..Putin saa oikein luvan kanssa jatkaa "Venäjän suureksi tekemistä"-again! Tuhansia vihreätakkisia ja tunnustuksettomia sotilasajoneuvoja havaittu olevan matkalla Valko-Venäjälle. Valko-Venäjän joukkoja keskitetty Puolan ja Latvian rajoille.
Likasahankko sanoo, että valta vaihtuu vain hänen kuolleeen ruumiinsa ylitse! ja varmasti sanoo, että mieluummin kaikkien muiden ruumin ylitse.
Valkovenäjällä käynnissä oranssi vallankumous, jolla Ukrainassa saavutettiin demokratiaa ja Venäjän kätyrit savustettiin ulos maasta.
Opposion johtaja pakosalla Liettuassa, saa nähdä aikooko vihreätakkiset tehdä ryöstöretken Latviaan ja antaako Nato kaiken tapahtua?...Venäjä kaappaa Valko-Venäjän hallintaansa, kuten Krimin..
Likasahankko sanoo, että valta vaihtuu vain hänen kuolleeen ruumiinsa ylitse! ja varmasti sanoo, että mieluummin kaikkien muiden ruumin ylitse.
Valkovenäjällä käynnissä oranssi vallankumous, jolla Ukrainassa saavutettiin demokratiaa ja Venäjän kätyrit savustettiin ulos maasta.
Opposion johtaja pakosalla Liettuassa, saa nähdä aikooko vihreätakkiset tehdä ryöstöretken Latviaan ja antaako Nato kaiken tapahtua?...Venäjä kaappaa Valko-Venäjän hallintaansa, kuten Krimin..
Vastaukset 18
Vanhimmat
Jos Venäjä ottaa täyden komennon Valko-Venäjällä, siitä on enää kukonaskeleen verran maayhteyttä Kaliningradin alueelle ("käytävä" Puolan ja Liettuan välillä). Toki silloin pystyy jo haistamaan Naton hengityksen, mutta Venäjä on todennut jo Krimin tapauksen yhteydessä, että kansainvälinen yhteisö toimii samalla hyväuskoisuudella kuin Hitlerin aikaan.
Niinhän se taas menee äkimminkin kuin kukaan huomaakaan. Merckelit ja Macronit vaan pyörittelee peukaloitaan ja ihmettelevät että mites tässä nyt näin pääsikään käymään kun ryssä revittelee miten haluaa ihan naapurissa.
Olivat kai sopineet EU:n puitteissa jonkun palaverinkin keskiviikoksi asiasta. Mutta eihän se enää siinä vaiheessa auta kun kaikki on jo hoidettu Vladimirin ja Aljaxnderin reippaan toiminnan ansiosta kuntoon ilman turhia miettimisiä ja aikailuja.
Sillälailla aktiivisen ja aloitekykyisen poliitikon tuleekin toimia.
Vähän viilaan kuitenkin: Vladimir pitänee Valko-Venäjän Aleksanteri Suurta nyt menneenä suuruutena ja hommaa sinne jonkinlaisen nukkehallituksen. Lukashenko ei ole hoitanut tonttiaan hyvin. Hän joutuu vetäytymään: ensin kansan häätämänä ja sitten mahdollisesti myös Putinin häätämänä, jos Putin panee ison vaihteen päälle.
Ilmeisesti Putin sitä mieltä, että entinen Neuvostoliitto on saatava kasaan. Hän varasi presidentti-viran niin pitkäksi, että ehtii tehdä kaiken sen, mitä siihen tarvitaan.
Siinähän voisi mennä Latvia jatkona saman tien
paikalliset vähemmistöt pyytävät sukukansaansa apuun
Voisiko osia virosta liittää myös mukaansa
Natorajan yli ei venäläiset uskalla mennä. Eikä natollakaan ole syytä, tai halua puuttua ulkopuolisen asioihin.Pakoitteet tehoavat parhaiten venäläisiin, jos kajoavat naapurinsa asioihin.
..äkkiä ne Grippenit Suomeen ja harjoittelemaan Ruotsin kanssa yhteostä ja koordinoitua puolustusta vihreätakkisia vastaan-kukaan ei tiedä keitä he ovat, mutta he tulevat Venäjältä....Liikekennalle pano käyntiin...
Oikein, pano käyntiin vaan!
Puolet suomipersuista itkee onnesta ja puolet taas oksentaa inhosta.
Tunnuksettomia. Taas Venäjä, ikuinen valehtelija, huijari ja rosvo, toimii epärehellisesti.
Voisin liittyä joukkueeseen mukaan tehdään yhdessä muutos
Länsi ei taida ottaa kantaa asiaan. Jos siihen savottaan lähtevät, he käsittävät, että se voi johtaa kolmanteen maailmansotaan. Siksi Venäjän johto voi vapaasti suunnitella ja koota rajojensa sisälle kaikki maat, jotka sinne ennen kuuluivat - kuten Suomen.
Venäjällä ei taida olla menetettävää, koska jo jo nyt roistovaltio.
Raamatun mukaan homma kuuluu toisille porukoille... Mutta mikäs siinä Venäjävihaa lietsoessa, kun oma elämä potkii päähän?
Viro Latvia Liettua osia Suomesta kanssa
Kyllä nyt suomitrollit nauttii... Ja proparoska leviää...