhanen, ja keskustan puheenjohtaja Katri Kulmuni antoikin tuoreeltaan tukea virkamiesten esityksille. Tiedotteen mukaan keskusta on valmis etenemään työllisyyspäätöksissä. Kulmuni toivoo, että esityksiä ei ammuttaisi yksitellen alas.
”Kaikki toimet eivät ole helppoja, mutta tasapainoinen taloutta vahvistava kokonaisuus on löydettävissä. Yksittäisistä esityksistä on varmasti tarpeen neuvotella, mutta en lähde tässä tilanteessa ampumaan mitään tointa alas. Toivon tätä myös muilta”, Kulmuni sanoo.
”Keskusta on valmis etenemään päätöksentekoon pitemmälle ajalle työllisyyttä nostavasta kokonaisuudesta. Tälle VM:n esitykset antavat pohjaa. Kokoluokka ja mittakaava on esityksissä oikea.”
Hallituksen on määrä päättää uusista työllisyystoimista budjettiriihessään.
SAK tyrmistyi ministeriön paperista, mutta keskusta on valmis etenemään.
Muistetaan, että tämä vasta virkamiesten luonnos, jos toteutuukiin siihen tulee paljon muutoksia, mutta suuntaviivoja tulevaisuuteen. meillä ei vaan öljy pulppua maasta kun rautakangella reiän tökkää, vaan kaikki tulot pitää hankkia työllä, joka vielä vientiin mahdollismman paljon sopivaa. Ei maa voi olla työikäisten "lepokoti" joka pitkittyessään on laiskistanut heitä, huudetaan suulla suuremmalla tukien lisäämistä, eikä ajatella mistä tukieurot tulee. Jos vaikka erästä väehemmistöä katsotaan, heillä tapana paljolti laittaa eläkkeet vireille kun lapsilisät loppuu. Ei maa niin voi menestyä ja jakaa sosiaalietuuksia.
Valtiovarainministeriö tukkisi eläkeputken ja tiukentaisi ansiosidonnaisen ehtoja
Valtiovarainministeriön virkamiesten esitys 60 000 lisätyölliseen johtavista toimista herättää runsasta keskustelua. Ministeriö esittää muun muassa luopumista ”ikääntyneitä koskevista varhaisista työelämästä poistumisen väylistä” kuten eläkeputkesta, osittaisesta varhaiseläkkeestä sekä työkyvyttömyyseläkkeen erityissäännöksistä. Virkamiehet harkitsisivat myös tehottomaksi havaitun aikuiskoulutustuen lakkauttamista tai muuttamista lainapainotteiseksi ja luopuisivat vuorotteluvapaasta.
Lisäksi virkamiehet kiristäisivät työttömyysturvan työssäoloehtoa niin, että työttömyysturvan enimmäiskesto riippuisi työssäolon pituudesta. Aivan lyhyellä työssäololla ei pääsisi täyspitkälle ansioturvalle. Vaihtoehto olisi etuuden tason madaltaminen, jos työura on lyhyt.
Oli niin tai näin ! meidän pakko tehdä uudistuksia, juuri niiden kautta saadaan jakovaraa heikomassa asemassa olevillekkin. Pitää saada selvä rako tukiin ja palkkaan. Kun eduskunnassakin ikuinen työtön -graafiittimaalari, joka teoillaan työllistänyt grafiitin puhdistajiakin, toki hän haluaa ilmaisen rahan, ja ettei velkaa tarvitse maksaa takaisin. Näillä opein maa olisi pian " SUOSSA " KORVIA MYÖTEN.
MYÖS PUOLEUTOVERINSA ESITTI IHMEELLISIÄ POIKKEAMIA NORMAALIIN ELÄMÄÄN JA KULTTUURIIN...
https://www.ts.fi/uutiset/kotimaa/373946/IL Kansanedustaja sallisi seksin taysiikaisille sukulaisille
Keskusta kannattaa työhyvinvointia, joka saadaan työstä
6
<50
Vastaukset
- Anonyymi
En oikein lämpene enää Matti Vanhasen touhuille. Hän ollessaan hallituksessa aloitti Suomen velkaantumisen eikä se ole pysähtynyt ja taas hän on valtiovarainministeri???
Suomalaiset ovat varmaan tyhmiä jotenkin...?- Anonyymi
Totta, ollaan niin perkeleen tyhmiä, jos ollaan vaan joo joo miehiä/naisia ja äänestetään samat pellet ja kansankyykyttäjät uudelleen ja uudelleen valtaan.
- Anonyymi
Pitäskö persujen tulla hallitukseen..heh
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Totta, ollaan niin perkeleen tyhmiä, jos ollaan vaan joo joo miehiä/naisia ja äänestetään samat pellet ja kansankyykyttäjät uudelleen ja uudelleen valtaan.
Ketä sitten pitäìsi äänestää .-.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pitäskö persujen tulla hallitukseen..heh
Ei ole persuista hallitukseen. Sanon sen suoraan.
- Anonyymi
Keskusta taas työttömiä kiusaamassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku604876Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt362219Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti582009- 1981948
Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1711589Sari Multala teki "riikkapurrat"
Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.2991528Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm2121294- 881219
- 2071182
- 651154