Lypsyrakas kaupunki!

Anonyymi

Haapavesi on lypsyrakaskaupunki, mutta silti lehmiä on vähemmän kuin koskaan! Navettoja on ajettu alas ihan urakalla ja pelloilla ei käyskentele enää lehmiä kuten menneinä hyvinä vuosina. Jopa lehmäpitäjässä Nivalassa pellolla käyskentelevien lehmien määrä on laskenut kuin lehmän häntä ja lehmät ovat siellä siirtyneet isompiin teollisuuslaitoksiin.

Tänne taas näitä uudenlaisia teollisuuslaitoksia ei liiemmin ole perustettu, vaan haapavetiset lehmät ovat muuttaneet pitkälti Nivalaan ammumaan. Miksi? Haapavesi tunnetaan lypsyrakkaudesta. Täällä on tunnetusti pidetty lehmistä ja onhan täällä juustola, jossa tehdään kaikki Suomen Oltermannit!
Lehmät annetaan silti mennä muualle. Kuka selittää, miksi näin?

14

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Hieno juttu, että pitäjässämme on vielä niitä, jotka ottaa lehmiä hoidettavakseen. Valta osa kuitenkin luopuu lehmistään ja ne sitten sijoitetaan Nivalaan. Näin on ollut jo turhan kauan. Onneksi kaikki eivät luovuta lehmiään pois!


      • Anonyymi

        Koska jos se on hyvä leipäsampo niin tilalliseksi siitä vaan ja onnea lehmän pitoon !


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Koska jos se on hyvä leipäsampo niin tilalliseksi siitä vaan ja onnea lehmän pitoon !

        Lehmän pito EU-neuvostosuomessa ei oo leipäsampo vaan kutsumustyö. Lehmäki tarvii syötävää ja juotavaa, joten siitä saadut maidot on käytännössä vain vastapalvelus lehmältä. Pitää olla saaketin iso automatisoitu teollisuusnavetta, jotta voi saada jotain tulojakin.


    • Anonyymi

      25-vuoden kokemuksella sanon.ettei kannata kadehtia.Jos tuntuu rahasammolta.niin hanki oma lypsykarjatila.Nivalalaiset on oma lukunsa

      • Anonyymi

        Kyllä mää hattua nostan tuolle nuorelle naiselle,joka rohkeasti toteuttaa yksin unelmaansa!On siinä työtä yhdelle ihmiselle.Mutta jos se tekee hänet onnelliseksi,mikäs siinä.Ja tervetuloa Haapavedelle!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä mää hattua nostan tuolle nuorelle naiselle,joka rohkeasti toteuttaa yksin unelmaansa!On siinä työtä yhdelle ihmiselle.Mutta jos se tekee hänet onnelliseksi,mikäs siinä.Ja tervetuloa Haapavedelle!

        Jooooo.kovan homman ittelle ottannu....haluiskohan tuo pizzalle lähtöö poikamiehen kaa......?


      • Anonyymi

        Harmi, ettei rehellisellä maataloudella enää elä. Täytyy toimia epäeettisesti, jotta maataloudella jotain tienais. Maaseutu ajetaan tahalteen alas.


    • Anonyymi

      Oli mieltä ylentävää lukea uutinen Männikön tilan uudesta, touhukkaasta parista.

      Lykkyä tykö!

      • Anonyymi

        Niin mistä parista?Minun käsittääkseni nainen asuu siellä yksin ja pitää tilaa...


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Niin mistä parista?Minun käsittääkseni nainen asuu siellä yksin ja pitää tilaa...

        Lehen mukaan yksin piti olla...nätti tyttö kyl mie voisin oluet tarjota......


      • Anonyymi

        Vai sittenkin lypsyä tykö


    • Anonyymi

      Siis karjanpito ja maanviljely on yrittämistä.
      Yrityksen perusajatuksiin kuuluu, että se kannattaa.

      Jos ei kannata, niin ei kannata.
      Ei tässä muutkaan saa unelmiaan toteuttaa niin, että muut maksaa.

      • Anonyymi

        Muutahan ne meillekkin palkan maksaa kun vain jaksamme käydä töissä, niin se on!


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      213
      5388
    2. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      132
      5014
    3. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      16
      4800
    4. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      121
      2027
    5. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      403
      1781
    6. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      84
      1642
    7. Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan

      Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann
      Ensitreffit alttarilla
      13
      1451
    8. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      89
      1275
    9. Upeeta! Rauha tulee pian!

      Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
      Maailman menoa
      379
      1270
    10. Mitä hyvää olet

      aiheuttanut kaivatullesi?
      Ikävä
      74
      1085
    Aihe