Kokoomus lupaa satatuhatta työpaikkaa Suomeen. Kokoomuksen tuntien, niistä ei vaan makseta minkäänlaista palkkaa, joten näillä työpaikoilla ei ole mitään arvoa kenellekään.
https://yle.fi/uutiset/3-11499641
https://yle.fi/uutiset/3-11499641
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 13 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 265
Vanhimmat
Joka viides työtön saisi "kokoomusjobin".
Stalinkin antoi useille miljoonille työtä. Palkkaa ei saanut ja lopulta lähti henki. Samaa ajaa KOK.
Sipilän ja Orpon porvarihallituskin toi aktiivimallilla "uusia työpaikkoja" reseptillä 1 tunti töitä viikossa tekee työläisen. 4-6 tunnilla kuukaudessa pläjähdit työllisyystilastoihin ja poistuit työttömyystilastosta, vaikka "palkanmaksaja" oli edelleen lähes kokonaan veronmaksaja/yhteiskunta. Ei ollut turhaan porvarien aktiivimallin työehto 18 tuntia 45 päivän tarkastelujaksolla. 6 6 6 tuntia töitä 3 kuukauden aikana, ja simbsalabim! työtön oli muuttunut työläiseksi 3 kuukaudeksi. Tuntimäärä oli varmaan tarkoin harkittu. 4-5 tuntia olisi voinut haista jo liikaa, ja nippinappi riittänyt 1 tunti viikossa työläiseksi, että koko kuukausi olisi tullut täyteen. 6 tuntia riitti piilottamaan varmasti. Kuinka paljon porvarien Suomen jättirakennetyöttömyyden Nairu-konseptilla piilotettiinkaan työttömyyttä. Palkkatyötä vailla oli ainakin 500 000 - 550 000 ihmistä koko porvarihallituskauden ajan. Aktiivimallin poisto näitä työttömiä on paljastanut.
Marinin hallituksen suunnittelema alipalkkauksen kriminalisointi ja ay-liikkeen työsuhderiitojen joukkokanneoikeus, siinä kaksi keinoa jotka lisäävät suomalaisten työllisyyttää 100 000 - 150 000 hengellä, koska ulkomainen halpatyövoima muuttuu samanarvoiseksi tes-palkatun työvoiman kanssa.
Korjaus: 18 tuntia 65 päivän tarkastelujaksolla.
Lyhyesti sanottuna Orpon ja Sipilän hallitusten työttömien aktivointimalli on kopio Filatovin (SDP) ja Parpon (SDP/Rauma) kehittämästä osallistavasta sosiaaliturvasta, joten demarit suosivat tilastokikkailua työttömyystilastoissa. Sehän on nähty viimeistään kekkoslovakiasta alkaen.
Näin se menee.
Eikös ne minimi Tessin ole jo nyt olemassa.. kukaan ei vaan valvo mitä työpaikoilla tapahtuu. Asia kyllä ymmärretään ylemmällä taholla tai sitten ovat todella niin yksinkertaisia kun antavat ymmärtää.
Minä kyllä muistelin, että meillä on demareitten johtama hallitus?
Venäjän Tiltut jämähtivät silti muistelemaan vuoden takaista Sipilä-Orpoa? Outoa?
Aktiivimalli 1 toi 42 000 uutta työpaikkaa. Siitä olemme okuisesti kiitollisia Sipilälle. Hän teki eikä vain suunnitellut. Kiitos Sipilä.
Onneksi ei ole sitä orpon ja Sipilän RIISTÄJÄ hallitusta Kokoomus HYVINVOINNIN täystuho PUOLUE
Hahahhaahaa KYLLÄPÄ porvari vitsin murjaisi
Stalinkin antoi useille miljoonille työtä. Palkkaa ei saanut ja lopulta lähti henki. Samaa ajaa KOK.
Kyllä Vihreät haluavat 80 000 mamua töihin Suomeen.( ja SDP)
He tulevat onnensa takia,kunnes huomaavat,että tuntipalkka on heikko.
Sitten he huomaavat,että kela tukee sen erotuksen.
Sitten he huomaavat,että lapsien määrän lisäämisellä he saavat saman rahan ilman työtä.
Sitten tulevat perheyhdistykset mamuille ja hekin huomaavat miten helppoa on elää Suomessa,ettei tee töitä!
Lopulta voi olla 160.000 maumua joita veronmaksajat elättää. Vuosi vuodelta se vaan kertautuu,tämä Vihreiden ja hallituksen SAIRAS OPPI !
Itse en halua maksaa yhtää veroa laiskoille,ei senttiäkään ja vihreiden hörhöjen ja vasemmistoliiton edustajissa on laiskaa paskaa ihmisiä.
Jos ei työ kiinnosta,et saa mitään !!!!
Pois lukien sairaat ja vammaiset yms.
Mutta viher vasemmiston laiskat vaan makaa !!
Minä kyllä muistelin, että meillä on demareitten johtama hallitus?
HYI HELVETTI TOVERIT JOHTAA:((
Kohta sosialisti tajuatte,miten kaikki verot nousee ja on alkanut,
Teiltä lapamadoilta myös kiritetään ja hyvä niin.
Pakkotyö velvoite viher sosiaali lapamadoille.
Sekä pakollinen armeijan selviytimys kurssit kansalais ja valtion eduksi.
Laiskat vihreät ja sdp lapamado ammunta kurssille myös joka toinen kk.
Meneppä lääkäriin
Eihän urpo palkasta mitään ole puhunut!
Puhut täyttä saissea. Sipilän porvarihallitus toi 1 viikkotunnin työläisiä aktiivimallikikkailullaan. 550 000 työtä vailla olevaa piilotettiin porvarien Nairu-konseptin taakse.
Edellinen porvariaktiivihallitus vei minulta työpaikan. Ja useita virkoja poistui kunnalta.
Marin on tosi hyvä.
"""Marinin hallituksen suunnittelema alipalkkauksen kriminalisointi ja ay-liikkeen työsuhderiitojen joukkokanneoikeus, siinä kaksi keinoa jotka lisäävät suomalaisten työllisyyttää 100 000 - 150 000 hengellä, koska ulkomainen halpatyövoima muuttuu samanarvoiseksi tes-palkatun työvoiman kanssa."""
Kriminalisointi ok ja joukkokanneoikeus.
Mutta ei pien työnantajilla kestä persus eikä budjetti alkaa maksaa sanktioita tai riitelemään oikeudessa. Loppuu firmoista loputkin rahat ja konkursseja tulee paljon. Noin äkkiseltään ajatellen.
Mutta toki on verinen vääryys alipalkkaus.
Toi on liian korkeaa matematiikka toisille.
"Aktiivimalli+1+toi+42+000+uutta+työpaikkaa.+Siitä+olemme+okuisesti+kiitollisia+Sipilälle.+Hän+teki+eikä+vain+suunnitellut.+Kiitos+Sipilä."
Aktiivimalli+1:nen+ei+aktivoinut+työnantajia+paljonkaan,+ehkä+muutamaan+sataan+firmaan+tai+työpaikalle+palkattiin+vartija+tai+uusi+sihteeri+käännyttelemään+pois+jatkuvaa+työn+kysyjien+tsunamia,+mutta+tuskin+tuo+aiheutti+kuin+muutama+sata+uutta+työpaikkaa.
Sikäli+kuin+tiedetään+työttömille+lähetettävien+karenssi-+ja+ilmoituksiin+että+työttömyysturvaa+leikataan+4,65%+kirjeitten+postitukseen+Kelalle+palkattiin+muutama+sata+uutta+työntekijää,+samoin+työttömien+3+kk:den+välein+tapahtuviin+kuulusteluihin,+
Joten+200+++200+++200+=+600+uutta+työpaikkaa+kiitos+aktiivimalli+1:sen,+Ja+niistä+600+uudesta+työpaikasta+järkevää+tai+peräti+hyödyllistä+työtä+tarjosi+noin+0+työpaikkaa.+
Mutta+42+000+-+600+=+41+400+muuta+uutta+työpaikkaa,+missä++ne+41+400+uutta+työpaikkaa+oikein+luuraa,+kun+kellään+ei+ole+niistä+mitään+havaintoa?
"Jos+ei+työ+kiinnosta,et+saa+mitään+!!!!
Pois+lukien+sairaat+ja+vammaiset+yms.
Mutta+viher+vasemmiston+laiskat+vaan+makaa+!!"
Johan+oli+paasausta.+Ensinäkin+jos+työttömälle+tarjotaan+työpaikkaa+oli+se+työpaikka+palkallinen+tai+palkaton+ja+työtön+kieltäytyy+siihen+töihin+menemästä+häneltä+lailla+säädetysti+katkeaa+työttömyyskorvauksen+saanti+kuukausiksi,+ja+jos+työtön+silloin+anoo+toimeentulotukea+se+toki+myönnetään+jos+syötävissä+olevia+säästöjä+ei+ole,+mutta+myönnetään+20%+tai+40%+alennettuna.+Ja+kun+täysmääräinen+toimeentulotuki+takaa+noin+425+euron+kuukausitulot+niin+laske+itse+kuinka+millaista+rilluelämää+vietät+kuukauden+425+-+40%+eurolla.+
Työttömien+syyttely+työpaikkojen+tarjonnan+vähäisyydestä+on+typerää,+ei+työttömät+päätä+työpaikkojen+tarjonnasta+vaan+työnantajat+päättävät,+samoin+siitä+kuka+ja+mistä+alkaen+johonkin+työpaikkaan+töihin+valitaan+päättää+yksin+työnantaja.+
Joten+kerrataanpa+faktat:+Jos+firma+A:ssa+ei+ole+vapaita+työpaikkoja+taaskaan,+niin+se+tilanne+ei+johdu+siitä+että+työtön+ö:tä+ei+työ+kiinnosta,+vaan+se+johtuu+siitä+että+Firma+A:ta+ei+uusien+työpaikkojen+availu+kiinnosta.+
Ja+firma+A+viis+veisaa+siitä+kuinka+paljon+ruoska+työtön+ö:n+selkää+ruimii,+ei+sitä+firma+A:ta+silti+työpaikkojen+availu+välttämättä+kiinnosta+vähääkään+vaikka+työtön+ö+talutettaisiin+liiterin+taakse+ottamaan+luoti+päähän+rangaistukseksi+siitä+että+sitä+firma+A:ta+ei+työpaikkojen+availu+kiinnosta.
Ei+työttömyys+ole+jotain+joka+johtuu+työttömistä,+vaan+työttömyys+on+jotain+joka+johtuu+työpaikkojen+tarjonnan+vähäisyydestä+verrattuna+siihen+mikä+on+niiden+kysyntä.+
Siksi+kaikenlainen+työllisyyden+edistäminen+joka+kohdistuu+yksinomaan+työtön+ö:hön+mutta+ei+lainkaan+firma+A:han+on+aina+pelkkää+silmänlumetta.
Täysin tyhjä vaalilupaus
Olen aina äänestänyt Kokoomusta vaikka jatkossa suunta muuttunee Perussuomalaisten suuntaan. Olen myös aina tehnyt töitä ja saanut siitä ammatti-ihmisenä kohtuullista palkkaa. Kukaan ei ole minulta mitään ikinä riistänyt ja minusta tuntuu että katsomalla peiliin näet siellä tötaalisen VASEMMISTOLUUSERIN. Veikkaan että olen oikeassa.
Lisää poistuvia virkoja tarvittaisiin vielä ainakin 50.000 jotta touhussa olisi mitään järkeä. Virka-Kyöstejä ja-Pirkkoja on työmäärään nähden aivan liikaa.
Pitkästä aikaa asiallinen kommentti tällä palstalla.
Ehkä työpaikkasi ei ollut arvokas :)
Kyse oli maailman talouden piristymisestä, ainahan sitä voi ottaa olematonta sulkaa hattuunsa, eri asia on kuka uskoo.
aina voi heittää ylimielistä ko kommenttia. Kerroppa konkreettisesti ne hommat jotka pitää lopettaa. Suurin osa on ns suorittavaa työtä tekeviä, lähihoitajia, sairaanhoitajia, palomieihiä, pelastajia, opettajia, lastenhoitajia, ohjaajia ja avustajia, kenestä aloitetaan?
Parpo onkin minun läheiselleni tuttu eräästä edellisestä työpaikastaan, jossa hän oli pikkukaupungin 2. tai 3:ksi korkein johtaja. Parpolla on tutkijan taustaa Helsingistä ja taitaa olla oikein tohtorintutkinto.
Minäkin muistin aktiivimallin, jossa 1 päivän työttömyyspäivärahan leikkaukselta/kk olisin välttynyt, jos olisin saanut muistaakseni 90 päivän jaksoon 18 tuntia palkkatyötä. Sehän on vajaat 3 työpäivää! Eipä tuollaisia työnantajia oikein löydy, jotka olisivat halunneet palkata yli 60 v akateemisen tietokonealan miehen esim. johonkin lapiohommiin, missä ei vaadita alan työkokemusta. Kuka haluaa kouluttaa ja opastaa alle viikon työhön ketään uutta? Noilla on joitakin varahenkilöitä, jotka jo osaavat homman.
No nyt olen ollut kohta jo vuoden eläkkeellä, olen 64 vuotias mies.
Valtiolla on varmasti paljon aivan turhia virkoja, jotka on perustettu vain eduskuntapudokkaille, jotta nämä näyttäisivät kunniallisilta työllisiltä. Mielestäni nuo saisivat olla aivan rehellisesti työttömiä, eikä tarvitsisi esittään yhtään parempaa ihmistä.
Kuka jumal@ut@ tarvitsee oikeasti Suomessa tulevaisuuden tutkimuskeskusta ja siihen tutkijoita? Siellä on eräskin kansanedustaja, vihreiden DI ollut töissä. Tällaisia työpaikkoja on yliopistojen yhteydessä. Tämää on samaa veronmaksajien rahojen väärinkäyttöä kuin Jyrki Kataisen ostama tutkimus filosofi Pekkan Himasen työryhmältä.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000000678272.html
Tämäkin on jo lähes 7 vuotta vanha asia. Eikö yhtä hyvin olisi voitu käyttää rahat selvännäkijän palveluihin? Mielestäni tämä olisi pitänyt olla rangaistava teko.
Valtion viroista voisi aloittaa.
En jaksa niitä luetella, mutta turhaa työtä tehdään pajon. Noissa töissä kaivetaan p.rs.ttä tai sitten v.d.llään kät..n hissukseen. Kai te tiedätte, mitä tapahtuu, kun sitä hommaa tehdään liian hissukseen? No ei mitään, mutta veronmaksajien rahat menevät hukkaan!
On myös uusia melko turhia ministerin pestejä. Näitä ei olisi ikinä pitänyt perustaa.
Eduskunnan koon voisi pudottaa 99 kansanedustajaan.
EU:sta jos erottaisiin, ei tarvitsisi jatkuvasti muuttaa omia lakeja EU:n vaatimusten mukaan eikä kansalaisten hermot menisi uusien kiristyvien lakien takia.
ei tartte riidellä oikeudessa, kun noudattaa lakia
Koulutuksesta leikkaaminen alkaa näkymään.
Suomalaisten yliopistojen rankingit ovat laskenneet jo useampana vuotena,
https://yle.fi/uutiset/3-10924213
Sellainen yritys ei ole alunalkaenkaan kestävällä pohjalla, jonka toiminta perustuu ainoastaan alipalkkaukseen. Sellainen yritys joutaa mennäkin konkurssiin, koska ei sellaisella toiminnalla ole mitään arvoa kenellekään.
Ohjaajista ja avustajista.
Nyt voidaankin hankkia naisille verkkosukat ja kampaamoon pääseee 100,0 e ja kaikilla on kenkiinsä jopa kunnolliset kestit. Voi tätä hyvinvointiyhteiskunnan riemua. Kaikilla jopa sosiaaliturva.
kokoomus on vain työnanataja puolue. ei työnpalkkaaja puolue.
Kirjoitat täyttä asiaa. Hallituspuolueet haluaa tuoda ulkomailta väkeä Suomen työmarkkinoille. Samaan aikaan Suomessa asuvia on työttömänä satoja tuhansia henkilöitä.
Eikö ensin pitäisi työllistää kaikki jo maassa etuuksilla elävät tuöttömät? Sen jälkeen voidaan tuoda harkinnan mukaan koulutettua työvoimaa jos on oikea tarve.
Puheesi maahanmuuttajista ovat pelkkää populistista parjausta.
Täällä Helsingissä heitä näkee joka puolella tekemässä ihan oikeita töitä. Bussikuskeina, taksikuskeina, jäteautokuskeina, autonapumiehinä, puistotyöntekijöinä, lähihoitajina, sairaanhoitajina, kotiavussa, ompelijoina, kampaajina, kosmetologeina, ravintoloissa, lähetteinä, rakennusmiehinä... Paremmin koulutetut ovat yliopistoissa, tutkimuslaitoksissa ja yrityksissä.
Ennakkoasenteet estävät sekä maahanmuuttajien että ikääntyneiden työllistymistä.
Parjaamalla maahanmuuttajia pyrit pelottelemaan ja luomaan viholliskuvia, kuten propagandan tekijät ovat aina tehneet.
Näin tehtiin Natsi-Saksassa. Ja mikä oli lopputulos? Saksan täydellinen tuho ja miljoonien saksalaisten kuolema.
Meneppä oikeinkirjoituskurssille.
Ai säälit niitä jotka pyörittää nepalilaisia ravintoloita orjatyövoimalla?
Totta+kirjoitat.+Työtä+joko+on+tai+ei+ole+yrityksissä.+Suomen+Yrittäjien+tuoreen+kyselyn+mukaan+8+%+yrityksistä+aikoo+palkata+lisää+työvoimaa,+4+%+irtisanoa.+Tämä+korona-aikana.+Kaikista+EU-maista+Suomen+talous+on+kärsinyt+vähiten+koronasta.
Ai että opettajia, lääkäreitä ja sairaanhoitajia on mielestäsi liikaa? Ehkä myös kirjaston tätejä, teiden ja vesijohtojen rakentajia, ja muita kunnan ja valtion työntekijöitä. Kaikki siis vain rappiolle, sairaat heitteille ja niin edespäin.
Kokoomus lupaa 100tuhatta työpaikkaa, entäs palkka?
No palkanmaksajana toimii tietenkin veronmaksaja ja yhteiskunta palkkatukien ym. muodossa. Kuvitteletko että kokoomuksen kapitaalikommarit tai kepun agraarisosialistit maksaisivat omasta pussistaan? Kulut sulle, voitot mulle porvarikommarien slogan.
kokoomus lupasi jo v1994 ennen eu äänestystä että.. "työttömyys häviää ja hinnat laskee" jne.. kuinka kävi. . eu vastustaja kannata FINEXIT. uusi eu äänestys kansalaisaloite sivulla.
kehittelemällään aktiivimallillaan ja 9e päiväpalkalla, voisi sipiläkin töitä tehdä . kansan ja maan parhaaksi., wrn
Nämä 1 tunnin viikkotyöläiset potkittiin nyt ensimmäisenä työpaikoilta koronakriisissä ja näistä yhteiskunnalta "palkan" saajista paljastui 400 000. Vielä 100 000 - 150 000 työtöntä piilossa tempputoimilla. Suomessahan on ollut jo vuosikausia 500 000 - 550 000 työtä vailla olevan jättimäinen reservi, jota piilotetaan työttömyystilastoista ja 1 tunti viikkotöillä tarpeen vaatiessa ja vaalien lähestyessä lisätään työllisyystilastoihin. Sosiaaliturva toimii kuitenkin kokonaan tai pääosin tulona.
Vihreät - kokoomuksen puisto-osasto haluaa Suomeen 80.000 mamua, mutta kokoomus Jyrki Kataisen suulla haluaa Suomeen lähivuosina 1 800 000 mamua. Siinä missä vihreiden Ohisalo tuottaa niitä maahan 175, kokoomuksen Orpo tuotti pelkästään 2015 muutamassa syyskuukaudessa lähes 35.000.
Kokkelit yrittää epätoivoisesti vääntää oppositiopolitiikkaa mutta hallitus sattuu myös tukemaan kapitalismia (vassaritkin!) joten keinot ovat vähissä. Juuri muuta kokoomus ei voi tarjota kuin tehdä työntekijöistä orjia mutta sitä ei voi sanoa ääneen.
Sitähän koksut on ajaneet aina, töihin "ilman" palkkaa että rikkaille jää enemmän ja muut on orjia. Ovat mm.ehdottaneet, että tukiluukulta saa "palkan" 20e/pv työtä vastaan jolla kuulemma tulee toimeen. Ihan utopiaa.
Koksu lättähattu logiikka perustuu siihen että annetaan kaikki valtionfirmat yksityisille ja ulkomaille puoli--ilmatteeksi ja sitten siitä jotenkin mystisesti valuu jotakin tavalliselle työläiselle ---> ei
Kuka lupaa eniten valehtelee myös eniten.
Marin ja Vassarit.
Porvarit kuten kepu, kokoomus, PS, kristilliset ja Rkp.
Väärin taas
Suomessa ollut jo kaksikyt vuotta oikeisto hallituksia
Suurtyöttömyys mamutus
Palkkojen halpuutus
Kaikki oikeistohallitusten työn tulosta
Kiitps mamuista
Vanhamem
Kaainen
Sipilä
Kokoomus on HYVINVOINTIVALTION TÄYSTUHO PUOLUE
Näin
-"Meillä on jo paikat täynnä katteettomia lupauksia ja mäet täynnä ristejä." (UKK)
Kokoomus yrittää saada tähän Marinin hyvinvointivaltion zombifikaatioon jotain tolkkua. Marinin hallituksen jatkoa ei kukaan teistä toivo, jos vain ymmärtäisitte mihin se vie.
Kukaan TÄYSJÄRKINEN ei kaipaa RIISTÄJÄ PORVARI HALLITUSTA VALTAAN
Totta. Marin on parasta mitä Suomelle on tapahtunut pitkään aikaan ja Suomen taloudelle. Oikeistolaisten veronkierto ja välistä veto saa jo riittää.
Ei, mutta suurin osa Suomalaisista kaipaa porvarihallitusta.
.. ei ainakaan gallubbien, tai viime vaalituloksen perusteella.
Jep.
Kokoomusduunipaikat muodostuu sen tohtoriksi kukevan laskuoppia mukaillen 1 100 100 = 100 000.
Opettele kirjoittamaan ja laskemaan.
Paikallisen sopimuksen mukaan saisivat sapuskan ja kympin päivässä. Eihän köyhille voi rahaa antaa kun ne ei enää olis köyhiä. Ketä sitten pääsee kyykyttää.
Ylikansallinen Kokoomus ajaa ainoastaan kultahampaiden etuja.
Kokoomus on pelottava natsipuolue. Oikein kylmät väreet menevät selkäpiitä pitkin, kun kokoomuslaisen näkee kadulla tai puhumassa jargonia.
Kokoomus haluaa palauttaa orjuuden, sitten Suomi olisi kuulemma kilpailukykyinen.
Näinpä.
Eipä taida kokoomus päättää mitä palkkoja töistä maksetaan, jos niitä syntyy. Kyllä asiakas maksaa palkan ja jos se ei halua maksaa niin ei ole töitä.
Paitsi, vasemmisto hallituksen työpaikat, jotka luodaan verottamalla muita tai ottamalla velkaa.
Jos ei kokoomuksen lista kelpaa, niin voisiko pikkuhiljaa alkaa vasemmisto niitä listoja tuottamaan.
Olen ollut kauan työttömänä ja odotan toimenpiteitä ja niitä nyt vaan pitäisi nykyisen hallituksen tehdä.
Pehmeät työllistämiskeinot, niinkuin Harakka niitä kutsuu, eivät toimi. Jos ei ole kysyntää ja tarvetta tuotteille tai palveluille, on ihan sama kuinka paljon työvoimatoimistot touhuavat.
Suomeen on saatava oikeasti uusia työpaikkoja. Toimet niiden eteen eivät ehkä kaikkia miellytä.
Tällä hetkellä kokoomus johtaa näiden listojen laadinnassa. Vasemmistolla on mahdollisuus mennä ohi. Meille työttömille käy kaikkien ehdotukset, kunhan ei lakia rikota ja ne toimivat.
Kyllä sinä työhön pääset mutta et saa siitä palkkaa. Kyllä työtä Suomessa riittää. Mutta jos siitä pitää maksaa euronkin palkka, ei kilpailukyky riitä. Palkat ja verot valtion maksettavaksi on Kokoomuksen linja.
Kokoomus painaa köyhän päätä pinnan alle. Sillä konstilla kuulemma suomi nousee ja tulee uusia työpaikkoja ? ?
Kokoomuksella ja Vihreillä on ihmeen paljon kannattajia pääkaupunkiseudun alueella, kertoo paljon minkälaista sakkia asustaa.
Natsikyykyttäjäpuolue ja Vähemmistöjen/matujen halaajat.
Kokoomuksen ehdotus sinulle on pienempi työttömyyspäiväraha, kun työttömyytesi on pitkä. Miltä kuulostaa ?
Tänne sentään uskallat tulla lukemaan kokoomuslaisten järkipuheita. Lue. Lue niin paljon, että ymmärrät asioita. Kun ymmärrät riittävästi niin pistät automaattisesti jäsenhakemuksen kokoomukseen. Tyhmiä siellä ei ole.
Marin vei jo rahat Afrikkaan ja loput antoi Italiaan. Eipä valtiolla ole enää kuin valtavat velat. Omille lapsille opetan ulkomaille muuttamisen järkevyyttä. Puolet suvusta lähti jo.
Tervemenoa vaan teitä ei täällä kaivata
Milloin Suomessa on ollut orjuutta?
Tuottavasta työstä saa kunnon palkan. Huonosti tuottavasta työstä saa huonon palkan. Kannattamaton työ olisi lopetettava.
Kokoomuksen ehdotuksen mukaan saat töitä.
Urpilainen vei rahaa Kreikkaan. Nyt näkee miten se kannatti. Kreikka tuo Suomesta tavaraa enemmin kuin teollisuus ehtii tuottamaan.
Tulitikut on keksitty
Kokoomuksen voi lisätä seuraavaan vaalimainokseen vihervasujen lisäksi, on jo kokemusta lisätä valtionvelkaa yli satakertaiseksi, siis "tuhotaan Suomi yhdessä"
Mikä työpaikka se tämmöinen on työttömälle "näin verojen kiristyksen aikaan" jos tarjotaan palkatonta päiväraha 9 euroa päivä työtä, eli työpaikkoja jotka on tehty lakmuutoksin eli te-toimistojen pyörittämä pakolla tilasto työllistyminen. Tämmöisellä työlläkö se pitäisi elämää ylläpitää nuuskien lisä sentit leipä jonoissa sekä sosiaaliuollon puolelta tuet.
Velkarahat käytetään virkaapitävien palkkoihin palkkioihin eläkkeiden maksuun hävittäjä kauppoihin puolustusvoimien vahvistamiseen sekä yrityksien tukiin.
Saako suomessa palkkaakin?Luen palkan alkaneeksi vasta luvusta 3500€ ja siitä ylöspäin.
Mitä järkee tehdä mitään suurin osa työttömistä pientuloisista on ylivelkaantuneita ja ulosotossa. Eka verot sitte uo:lle 1/3-osa nettopalkasta ei jää mitää käteen.
Tanskassa jo vuosia sitten ymmärrettiin että joustava irtisanominen merkitsee kiihtynyttä rekrytointia ja sellaista työvoimapulaa että nettpalkkataso nouse 800...900 euroa yli Suomen tason
Mielenvikainen oltava pk-yrittäjän, joka tuntemattoman palkkaa.
Varoittava esimerkki Kuopiosta se 60 500 euroa maksanut irtisanominen:
Työntekijä ajoi kolarin firman autolla asiaa ilmoittamatta.
Kieltäytyi työtehtävistä ja myöhästeli töistä.
Kavalsi ovenavauspalkkion.
Ay-juristi ja demlatuomarit ansiokkaasti väänsivät irtisanomisen perusteettomaksi.
Pieniä oli rikkeet joten selvästi perusteetoon irtisanominen. Työnantaja ei saa mitään sanktioita vaikka laiminlyö työturvallisuutta, teettää liikaa ylitöitä ja varastaa vielä osan työntekijän palkasta. Tosin minun kohdalla joutui nuo varastetut palkat maksamaan jälkikäteen mutta suurin osa ei niitä peri jälkikäteen kuten minä tein.
Hyvin tehty. Tuo työnanatjien persely loppuu kun alipalkkaus kriminalisoidaan, toivottavasti rangaistukset tulee olemaan kovia. Hirteen tuskin joutuu kuten joissain maissa on tapana tehdä kun lakia ei ole, siinä menee työnantajalta rahat sekä henki, suomessa sentään lähitulevaisuudessa vain rahat.
Joo. Täytyy antaa varoituksia ja sitten vasta irtisanoa. Vaikka myöhästymisistä ja sitten käydä tyhjäämässä renkaat yöllä.
Minimipalkka poistettava. Jos mennään kansalaispalkkaan niin siihen kuuluu minimipalkan poisto. Vaikkei se toimikkaan niin minimipalkan poiston takia sitä pitäisi kokeilla.
No on se kumma jos ei kolmen kuukauden koeajalla ole tullut tuloksia
Kiinan tavoin tehtaisiin työ leireille työttömät suomalaiset (ei koske "siirtolaisia").
Sinne saadaan äkkiä tuo satatuhatta. Sama mitä siellä vääntävät mutta töissä ovat ja varmasti ilman palkkaa. Kokoomuksen toiveuni.
Ovat varmaan niille tulijoille.Maksavat hyvän palkan tulosta, ja tutustumisesta tänne.En usko että tarkoitettu tavis suomalaisille. 400 000 työtöntöhän täällä jo on,mutta halunnevat lisää,voidakseen työllistää ulkomaalaisia.Niitä kuulemma tarvitaan,niin uutisoitiin.Ei kerrottu että mihin.
orjatyön teettäminen tulee kalliiksi työnantajille, koska orja laittaa koneet solmuun, koska eihän sellaisella palkalla voi osata mitään.
pahoin pelkään myös että väkivaltatapaukset tulevat työpaikoilla lisääntymään kun pinna katkeaa yhä useammalta tällaiseen toivottomaan ja turhaan raatamiseen...
Petteri Orpo on täysin Urpo äijä. Äijä puhuu paskaa niin paljon kun vain saa suusta ulos tulemaan!!
Demarit eivät näköjään enää usko Marinin hallitukseen kun keskittyvät Orpoa haukkumaan🤣 Me muut emme ole uskoneet koskaan, mutta nyt näkyy kommenteissa demareiden epätoivo. Onnea vaan😋
Lista julkaistiin pari tuntia sitten ja vasemmisto on aloittanut sen alasampumisen.
Rautaista toimintaa yhteisen maamme hyväksi. Mahtavaa keskustelukulttuuria.
Kokoomus on edelleenkin hyvinvoinnin TÄYSTUHOLAINEN kyllä KEKKONEN OLI OIKEASSA ETTÄ EI KOKOOMUSTA KOSKAAN valtaan
Ei Kekkonen vaan Neuvostoliitto.
Älkää mollatko vaan auttakaa toteutumaan,tai olette NS häirikkö ihmisiä vaan
Kyllä li anderssoni on ihme selittäjä,aina jäärää vastaan samoin kuin Paavo arhinniemi vaikka tietää olevansa väärässä,oikein piiloporvareita.kumpikaan ei ole tehnyt oikeita töitä,ovat poliikasta eli paskanpuhumisesta tehneet uran,ja kaikki velaksi,pimeimmätkin ehdotukset.oksettaa.p.s li ei ole kuin oman edun tavoittelia ja suihinottaja
Silläkö on arvoa, että työllisiä verotetaan kahta kovemmin, jotta sun tuulipukuusi tarvittava raha saadaan sossun luukulle ja nuo 100000 saavat olla työttöminä?
Kyllä meistä suurin osa haluis sinne töihin. Jos jotenki pääsee haastatteluun ni lyödään niin paska liksa naaman eteen ettei sillä elä. Kyllä siinä äkkiä rapisee työnteko halut ku kuitenki sais käydä kelan luukulla.
Tämän on mamut ymmärtäneet jo aikoja sitten. Miksi tehdä töitä jos melkein saman rahan saa ilmankin.
Ai Kokoomus HYVINVOINNIN täystuho PUOLUE saa muka aikaiseksi 100 000 työpaikkaa nennee persettäs Kokoomus pelle Sipilän hallitus muka työllisti PORUKKAA paljon mutta verotulot ei kasvaneet ollenkaan tekivätkö ne työntekijät pimeetä duunia
Mistä löytyy tilasto työssäkäyvistä suomalaisista jotka elää palkallaan ilman yhteiskunnan tukia?
Niitä voisi mielestäni kutsua työllisiksi.
Elän omillani. Olen eläkkeellä oleva, täydet työvuodet työtä tehnyt. Asun ok.talossa, en ole ikinä saanut muuta kuin kaksi kuukautta työttömyyskorvausta, olin liiton jäsen. Maksoin jäsenmaksun kaikilta työvuosiltani. En ole koskaan saanut mitään avustusta, enkä asuntotukia, en ole kyllä anonutkaan. Meitä on vielä jäljellä joitakin, nykyihmiset saavat voi sanoa kaikki, jotain tulonsiirtoja, eivät tulisi toimeen ilman, vaikka olisivat työssäkin.
Sinä elit onnellista aikaa. Nyt on todellakin toisin. Veteraanipolvi raatoi, ja sinä vaan menit töihin, silloin jokaiselle OLI töitä nyt ei ole tajua nyt perkele.
En voi kehua älykkääksi maksaa AYmafian hillotolppaa
Suomessa olisi hyvä elää ilman ek :ta ja KOKOOMUSTA näitä perkeleen paviaani porvareita
Kuvailet selvästi Venäjää.
Kokonaisuuden hahmottamisessa kestää..
Voitaisiin saavuttaa suuret säästöt lakkauttamalla koko EK tarpeettomana. Kokoomus voisi jatkaa EK:n roolia puolueena. Sama agenda molemmilla kuitenkin.
Palkkana on ilmainen koulutus, rerveydenhuolto, asunto ja ruoka
Mit' ihmettä?
Miten ton Orpon naama näyttää ihan Stubbilta?
Noi silmälasit vai?
Miksi laiskureille pitäisi maksaa palkkaa kun saavat jo tuet? Sinne vaan isännille ja yrityksiin töihin tukien vastineeksi. Palkan saatte jo kelasta.
Miksi isännille ja yrityksille maksetaan maataloustukia ja yritystukia?
Ne vääristävät kilpailua ja muiden yritysten pärjäämistä. Miksi kaikki eivät saa näitä yrityksien sosiaalihuoltotukia?
Ai että omistavalle luokalle pitäisi tulla noilla tuki hiluilla duuniin? No ainahan sitä saa toivoa.
No eipä kommukatkaan niitä poistaneet. Kekkosen aikana jopa Sinisalo myhäili ulkomaisille maataloustuotteille asetettujen tuontitullien olevan hyviä.
Eipä niitä millään vaan saada poistettua oli kommunkat tai nummukat tai sammakot valtaapitävinä.
Saahan sitä myhäillä, jos on myhäiltävää ja miksei olisi myhäiltävää kun omat taskut täyttyy kahisesta ihan kuin itsekseen vain.
Vai pitäisi RIISTÄJÄ PORVARIEN saada vielä ilmainen työvoima
Menen mielelläni ilmaistöihin, hajotan paljon. Hajotan kaiken. Mitäs otitte ?? Mitäs orjuutitte ??
Joudut toki korvausvastuuseen. Lisäksi seuraa karenssi. Joten älä poika isottele.
Miksi työttömiä pitäisi makuuttaa sohvalla tyhjänpanttina kun voisi laittaa tukiensa edestä töihin?
Mitä laiska työtön ei tekisikään jotta välttyisi työnteolta.
Lopetetaan sitten kolo Eu alueen maataloustuet. Maksetaan ruoan tuotannosta ilman tukia muodostuva hinta.
Miksi töihin olisi mentävä tuilla. Työstähän maksetaan työehtosopimusten mukainen palkka.
Ai että pitäis mennä ilmaiseksi tekee jollekin yrittäjälle/osakkeenomistajille massia. Siis valtio kustantaa työläiset. Ei saat*na mennä. Nää kapitalistien horinat on älyttömiä.
Petteri Orpo ei ole talousmies. Myös EK:n Häkämies on vanhan polven kaartia eikä ole selvillä siitä, miten tulevaisuutta tehdään tässä ajassa. WHO on jo tyrmännyt V-muotoisen käänteen taloudessa ja puhuu L-muotoisesta, vaikka Amerikassa onkin melkoista hurmosta pörsseissä, kun jotkut pönkittävät Trumpin jatkon puolesta: se voi pettää rajusti.
Mitä ihmettä te jäkätätte Orvosta. Se ei auta mitään. Lista on tehty ja nyt vaan odotetaan vasemmisto hallituksen listaa.
Vasemmiston ongelma on varmaan se että nekin sen tajuavat ettei kokoomuksen listan lisäksi ole oikein muuta. Ja tajuavat että jotain on tehtävä työllisyydelle, muuten ei tästä oikein selvitä. Kolmen vuoden päästä on Otsikko lehdissä, vasemmistohallitus tuhosi hyvinvointiyhteiskunnan.
Mutta mutta... Kuinka nyt sen kertoisi Hakaniemeen, että pitäs tehä jottain.
Kokoomuksen mielestä on parempi ottaa ulkomailta halpatyövoimaa ja samaan aikaan pitää satoja tuhansia suomalaisia työttöminä ja rahattomina, ostovoimansa menettäneinä. Kokoomus ei tarjoa edes suomalaisille nuorille oikeita töitä, joten pitkäaikaistyöttömyys saa alkaa jo heti alusta.
Joo.
Mutta oletteko huomanneet, että meidän verorahoilla korkeastikoulutetut työntekijät tekevät osapäivätöitä, kun niistä tienaa kaiken elämiseen tarvittavan ja kokopäivätyö on niin last season. Sitten matkustellaan ja chillaillaan ja harrastetaan. Kun ei kerran enää rahan takia tarvitse käydä töissä.
Kyllä se Kokoomus kuulkaa taitaa tällä.kertaa lunastaa lupauksensa. Suomi voittoon !
Ootko sitä mieltä ennustaja-eunukki?
Siinä kävisi siinä tapauksessa niin että Suomi olisi kohta banaanivaltio jossa ei kasva edes banaaneja
HEH! Ja eipä tietenkään petsko ole yritystuki kannustinloukkua purkamassa sen enempää kuin maa-aatelille menevää porotalouden ja maatalouden tukea.
Vihreät lupaavat työllistää miljoona maahanmuuttajaa.
Oranssivioletit lupaavat työllistää 500 miljoonaa suomalaista.
Joo.
Selväksi tuli.
Pelkkiä unikuvia ja fantasioita nämät työllistymisluppaalut.
Kyllä yksi suomalainen työtön keksii kymmenen kertaa paremman tekosyyn kuin maahanmuuttaja ollakseen menemättä töihin.
Yksi suomalainen vastaa kymmentä muunmaalaista.
Hallayöt ovat tulossa.
Selkeää suomalaisuusvastaisuutta aistittavissa palstalla!
>>Kokoomus on luvannut julkistaa keskiviikkona oman suunnitelmansa
>> jopa 100 000 uuden työpaikan lisäämiseksi
Eikös Sopulilla ole jo KOKEMUSTA porrrvarin työpaikkaluonnista KIKY-jallituksessa, jota oikein KEPUn kanssa pyöriitettiin !!!!!
Sitä samaa KAKO-porrrrvarilla on luvassa, ei muuta !
Matala palkka alat = kilpailukyvyn dooping.
Sipiläkin sai puoli miljoonaa ihmistä (ilmais)töihin ja samalla saatiin nätti lukema työllisyys/työttömyysasteeseen. Ja tätä sitten kehuskeltiin ja ylistettiin. Hyhhyh!
Oli se karseeta teatteria. hyhhyh.
Tunti töitä viikossa = > pois työttömyystilastoista
Mutta on edelleen oikeasti työtön
Niinpä ja sitten vielä löytyy jopa työväestöstäkin niitä PAVIAANEJA JOTKA tämän kyr--än pers--tä lipsivät kummasti vaan ei maamme verotulot kasvaneet vaikka muka työllistivät paljon tekivät varmaan kuutamourakoita
Nimen+omaan.+
Kuka+kokoomuksen+henkilö+se+vastasikaan+a-studiossa+joku+aika+sitten+toimittajalle+kysymykseen+että+"paljonko+se+minimipalkka+pitäisi+olla+että+ihminen+tulee+toimeen",+niin+tämä+vastasi+että+2+euroa+ja+70+senttiä/tunti+!!!+
Näitä+työpaikkoja+ollaan+siis+tekemässä+lisää+ja+kenen+muunkaan+tälläset+työt+oletetaan+tekevän+kuin+maahan+tunkeutujien,+siksi+niitä+pitää+hakea+kreikasta+asti+lisää.
Tämä+yhtälö+vaan+ei+toimi+koska+heidän+työhalunsa+tiedetään,+esimerkiksi+somaleista+yli+90%+on+autuaasti+kortistossa.
Näyttääkö siltä, että lait yms. pyritään uudelleenmuotoilemaan siten, että minimipalkkaa voidaan laskea rajusti alas päin? Ja sitten jos tällainen pienpalkkatyö ei houkuttele suomalaista, niin sittenhän viimeistään on peruste tuoda tänne ulkomaista halpatyövoimaa.
Taisi joku haastateltavista ehdottaa minituntipalkaksi 12 euroa?
Kokoomuksen Elina Lepomäen korviin se kuulosti liian suurelta.
On niillä pokkaa :)
olisikin minimipalkka sen 12e. Se olisi merkinnyt entisessä työpaikassani mekaanisen metsäteollisuuden alalla suurinta palkankorotusta koskaan...
Jos se minimipalkka olisi tuo 12 euroa ja töitä riittäisi tekijöille, niin asumistukimenot ja toimeentulomenot pienenisivät.
Mitä he sitten tuottaisivat sellaista jota ostaisi kuka?
Kysy orpolta.
Kysy Häkämieheltä, joka saa ikämiehetkin pelkällä putkitukoksella tuottaviin töihin.
Tässä alkaa olla ikävä ? vanhoja, hyviä aikoja. Näitä Waldeneita ja muita patruunoita joiden mielestä sitoutunut työntekijä oli yrityksen tärkeä voimavara. Nykyään duunari on resurssi, josta pääsee Suomessa eroon helpommalla eli halvemmalla kuin missään Länsi-Euroopan maassa.
Kekkoslovakiassa vakituisia töitä riitti kaikille, mutta silloin kokoomus oli koko ajan oppositiossa, mikä selittää asian.
Oi niitä aikoja, oi niitä aikoja, ne tahtoisin niin elää uudelleen...
Urrkki oli ylliviisas se piti urpot ja lättähatut poissa hallituksista
Bisnes kärsii, jos työntekijöille maksetaan palkkaa. Tavoitteena on etnisistä ravintoloista, rakennusilta jne mallin laajentaminen kaikkialle. Ei kokoomuksen ohjelmaan kuulu palkan maksaminen työläisille.
Näinhän se on että sekoomus sanoo jotta suomi on täynnä tekemätöntä työtä ja se kyllä on totta mutta kun siitä työstä pitäisi saada sellaista palkkaa että sillä myös eläisi mutta palkasta kokkarit eivät koskaan puhu mitään pitäisi nimittäin saada työvoima ilmaiseksi.
TOTTA.
Aivan. Koko maailma on täynnä töitä. Mitähän tässä ei ymmärretä?
Kaikki pääsevät töihin, työt ei lopu, mutta palkka myös työmiehelle ja naiselle.
Jos me kaikki oltaisiin poliitikkoja ja kunnan/kaupungin/valtion/tyhjätston VIRKAILIJOITA niin kuka ne OIKEAT TYÖT tekköö?
Kuinka YLE kehtaa julkaista ilman mitään kritiikkiä tuollaista?
Käyppäs lukemassa Arman Alizadin ja Jani Kylä-Harakan Twitter viestejä.
Lisää kokoomuslaista viestintää.
https://www.msn.com/fi-fi/terveysjafitness/hyvinvointi/suomalaistutkijat-löysivät-helpotuksen-krapulaan-osa-koehenkilöistä-karkasi-baariin/ar-BB188jTY?li=BBr5KbI
Ostetuista ja maksetuista tutkimuksista seuraa samanlainen krapula kuin karanneilla.
https://www.msn.com/fi-fi/terveysjafitness/hyvinvointi/tutkimus-kertoo-missä-järjestyksessä-koronaoireet-todennäköisimmin-ilmenevät-–-yksi-merkittävä-ero-influenssaan/ar-BB18375r?li=BBr5KbI
Järjestys on ihan muualta.
Jokohan pääsisin töihin? Minulle on maksettu sohvalle 12 vuotta taskurahaa.
Työttömien kannattaa mennä jonottamaan Kokoomuksen puoluetoimiston edustalle, jotta lupaukset (100 000 työpaikkaa) toteutuvat nopeammin.
Kaikki vaan ilmoittautumaan kokoomuksen ehdokkaaksi seuraaviin vaaleihin,
Juu, kokoomus hommaa työttömille töitä 3 ekee tunti, ja senkin maksavat muut työssä käyvät. Työllä on tarkoitus tulla toimeen ilman tukia, mutta kokoomus se vaan haikailee halpatyön perään: liksat alas ja vuokrat ja asuntojen hinnat ylös.
Kokoomus EI OLE HALLITUKSESSA MUKANA, torvelot?
Unohtuiko vuoden takainen virsi päälle? Meillä ON demarijohtoinen hallitus!
Se lupaa mitä lupaa!
Eihän kokoomuus ehdi nyt hallitukseen eikä jallitukseen, kun yhden ehdokkaat täytyy olla YLEn aikaa esillä ja haastateltavana.
Naurettavaa itkeä palkattomuudesta tai 9e päivä duuneista kun aikoinaan globalisaatiota vastustavia tahoja halveksuttiin, heitä jotka vastustivat kehitystä missä nyt sit ollaan. Niin nyt sit siinä todella ollaan niin nautitaan tästä
Mikä tässäkin on edelleen epäselvää?
9e päivä ei ole duuni vaan SOSIAALIPALVELU. Sitä ei siis käydä eikä tehdä työsuhteessa, eikä siinä siten ole mitään työsuhteen etujakaan.
Ei noin yleistävästi voi ajatella. Pitäisi miettiä, KETÄ oli ne ihmiset jotka halveksi globalisaation vastustajia. En usko, että ne ovat samoja ihmisiä, jotka valittavat 9e paskaduuneista.
Älä ennusta minimipalkan poistoa, ellet oikeasti kannata sitä. Suomessa on minimipalkka, joka rasistisena pitäisi kyllä poistaa. Siinä olet oikeassa. Jokaisella ihmisellä on arvonsa ja jos arvo on minimipalkkaa matalampi niin et saa töitä. Se olisi ainoa tapa, jolla saataisiin kaikki töihin.
Minimipalkka voitaisiin ulottaa myös kaikkiin yhteiskunnan verovaroilla maksamiin palkkoihin?
Taas on varsinaiset valopäät kommentoimassa sillä eihän suomessa ole mitään minimi palkkaa vaan pålkka määräytyy alakohtaisesti tessien mukaan opetelkaa hyvät ihmiset edes perusasiat.
Kyllä me saatiin mukavaa palkkaa ja ollaan kokoomuslaisia. Ny eläkkeellä tulee vain 3200 e kk.
Niin ja vielä niin kohtuullisella verotuksella. Kyllä teidän kelpaa.
Kokoomus heikentäisi työttömien etuuksia entisestään K.Mykkäsen kommentin perusteella. Jos töitä ei yksinkertaisesti ole miten niitä saadaan kurjistamalla työttömän oloja entisestään ja varsinkin sellaista palkkaa jolla tulisi toimeen ja riittävällä lepoajalla?
Työtöntä syyllistetään aina, vaikka alkusyy olisi itse työnantajassa. Työntekijä on firman toiminnan kannalta tärkeä, kuin pieni venttiili renkaassa jos se vuotaa kalliskin pyörä jää paikoilleen tai liikkuessaan hajoittaa enemmän. Työntekijää pitää arvostaa jos sellaisen palkkaa.
Kokoomuksen ajattelussa on iso TUKOS. Työpaikkoja ei avaudu laittamalla ikäihmisille PUTKITUKOS.
Kokoomuksen mielestä varmaan jos pari heppua youtubessa tekee miljoonia euroja videoilla, tällä perusteella kaikkien työttömien tulisi saada aikaan sama. Unohtaa vaan, että niiden parin hepun lisäksi on varmasti miljoonia tubettajia, jotka eivät ole syystä tai toisesta onnistuneet saamaan toimeentuloa videoita tekemällä.
Sama logiikka pätee muihinkin ammatteihin. Jättävät aina mainitsematta, että yhtä voittajaa kohden on aina lukematon määrä häviäjiä, mutta sen voittajan esimerkin perusteella sinä häviäjä et saa mitään, koska -teoriassa- olisit voinut olla se voittaja... aivan sairasta!
Kokoomus lupaa 100tuhatta työpaikkaa, entäs palkka?
Punikkien tulos on jo yli 400 000 työtöntä,kukaan ei tee mitään ja sinä ihmettelet kok.
Punikki hallitus saa 2020v loppuun yli 500 000 työtöntä,kun ei he naiset osaa!!
Voi sanoa,että hallitus on munaton:)
Näin se on osaamatonta kaikki.
Opposition pitää kertoa näille sosisalisteille miten luodaan työpaikkoja ja tulevaisuutta. EI MAKAAMALLA JA RAHOITAMALLA ITALIAN MAFIAA JA ELÄKELÄISIÄ,ETTÄ PÄÄSEVÄT AIKASEMMIN ELÄKEELLE MEIDÄN RAHOILLA!
Humanitäärinen apu on sairasta,paljon menee ihan sairaan tyhmään asiaa joka ei tuota.
Kuten Suomen Veikkaus,kaikki avustukset ovat lähinnä maahanmuutjien toimiin,ei esim.Veikko Hurstin toimintaan,mutta Islamilaiseen edistyksen se suuntautuu.
Ottakaa selvää !
Koko porvarihallituksen aikana Suomessa oli todellisuudessa 500 000 - 550 000 työtöntä, joista osa piilotettiin tempputyöllisyydellä - aktiivimalli.
Kokooomuksen VALLASSA olo aiheutti käsittämätöntä tuhoa työväestölle tätä ÄÄRIOIKEISTOLAISTA puoluetta ei pidä PÄÄSTÄÄ hallituksiin ENÄÄ koskaan hyvinvoinnin TÄYSTUHOLAINEN
Ehkä ne työpaikat ovat jonkinmoisessa symbioosissa Sipilän pakolaismajoituksen kanssa.
Työ itsessään on palkka!
Menes sitten ilmaistöihin itse porvari.
Sulta pitää ottaa kaikki omaisuus pois.
Kannattaa muistaa, että yli 50 000 ihmistä lomautetaan osa niistä irtisanotaan, joten älkäämme ottako todesta uutista näin koronan aikana
Kokoomus köyhyys tappaa, tavoitteena on työssä käyvät köyhät.
Pahoinvointivaltio on täällä jo.
Töitä on kun katsoo junan ikkunasta metsää.
T. Suski the idiot
eli 100 000 ajelee ihmisten päälle huudellen allahu akhbaria
Ihan sama mitä lupaavat. Todellisuudessa koronan vaikutukset alkavat vasta näkyä teollisuuden tilauskannoissa. Toinen aalto päälle, niin Suomessa on 200000 työtöntä lisää, eikä sille voi yksikään poliitikko mitään. Työajan lyhennyksiin Saksan malliin EK ei voi suostua.
Toinen maailmasota opetti useimpia, että kansalaiset olisi hyvä saada samaan tarinaan, samaan kuvaan ja yhteiseen veneeseen. Silloin alkoi hyvinvointivaltion määrätietoinen rakentaminen. Hyvinvointivaltion rakentaminen vauhdittui aina vuoteen 1987 asti jolloin Suomessa alkoi 'hallitun rakennemuutoksen' aikakausi. Hallittu rakennemuutos oli pääministeri Harri Holkerin (kokoomus) hallitusohjelma 30.4.1987, josta käynnistyivät muutosprosessit, joiden tulokset ovat nähtävissä nyt
Johannes Virolainen kysyi aikoinaan, mitä kokoomus aikoo vaalivoitollaan tehdä. Tätä kysymystä ei voisi enään esittää sillä kokoomuksella on ollut jo 32 vuotta käytännössä kaikki vallan narut kädessään. Sillä on nykyisin hallussaan ulkopolitiikka, talouspolitiikka ja kuntapolitiikka. Kokoomuslaiset johtavat maan suurimpia kaupunkeja. Kokoomuksen ystävät johtavat maan suuryrityksiä ja Elinkeinoelämän keskusjärjestöä. Valtamedia on laidasta laitaan, jos nyt ei suorastaan kokoomuksen ystävä, niin ei myöskään vihamies. Kokoomuksella on presidentin paikka ja vahva kannatus. Sama asema oli SDP:llä sen huippuhetkinä. Paavo lipposen hallitusta lukuunottamatta keskustaoikeisto on johtanut tätä maata yhtäjatkoisesti jo yli 32 vuotta. Tänä aikana valtion velka on kasvanut alle 9 miljardista yli 105 miljardiin euroon josta Paavon hallituksen osuus on noin 4 miljardia. Valtionvelasta on luotu keppi, jolla kansa pidetään kurissa. Sillä perustellaan ainaisia leikkauksia palkkoihin ja sosiaaliturvaan.
Kokoomusvalta tosiaan vaikuttaa kuin mafialta, joka on ulottanut likaiset lonkeronsa läpikotaisin koko yhteiskuntaan, pilaten kaiken mihin koskee. Kokoomus on yhtä terve ilmiö kuin syöpä...
Yrittäisihän se Kokoomus saada vaikka kaikki duunarit nälkäpalkalle ja Kelan elätettäviksi, ettei niiden ahneimpien kokkari-yrittäjien tarvitsisi maksaa palkkaa työntekijöille.
Joten tottahan toki kokoomuslaiset huutavat pää punaisena paikallista sopimista, jossa työntekijät tekisivät työt minimipalkalla, johon olisi pakko hakea apua verovaroistamme Kelalta, ja mielivaltaisesti halutessaan yrittäjä helposti potkaistavissa pois ja tietenkin minimaaliselle työttömyyskorvaukselle, jolla silläkään ei tulisi toimeen. Eikös kuulostakin reilulta?!!
Tehkää kokkarit kerrankin työllistämisideoita, joissa ei heikennetä entisestään tavallisen työtekijän palkkaa ja asemaa yhteiskunnassa!
Kokoomus yrittää tehdä vappusataset.
EK ja Kokoomus mafian edustajat ei koskaan ja milloinkaan lupaa asiallista palkkaa työnteosta. Heille on myrkkyä jos edetään työehtosopimusten minimiehtojenkin mukaan
Suomen valtiohan VEROTTAA kaikki kuoliaaksi ... ja vielä MYRKYTTÄÄ kaiiki.
Näin Suomea on johdettu jo useita kymmeniä vuosia, kaikki mitä luette lehdistä ja mediasta on VALETTA.
Miljoonittain MYRKYTETTYJÄ alkoholisoituneita pahvipäitä "zombeja" ... valtio asialla ... ne on niitä "rikollisia".
Tottakai Suomessa maksetaan veroja, jotta pystymme säilyttämään hyvinvointivaltion, jossa on julkinen mm. koulutus ja terveydenhuolto.
Mutta palkkaa on työstä kuitenkin saatava sen verran, että sillä elää ja pystyy itse elättämään perheensä ja maksamaan veronsa.
Kokoomuksen ydinkannattajat välttelevät laajasti veroja joko porsaanreikien kautta tai osa varmaan ihan laittomasti ja pimeästi. Kokoomus ei ollut Kekkosen aikana rakentamassa sitä Suomea, joka antoi mahdollisuuden myös vähävaraisille syrjäseutujen lapsille edetä vaikka kuinka pitkälle opintiellä. Kokoomus vastusti sitä silloin ja syystä Kekkonen piti heitä paitsiossa. Siksi kokoomus on omien verkostojensa kautta samanlainen liikemiespeluri kuin Donald Trump, jonka puheisiin ei ole luottamista ja joka ei pidä huolta juuri muiden eduista kuin sen yhden prosentin, joka omistaa yli puolet kaikesta. Kokoomuksessa pelaa euro ja ääni -periaate samalla tavalla kuin osakeyhtiöissä: sehän tunnetaan B. Wahlroosin puheista ja jäljet näkyvät, kun hän meni perintöveroja pakoon Ruotsiin.
Kokoomuksen työt meinaa kuntouttavaa työtä tai työkokeilua 9€ päivä palkalla ja laitetaan tekemään ihan normaalia kokopäivätyötä.
Kokoomus ajaa halpatyömarkkinoita Suomeen niin se vaan on. Ainahan kokoomus on hyvää jälkeä saanut, HS: ”Kataisen ministerivuosien tulos: 47 miljardia euroa velkaa.” Carunakin puolueen ” lapsi.” 100 000 mielikuvitustyöpaikkaa on nähty aikaisemminkin, tilastokikkailua.
Tässä vielä todiste Kataisen, Tuppelon ja Orpon hallitusten taloudellisista saavutuksista:
https://www.velkakello.fi
kokoomuksen+takia+Tavan+duunarin+palkkakehitys+on+ollut+noin+1.5%+vuosittain+,+eläkkeiden+ja+muiden+tukien+kehitys+on+tasan+0%
Samaan+aikaan+rahan+arvo+on+vastaavasti+heikentynyt+hieman+yli+3+%+vuosittain.+Kotitalouksien+sähkölasku+on+kallistunut+noin+12%+vuosittain.+kiinteistöveroa+on+korotettu+keskimäärin+yli+10%+vuosittain.+Asuntojen+hinnat+nousseet+kasvukeskuksissa+pilviin+ja+muu+suomi+näivettyy+pystyyn.
Asuminen+on+kallistunut+niin+paljon+että+normaalikansalaisella+ei+ole+siihen+enään+varaa
Mutta ajattepeppa eri asiaa. Britannniassa oli junaonnettomuus, ja kaikki surivat maskit kasvoilla.
Ja silti mietippä tämä on ilkeää, hyvin ilkeää, he ovat nostaneet henkilokunnan sankareiksi, kuten jotkut kuolleet lääkärit, kun ryhmä lääkäreitä on tartuttanut potilaat! Tämä on fakta: Kun on ollut kuollut lääkäri, on olut myos monta sairastunutta lääkäriä. Koska jokainen ei kuole, on myös sairastuneita. Heillä ei ollut testausta silloin. Keväällä Bolognassa, NY:ssa, Madridissa. Silti he kieltävät sen, ja sen sijaan rankaisevat maskeilla ja rajoituksilla Seuraavaksi he kokeilevat pakollista rokotetta, he ajattelevat silloin olevansa turvassa ja voivansa jatkaa kaikella, minkä tekivät.
Käännetty englannista,
The Sun UK, itse sen sinne kirjoitin?
Kokoomus voisi ottaa kantaa tähän.
https://www.collective-evolution.com/2020/08/17/we-have-a-lot-of-evidence-that-its-a-fake-story-all-over-the-world-german-doctors-on-covid-19/
rahavallan sokaisema eliitti, kuten kokoomus, varmasti pyrkii vähättelemään koronavirusta, että talouselämä ei kärsisi. Mutta rahavalta on väärässä!
Tuolla pyrkivät väittämään, että covid-19 ei ole flunssaa kummempi. Flunssan takia ei vaan kukaan joudu hengityskoneeseen, edes vanhempi väki! Nuoriakin on kuollut koronaviruksen takia, flunssaan ei kuole juuri kukaan!
Älkää uskoko rahavallan sokaisemia pirulaisia!!
Obaman pitäis ihan suu kiinni pitää Trumpista. Itse rahoitti ter#orivaltio Irania ym. pahaa teki.
Jos Kokoomus saisi päättää niin ei työttömiä olisi yhtään, päinvastoin työvoimapula olisi krooninen. Nimittäin kaikki duunarit olisi orjia niinkuin vanhassa Neuvostoliitossa, sehän se oikeasti on Kokoomuksen tavoite - sosialistinen suunnitelmatalous, eli duunarit kolhoosiin. Ei markkinataloudella ole mitään tekemistä Kokoomuksen kanssa!
........ Jos Kokoomus saisi päättää niin ei työttömiä olisi yhtään, päinvastoin työvoimapula olisi krooninen....
Kyllä täällä monenlaisia näkemyksiä saa lukea. Välillä ei oikein tiedä onko joku tosissaan vai trolli. Jos työvoimapula on krooninen eli jatkuvaa pulaa työvoimasta, silloin palkat nousevat.
On olemassa monia Suomalaisia firmoja, joilla on krooninen työvoimapula. Kokoomus ei liity näihin mitenkään, vaan siellä on nerokkaita yrittäjiä, jotka ovat paisuttaneet toimintaansa.
Mitä he tekevät? Hankkivat työvoimaa ulkomailta, joistakin joudutaan maksamaan todella paljon. Tai laajentavat toimintaa ulkomaille, sinne missä on osaavaa työvoimaa. Tai panostavat automaatioon, jolla korvaavat työvoimaa. Tosin jotkut tyytyvät tilanteeseen, eivätkä laajenna ja se on huono Suomelle.
Menestyvässä kansantaloudessa voidaan hyvin. Sillä ei ole mitään tekemistä Neuvostoliiton kanssa.
Vasemmisto on jotenkin ominut hyvinvointivaltion ylläpitämisen itselleen.
Vasemmiston on vaikea ymmärtää/myöntää? että myös kokoomuksessa ollaan huolissaan samasta asiasta. Hyvinvointivaltion on kuitenkin viime kädessä mahdollistaneet yritysten toiminta ja niiden luomat rahavirrat, joita sitten verotetaan.
Neuvostoliitto valtavilla luonnonvaroilla, jota kuvaat yllä, pyrki myös luomaan hyvinvointiyhteiskunnan, mutta mitä tapahtui. Tutustu historiaan.
Ja kyllä kai jokainen järkevä ihminen on huolissaan Suomen tilanteesta. Se ei vaan parane muuten kuin työtä tekemällä. Ei velkaa ottamalla eikä verottamalla. Jos työmme ei kelpaa näillä tuotteilla ja hinnoilla, jotain on tehtävä tilanteelle.
Petteri Punakuonon rykimäaika
Luokaa itse työpaikkanne, niin ne työantajatkin on tehneet!
Pitäis sitten saada sitä yritystukea, niin ne on muutkin saaneet.
Vai Kokoomus? Kyllä perinteisesti kokoomus on ajanut ensisijaisesti työnantajan etuja. Pieni tai suurempikin työttömyys on tällöin jopa etu, jotta työpaikoista on kilpailua ja työhön päässyt pysyy riittävän nöyränä. Kokoomuslaiset johtajat mielellään siirtävät tuotantoa ulkomaille, jossa tietysti paikallinen työvoima on käytössä ja verot maksetaan ulkomaille. Kokoomuslainen ei yleensä ajattele tässä isänmaan etua, vaan ainoastaan keinoa miten saada halpaa työvoimaa ja enemmän voittoa yritykselle. Yrityksen etu menee yleensä isänmaan edun edelle. On kokoomuksessa myös oikeaakin isänmaallisuutta, mutta tämä 'kaupallinen etu' on enemmän voimassa. Kokoomus myös ajaa veroja alas. Pahimmillaan käy niin, että rikas valtio on konkurssitilassa, kun valtiolla ei ole asiallisia tuloja - se seuraa kun verot ja maksut ajetaan mahdollisimman alas. Valtio velkaantuu - kuten Kreikka tai Italia. Siihen kokoomuspolitiikalla päädytään! Ja kokoomuksen kannattajilla on noin yleisesti parhaiten tyhjää varaa maksaa vaikka vähän korkeampia veroja ilman vaikeuksia. Se ei ole hyvää politiikkaa.
Kokoomuslaisten lakimiesten veroja on korotettava, jotta näiden talouselämän kuppaajien ja hyväksikäyttäjien verot saataisiin oikeudenmukaiselle tasolle.
Työvoiman mekaaninen lisääminen ei lisää varsinaisia palkkatöitä, siksi uutinen on harhaanjohtava. Kyse on vahävaraisten ihmisten kurjistamisesta, syyllistämisestä ja suurituloisten verojen alentamisesta. Lisänä sopassa EK ja kansallisen omaisuuden myyminen :/
Kaikki tuet pois. Alkaa työ maistua.
Pääkaupunkiseudulla on sen verran asukkaita, että tuo voi onnistuakin joillakin ammmattialoilla, mutta muualla maassa muutamia muita asutuskeskittymiä lukuunottamatta asukkaita on liian vähän, jotta tuollainen "tuet pois"-järjestelmä toimisi käytännössä.
Aloitetaan vaikka yritystuista. Yritystuet pois. Saadaan niitä työpaikkoja.
Kaikki työt ja palkat jakoon,niin paljon jaetaan kuin on työkykyisiä työttömiä,tuolloin ei työttömyyskorvauksia tarvita. Miksi SDP ei ole jo toteuttanut ideaa?
Lisää työttömyyttähän ne on ajamassa kun poistetaan eläkeputki, eli pakotetaan eläkeläiset jatkamaan töissä pidempään -> ei avaudu työpaikka uudelle työntekijälle.
Onneksi päästiin pois KIKY tunneista niin työpaikkoja avautui sitä kautta paljon.
Mitä enemmän työttömiä saavat tähän maahan, sitä pienempää palkkaa firmat voivat maksaa ja se on kaiken tarkoitus.
Mitä pienempää palkkaa voivat ja kehtaavat maksaa, sen suurempia on kärkiportaan bonukset, ja kärkiporrashan tässä maassa aina päätöksiä tekee...Täysin korruptoitunut järjestelmä, näkeehän sen sokeakin.
"Täysin korruptoitunut järjestelmä, näkeehän sen sokeakin."
Niin, miten suuri onkaan tämän kansan sokeus, se vaan ei näe, kansa pelkää ja vaikenee.
Tiedätkö sinä mitä tässä maassa tapahtuu, josta media vaikenee.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15988121/antin-autokoulu---yrittajyys
Herralle kiitos, heräsin! meillä on nyt SDP johto, joka osaa hoitaa työttömät ja maahanmuuttajat täsmälleen oikeaan, kansan haluamaan tyyliin!
Kiitos siitä, sosiaalidemokraatit ja vasemmisto, että hoidatte kaiken parhain päin.
Koht saapuukin lentokone Kreikasta ja kolmekymmentä kaunista alaikäistä poikaa tulee pelastamaan maamme työvoimapulasta.
Niistä pitäisi kiittää vihreitä.
Kokoomus se muiluttaa yhteiskunnalle kuuluvia varoja ulkomaisiin veroparatiiseihin ja on saanut Kepunkin samaan kelkkaan. Kepu on saatu jättämään maaseutuväestö oman onnensa nojaan, alkiolaisuudesta ei ole tietoakaan vaan homma on täyttä riistopolitiikkaa. Kotimaista ruokaa kyllä kiljutaan kurkku suorana mutta ei siitä haluta maksaa mitään! Jos kaikki ne verot mitä on kierretty olisivat yhteiskunnan käytössä ei tällä maalla olisi mitään hätää.
Palkka-asia on niin että orjatyövoimalle ei tarvitse nostaa palkkaa vaikka työvoimasta olisi pulaa, tuotetaan vaan ulkomaisia vähäosaisia nälkäpalkalla tekemään hirveästi hommia. Tässä syy miksi porvarit haluaa lyödä ay-liikkeen maan rakoon ja syyttää sitä kaikesta kannattamattomuudesta. Vaikka firmoilla ei olisi yhtään palkkakustannuksia, monet tumpelot ajaisivat ahneuksissaan firmansa konkurssiin kun muiluttavat rahansa verottajalta ja yhteiskunnalta piiloon ja huutavat sitten valtiota apuun muka vaikeuksissaan.
Toimiihan se kolonialismi näinkin päin, ei sitä tarvitse mennä ulkomaille riistämään.
Näinhän tämä asai menee!
Markka päivässä ja sama ruoka kun kanalla.
Varmaan työmarkkinatuki 9e ylläpitokorvaus. Ei kerry eläkettä, eikä sisällä työterveydenhuoltoa tai työsuhde etuja.
Ei pidä mennä huomispäivästä vannomaan. Kokoomus voi joutua syömään sanansa.
Kävi+vain+mielessä,+että+nämä+ovatjotain++5€/tunti+bruttopalkkoja,+joista+niistäkin++EK+vaatisi+valtiota+tukemaan+70%+palkkasummasta.+Kokoomus+alkaa+olla+kunnon+vasemmistopuolue,+koska+se+on+aina+verorahoja+kärttämässä.+
Taitaa+aika+monien+kuntien+yrittäjät+tehdä+töitä+kunnille,+ja+istuvat+myös+Kokoomuksen+paikoilla+latutakunnissa.+Muistuupa+mieleen+eräskin+tapaus+täältä+Etelä-Suomesta.+
Pikkukaupunki+kehui+nettisivuillaan,+kuinka+jossain+lautakunnassa+sorstuksen+vastuuhenkilö+on+A.A.+Tällä+henkilöllä+on+sorakuoppia+ja+maansiirtoalan+yritys+yhdessä+veljensä+B.A.+kanssa.+Tulikohan+tässä+joku+virhe,+vai+onko+kunnassa+näin+pässejä+ihmisiä,+jotta+menevät+tämän+asian+julkisesti+ilmoittamaan+netissä+kunnasn+nettisivuilla?
Kotimaista työvoimaa tuhotaan surutta. Siksi tarvitaan ulkomailta työvoimaa jotta sama tuho saisi jatkua.
Te ette taida tietää mitään siitä mistä tässä maassa vaietaan. Yle tuo kirousta maahamme kun ei paljasta edellisen hallituksen valheita.
Sekoomus ja kepulit samaa sontaa, kunhan puuhastellaan ja luvataan vaikka mitä äänten toivossa, ja sitten valtaan päästyään käännetään takit ja petetään kaikki ja tuhotaan kaikki.
Jälleen tyhjiä lupauksia, ja palkkaa noista töistä on ihan turha odottaa. 3 paskaa jotka pitää Suomesta hävittää, kepu, sekoomus ja EK.
Pistäs sekoomus ja kepulit nuo vierasperäislajitkin enste töihin, mitä tänne on tuhatpäin muka työvoimapulaa varten roudattu.
Eiköhän Kokoomuksen näkemys ole työlliselle parempi kuin nykyinen, demari-johtoinen, työllisyyden parantamistoimenpide? Ainakin ovat ehdottaneet jotain konkreettista.
Onko niistä työpaikoista 80 000 tarkoitettu luku- ja kirjoitustaidottomille vaiko muille ulkomaalaisille? ...
Muiden maiden kansalaisten maahantulo millä tahansa verukkeella ja jättäytyminen Suomen sosiaaliturvan varaan pitää estää: Jos tulee töihin, niin töiden päätyttyä pitää poistua, kuten kaikkien muidenkin turistien - ilman oikeuksia mihinkään tukiin Suomessa! Maahanmuuttajia emme tarvitse, emmekä halua kerryttää Suomeen, ja palkan on riitettävä elämiseen. Valtion harjoittama maahantulijoiden lahjonta on pääsyy somalien, irakilaisten, afgaanien jne. Suomeen tulemiseen ja tänne jäämiseen vaikka pelkästään loisimaan. Maahanmuutto loppuu heti kuin seinään, kun valtio lopettaa tulijoiden lahjonnan käteisellä, ilmaisilla asunnoilla, tavaroilla ja palveluilla! Voimme auttaa paremmin muuten ja ilman ongelmia suomalaisille: On puututtava pakolaisuuden syihin, kuten väestöräjähdykseen syntysijoilla!! Mikään muu ei ongelmaa paranna, vaan päinvastoin antaa sen vain jatkaa pahentumistaan.
Palkatta voi tehdä hyvinkin töitä. Palkan saa sitten ulkomaalainen joka tulee tänne uutta elämää varten.
Menkääs vaikka vuodeksi palkattomaan työhön niin sitten teillä on siitä kokemusta. Jos olette nyt töissä, sanokaa pomollenne että teette vuoden töitä ilman palkkaa ja haette sitten kelasta toimeentulotueka sen ajan. Katsotaan pärjäättekö miten hyvin.
Itse ainakin pärjäsin 4 vuotta.
Niin ja työtön voi hakea töitä, Turussakin on paljon työpaikkoja tarjolla yli tuhat mitä katsoin vapaata työpaikkaa. Raksatöitä on paljon, itse lähetin 15 hakemusta mutta en saanu yhtään kutsua haastatteluun vaikka monessa työssä pärjää ihan normi taidoilla ja itse olen 15 tuotta kokemusta raksahommista niin silti en saanut yhtään tarjousta.
Sitten on paljon muita työpaikkoja mihin pitäisi päästä ihan normaali kouluja käynyt.
Noin se menee, palkat eivät tule nousemaan, mutta etuudet kylläkin laskemaan - sekä Marinin hallituksen että kokoomuksen visioissa molemmissa. Näin sitä luodaan tulevaisuuden suomea, jossa kaikkia vituttaa hieman enemmän kuin nyt.
"Palkkaa ei ole varaa maksaa" koska se on muuten itseltä pois samoin huonopalkkaiset työt selitellään työnarvolla, kuitenkin asiakasta laskutetaan normi laskutuksella ja vielä se pienenkin firman pomo saa 10 000 euron kk liksaa... onko suhteessa liikevaihtoon ja firman tuottoon.... ei todellakaan kassa on aina tarkoituksella nollilla ja omaisuus jemmataan verottajalta piiloon.
Siinä suomalaisen yrittäjän irvikuva ja näille pitäisi vielä antaa koronatukea!
Ja että vielä palkkaakin pitäisi saada. Eikö se riitä että saa töitä? Käsittämättömän ahneita nuo duunarit.
No näin😁 hyvä petterit!! Nauttikaa luksuksesta! Kunhan ymmärrätte että selkänahkani on verillä. Siitä kun ahkeraa köyhää riistätte. Duunarit tekee töitä ihan satasella ja jos palkka olis se mikä meille kuuluisi niin eipä yhtään eri asemassa oltaisi.nauti pete ystävines luksuksesta. Sen minä sinulle kustannan. Olisko kiitos mitään? Me tunnolliset tavis duunarit teidän ylisuuret ökypalkat maksetaan. Riistäjät. Mitä jos ei maksettais.laitettais pillit pussiin.ette olisi yhtään mitään.💎
Lähdetään villiin luontoon.. elätetään itsemme. Mitä petet tekee kun ei avustaja tuu kun huutaa apuun ja rahalla maksaa. Rahasta tulee arvotonta. Palaamme entiseen. Joka itsensä ylensi alennetaan ja päinvastoin.💎
Eipä ollut ökyistä kommentoimaan. Ei mitään ns. Omasta mielestä parempien ihmisten kommentteja saati perusteluita sille..💎tähän voi niitä listata. Kiitos.💎
Rahat meille rikkaille, paskaduunit teille duunareille.
Lomautus heti kun sakkaa mutta itse ollaan töissä ja konttori myös, mehän ollaan avainhenkilöitä.
Olette välttämätön paha, jota korvataan kokoajan halpatyövoimalla ja vuokrafirmojen roskasakilla. Seuraavissa YT:ssä olette pihalla ja tilalle saadaan halpiksia, HV duunarit hah haa.
Näin. Sitä saavat hekin mitä tilaavat😁luulevat ettei karma heitä koske💎
"Entäs palkka" ?
Tanskassa helpotettiin irtisanomista ja syntyneen työvoimapulan vuoksi nettopalkat nousivat 800-900€ yli Suomen tason
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15574662/tanskalainen-palkansaaja-saa-800-900-euroa
Sama se on nykyhallituksella jossa demarit, vasemmisto ja varsin vihreät. Ei ole mitään asemaa heikolla ellei itse pidä huolta itsestään ja "työnantaja" myönnä tilannetta.
Itse olen osatyökykyinen ja kuntouttavassa yhdeksällä eurolla maksimimäärän. Kun laskee asumistuen mukaan nettotuloihin (asumistuki on tulo) niin saa melkein tuhat euroa kuukaudessa tuloksi.
Itse vierastan työllistämistukea sillä se vaikeuttaisi asemaani ja tekisi vain oravanpyörä.
Sitte jos tahtoisit riistäjille takas sanoo. Ei se on väärin. Laki näitä riistäjiä suojelee.💎
Sipilä järjesti puoli miljoonaa työtöntä ilmaistöihin. "Palkkana" sosiaalituki. Veikkaan, että Kokoomuksella, joka hallitsee bisneskuviot, on oikeasti mahdollisuudet järjestää niitä oikeita työpaikkoja. Kunhan lopettavat sen Velkaunionille kumartelun. Tarvitaan hallitukseen sellainen porukka, joka ei jaa miljardeja toisaalle, eikä tee typeriä kauppoja, kuten Sanna. Keskusta/oikeisto (ilman Kepua) hallitukseen ja kansan rahoja tuhlaava populistinen vihervasemmisto oppositioon huutelemaan.
Enne tämä ongelma ratkaistiin kulag systeemillä NL. ja arbeit macht frei Saksa. Halpa-työt usa, Englanti, jne.
- Loistava kokoomus suomi ilmeisesti olisi riisto-halpatyö landia, jossa turvattomuuden seassa lapsetkin raiskataan... vrt. oulu. turku, helsinki....
Kokoomus on👎näin. Itsekkäät omahyväiset omaan napaan tuijottetiat pikkupetterit. Hyi💎
100 000? Pöh! Pikkujuttu!
Äänestäkää minut Suomen johtoon niin annan miljoona ministerinpaikkaa.
Olisi italianasijainministeri, valuuttaministeri, tietokoneministeri, radioministeri, lihapullaministeri... Ministerinpaikkojam työttämille!
Kun on kysymyksessä kokoomus, niin työpaikoista puhuttaessa on sitten ihan eri kysymys palkka!
Palkka on se että saat työpaikan eli teet jonkun hyväksi jotain. Rahaa et saa tilille työstä kun ehkä 9 euroa päivässä.
Ne tekee yhteistyötä vihreiden ja demareiden kanssa jotka tuovat Suomeen satatuhatta halpatyöläistä. Kokoomuslaiset pääsevät näin polkemaan työehtoja ja vihervasemmisto saa itselleen satatuhatta uutta äänestäjää
Kokoomus valehtelee aina.
Kokoomuksella on nyt näytön paikka. Kokoomus on hallituksessa ja pääministeri on Kokoomuslainen Petteri Orpo.
Petteri Orpo, voisitko alkaa järjestää niitä työpaikkoja! Nyt!
On hyvä muistaa, että kansantalouden ja valtiontalouden kannalta oleellisinta on palkkasumman kasvaminen. Kokoomuksen politiikka pienentää palkkasummaa työntekijöiden neuvotteluasemaa heikentämällä edellyttäisi jo sinällään työllisyysasteen nousua että kokonaisvaikutus olisi edes neutraali.
Nykyisessä taloustilanteessa haaste Orpon ja Purran hallitukselle on pitää työllisten määrän ja palkkasumman lasku kurissa. Työllisyyden paraneminen ja palkkasumman kasvaminen 2024 taitaa jäädä unelmahötöksi.