Meillä ainakaan ei lapset tykkää olla koulussa. Naama mutrussa menevät kouluun, vaikka meillä kyllä ei olla mitään kouluvastaisia, vaan päin vastoin. Vaatii orientaatiota. Mutta miksi joku tykkäisi mennä ja olla koulussa, kun enhän minäkään tykännyt. Silti olen korkeakoulutettu. Eikä varmaan kukaan muukaan voi aidosti tykätä olla koulussa - tai töissä? Koulu oli Itselleni lähinnä haasteetonta pakkopullaa, jossa periaatteessa aivopestään ihmisiä yhteiskunnan muotiin sopiviksi. Työ on myöskin pakkopullaa.
Meillä lapsilla on kavereita vapaallakin ja meillä kaverit käy, niinpä edes kaverit ei ole kouluun se motivaattori. Ja eihän koulussa kavereiden kanssa edes olla, vaan siellä opiskellaan.
- Väitän, että koulussa muka viihtyvillä lapsilla on turvaton tylsä lapsuus alla. Perusturva jotenkin järkkynyt. Onko ollut ruoasta pulaa vai mistä. Aikuisen malli puuttuu ja perusturva, jonka koulu ja muut auktoriteetit tarjoavat. Aikuisuus ja vanhemmuus on monelle rooli, jota vedetään ettei muut hylkää. Ja lapsenhankinta on rooliodotuksiin vastaamista.
Huomaa opettajistakin, että ovat ymmärtäneet koulun merkityksen, kun muutaman tunnin koulupäiviä pitävät ja siitäkin iso osa on ruokailua ja välituntia. Koulu loppuu aina 15 minuuttia aikaisemmin. Mutta miksipä ei, kun nykyaikana tarvittavan tiedon hankkiminen on helppoa ja se ei periaatteessa edes tarvitse koulua. Maailma on muuttunut. Hyvä esimerkki tästä on viime kevään etäopetuskausi Koronan takia. Todella hyvin ainakin meillä lapset oppivat kotiopetuksessa ja enemmän pihalla kavereiden kanssa leikkivät kuin ikinä. Sosiaaliset taidot kehittyivät paljon enemmän kuin koulussa, koska ei tarvinnut pönöttää koulussa. Jaksamistaan ja koulusta kasvatusvastuuta itkivät lähinnä nämä perheteatteria vetävät, joilla on lapsia hankittuna ja jaksamisen kanssa ongelmia. Eipä roolissa muille eläminen voi olla muuta kuin raskas suoritus.
En sano sillä että koulu olisi turhaa, mutta kyllä se pakkopullaa on terveille lapsille joilla perusturva kunnossa. Sellaista roolisuorittamista tietyllä tapaa.
Suomi on jokseenkin sellainen herranpelkoinen maa ja tähän meitä kasvattaa/ aivopesee jo peruskoulu ja esimerkiksi puolustusvoimat. Itse ajattelevia ihmisiä näkee ikävän harvoin. Jo ala-asteen ensimmäisillä luokilla mielistely, hännystely, p-nuoleskelu Ja roolissa eläminen on ankaraa, kun niin paljon pelätään hylätyksi tulemista, koska lapsen tultu hylätyksi niin monta kertaa, kun on roolia suorittavien vanhempien toimesta aina puskettu jonkun muun haitaksi.
Karua tekstiä, mutta näin asian näen.
Kommenttia ja rakentavaa keskustelua arastelun aiheesta, kiitos.
Miksi joku lapsi tykkäisi olla koulussa?
3
185
Vastaukset
- Anonyymi
Jos on tylsä elämä.
- Anonyymi
Ei nykykoulussa opi mitään, opettajan hommat on niin helpot että 9-12 on työaikaa loppu laiskotellaan. Noissakin tunneissa on joka tunnin välissä 15 in välkkä ja 30 min ruokatunti!!! Vetäkää siitä. Sitten on yli suuret palkat ja pitkä kesälomat jolloin palkka juoksee. Miettikää, että kehta vielä valittaa.
Sitten vielä avustajat tekee kaiken työn. Miettikää, unelmaduuni ettei trvi tehdä mitään.- Anonyymi
Ihan saman oppii kuin ennenkin, mutta varmaan helpommalla kun nykytekniikalla kaikki paljon tehokkaampaa. Ei tarvitse istua kirjojen kanssa ja tehdä läksyjä. Ei ainakaan meidän lasten koulussa ole edes avustajia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä19111733- 298184
Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.586166Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1715096- 404868
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai474460Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1164363- 1183835
- 813333
- 481821