Lämmityslaiteen säätö ei toimi

Anonyymi

Avensis t27 manuaali lämmityslaiteen säätö ei toimi kostealla ilmalla säätöpyöristä pyöritetäessä, näytön palkit ei liiku tasaesti vaan sattaa siirtyä hetkeksi suurimalle tehole josta välitömästi palautuu alkuun. Tämä on pahimilaan kosteillailmoilla auton käydessä jonkunaikaa alkavat toimia. Kuivallailmalla ja auton olessa lämmin toimii säätöpyörää htaasti pyörittäen. Kuinka olette korjanneet.

6

2179

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kulunut eikä saa kontaktia, vaihtoon.

    • Anonyymi

      Manuaalinen lämpötilan säädin pitää laittaa täysille ennen kuin moottorin sammuttaa kylmillä ilmoilla, etenkin pakkasilla. Silloin säätö pysyy juuri siinä missä se oli moottorin sammuttamisen hetkellä. Näin keplottelee eteenpäin. Kylmässä autossa tuo säädin juonittelee, mutta toimii kun saa lämmintä. Tolpasta sisätilanämmitin riittää nostamaan lämpöä riittävästi. Ellei näin voi keplotella, niin auto pajalle ja uutta tilalle. Työt ja tarvittavat härpäkkeet Toyota merkki korjaamolla noin 1000 euroa. Olen kysynyt asiaa.

      • Anonyymi

        Kerkiää tulla tosi kuuma ja silmät kuivua, jos jättää lämmöt täysille, ennen kuin säädin tottelee. Yksi konsti on painasta matkustajan säädintä, säätää siitä lämpö sopivaksi . Sitten painasta ko. säädintä pois päältä ja säätää kuskin säätimestä lämpöjä puoli astetta kerrallaan harvahkoin välein. Ainakin itsellä toimii näin.


    • Anonyymi

      Esimerkki siitä, että Tojossa ei toimi kunnolla mikään. Ei missään muissa autoissa ole tuollaisia vikoja!

      • Anonyymi

        Nyt olisi tutkimustulosten aika. Voisitko tuoda sellaisia tilastoja, jotka osoittavat tuon väitteesi todeksi?

        Kyllä yleinen käsitys vahvistaa Toyotan olevan vähävikaisimpia autoja näillä leveyksillä.
        Jospa kertoisit omat kokemuksesi Toyotasta, niin saisimme kuvan siitä mikä sinua kaihertaa.

        2024


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Niin surullinen

      onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
      Lapua
      149
      3996
    2. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      130
      2632
    3. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

      Oli kuva paloautosta nettijutussa.
      Suomussalmi
      25
      2218
    4. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      45
      2123
    5. Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!

      Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää
      Suomalaiset julkkikset
      19
      1698
    6. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      32
      1644
    7. Mitä tapahtuu?

      Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?
      Outokumpu
      30
      1634
    8. Murtautuminen uimahalliin

      17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?
      Kiuruvesi
      32
      1084
    9. siis ihan oikeesti

      Tämä on naurettavaa
      Ikävä
      93
      1042
    10. Mitä tarkalleen tunnet

      Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai
      Ikävä
      64
      966
    Aihe