Lämmityslaiteen säätö ei toimi

Anonyymi

Avensis t27 manuaali lämmityslaiteen säätö ei toimi kostealla ilmalla säätöpyöristä pyöritetäessä, näytön palkit ei liiku tasaesti vaan sattaa siirtyä hetkeksi suurimalle tehole josta välitömästi palautuu alkuun. Tämä on pahimilaan kosteillailmoilla auton käydessä jonkunaikaa alkavat toimia. Kuivallailmalla ja auton olessa lämmin toimii säätöpyörää htaasti pyörittäen. Kuinka olette korjanneet.

6

2089

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kulunut eikä saa kontaktia, vaihtoon.

    • Anonyymi

      Manuaalinen lämpötilan säädin pitää laittaa täysille ennen kuin moottorin sammuttaa kylmillä ilmoilla, etenkin pakkasilla. Silloin säätö pysyy juuri siinä missä se oli moottorin sammuttamisen hetkellä. Näin keplottelee eteenpäin. Kylmässä autossa tuo säädin juonittelee, mutta toimii kun saa lämmintä. Tolpasta sisätilanämmitin riittää nostamaan lämpöä riittävästi. Ellei näin voi keplotella, niin auto pajalle ja uutta tilalle. Työt ja tarvittavat härpäkkeet Toyota merkki korjaamolla noin 1000 euroa. Olen kysynyt asiaa.

      • Anonyymi

        Kerkiää tulla tosi kuuma ja silmät kuivua, jos jättää lämmöt täysille, ennen kuin säädin tottelee. Yksi konsti on painasta matkustajan säädintä, säätää siitä lämpö sopivaksi . Sitten painasta ko. säädintä pois päältä ja säätää kuskin säätimestä lämpöjä puoli astetta kerrallaan harvahkoin välein. Ainakin itsellä toimii näin.


    • Anonyymi

      Esimerkki siitä, että Tojossa ei toimi kunnolla mikään. Ei missään muissa autoissa ole tuollaisia vikoja!

      • Anonyymi

        Nyt olisi tutkimustulosten aika. Voisitko tuoda sellaisia tilastoja, jotka osoittavat tuon väitteesi todeksi?

        Kyllä yleinen käsitys vahvistaa Toyotan olevan vähävikaisimpia autoja näillä leveyksillä.
        Jospa kertoisit omat kokemuksesi Toyotasta, niin saisimme kuvan siitä mikä sinua kaihertaa.

        2024


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen VigeIius noIasi taas itsensä

      Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k
      Maailman menoa
      239
      4409
    2. Kotihoito suomussalmella

      Mitämieltä ootte suomussalmen kotihoidosta?
      Suomussalmi
      17
      4169
    3. Oli kiva nähdä sut

      vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi
      Suhteet
      39
      4011
    4. Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?

      Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️
      Ikävä
      34
      3925
    5. Maataloustuet pois

      Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.
      Maailman menoa
      165
      3848
    6. Kohtalokas laukaus

      IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k
      Kajaani
      26
      3822
    7. Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä

      Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem
      Maailman menoa
      124
      3572
    8. Joulukinkku NYT

      Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.
      Maailman menoa
      20
      2974
    9. Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes

      Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!
      Maailman menoa
      19
      2915
    10. Jos voisit kysyä

      Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?
      Ikävä
      262
      2640
    Aihe