Yberläheisriippuvainen kissa, mitä tehdä?

Anonyymi

Otin mun kissan vuosi sitten aikuisena luokseni asumaan. Kukaan ei tiedä tarkkaa ikää, mutta hän on arviolta 4-7 -vuotias. Historiastakaan ei ole tarkempaa tietoa.

Kissa seuraa minua kaikkialle, krähisee (hänen tapa "maukua") saadakseen huomiota, pyörii jaloissa, koittaa sihdata näkökenttääni pyörimään, tulee vessaankin perässä ja koittaa änkeä joko syliin, tai hartioille ja raapii tajuamatta. Jos istun mihin tahansa, on välittömästi änkemässä syliin / niskaan ja toistaa tätä käytöstä suorastaan maanisesti, vaikka pistäisi lattialle vaikka kuinka monta kertaa. Nuolla lipittää myös koko ajan kättä, hiuksia, naamaa tms.. On tyttö, mutta aloittaa joskus sellaisen kollimaisen huudon, jos ei saa huomiota. Ihan sama vaikka olisin huomioimatta.

Leluja on varmaan puoli säkillistä, mutta leikkiminen loppuu välittömästi, kun minä en ole mukana koko ajan ja leikkiestäänkin on "laiska". Usein on kättä puskemassa tai syliin änkemässä leikkihetkinäkin. Ei ole vähääkään omatoiminen.

Tuo jatkuva kimpussa hääriminen ja maaninen perässä roikkuminen on tullut jo siihen pisteeseen, että minä vietän aikaani makkarissa, kun kissa on saanut omia olkkarin. Sen olen onneksi saanut koulutettua, että saan viettää hetkiä myös yksin. En saa katsella telkkariakaan, kun kissa änkee niskaan, naamalle, kynsii, nuolee, tai pyörii pöydällä telkkarin edessä huomiota saadakseen. Minulla on ollut vuosien varrella useita kissoja, mutta tämä tapaus on jo hieman rasittava.

Kaverit ei suostu ottamaan kissaa enää hoitoon juuri tuon luonteen vuoksi ja siksi, kun on kranttu myös ruuan suhteen (suostuu syömään jotain tiettyä ruokaa vain satunnaisesti, vaikkei ole allergioita tms.) mihinkään ei voi yhdessäkään reissata, koska kissa oksentaa ja kakkii allensa. Kertakokeilu riitti.

Onko kellään ollut samanlaista kissaa? Miten saitte kissan olemaan itsenäisempi? Sosiaalisuus on tosi ok, mutta ei tuollainen maaninen pakkohuomionhaku.

0

50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Taisin tehdä virheen

        Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
        Ikävä
        102
        4772
      2. Hyvä että lähdit siitä

        Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
        Ikävä
        49
        3232
      3. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

        Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
        Ikävä
        85
        2969
      4. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

        Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
        Ikävä
        81
        1727
      5. Nainen onko sulla supervoimmia ?

        Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
        Ikävä
        41
        1500
      6. 450 000 ulosotossa

        Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden
        Perussuomalaiset
        107
        1322
      7. Onko esitutkinta jo saatu päätökseen?

        Ketkä saa syytteet? Voi olla iso määrä ihmisiä?
        Ähtäri
        16
        1039
      8. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

        Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
        Maailman menoa
        106
        981
      9. Miehen taloudellinen tilanne ja

        halu tarjota suojaa kaikin tavoin on usein perheen selkäranka. Siksi naisen ei ikinä pitäisi jättää huomiotta miehen rah
        Ikävä
        29
        973
      10. Miksi syyllistät minua siitä etten pysty vastaamaan tunteisiin?

        En minä sille mitään mahda. Tuntuu pahalta. En pysty enää keskittymään mihinkään enkä nauttimaan mistään, kun tämä tilan
        Ikävä
        40
        971
      Aihe