Sattuipa kätösiin eilen Tuulilasi vuodelta 1991 ja hinnastoa ihmetellessä satuti silmään 190 2.5-16:n hurja listahinta, 502 000 vanhaa rahaa. Kysytään täten, oliko kyseessä panovirhe vai oliko tiettävästi vähän valmistettu auto oikeasti noin hintava? Perusmallin sai alle 200 000 markalla ja W124-korista samalla rahalla olisi saanut muistaakseni 300TE:n?
190 2.5-16 hurja hinta
nih
131256
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Entäpä sitten todella kalliiksi mielletyt SL-mallit? Sattui nyt käsiin 89-mallien hinnasto. Ainoa yli "millinmersu" oli 560 SEC hintaan 1.086.700, vaan 500 SL kustansi ainoastaan 724.500. Olisin kylläkin arvioinut hintalaput tasan toisin päin.
Automaattien lisähinta oli myös karvaisehko. 190:n tomaatista pyydettiin 17.800, S-koppaisiin itsevaihtava oli vain 800 mk kalliimpi.
Ja hämmennetäänpä vielä hiukan: kellä on uusi hinnasto, voi katsoa C-sarjan huippumallin ja G-sarjan huippumallin (kalleimman) hinnat?
Jos en ihan läpiä puhu, vuonna 1991 sai 300GD:n 109 hv turbodieselillä vielä edullisemmin kuin tuon edellämainitun 190 2.5-16:n.
Liekö kallein G nyt 400CDI ja hintaa helposti 800 000 vanhaa rahaa?
G-mallin vaurain versio ilman hurjempia varustuksia maksaa vanhaa valuuttaa n. 940.000,-
Maustamalla lienee taivas kattona....
Hämmennetään nyt vielä oikeen isolla kauhalla. Sen 560 sec:n tax free hinta oli suomeen tuotuna silloin -89 300 000fim nurkilla!!!! taispa perusvarusteilla allekin.
mutta kyllähän sillä autoakin sai. Vaikka nykypäivänä "melkein" kaikki sportit kulkee saman ja vähän päällekkin, niin -89 vuonna sehän oli hirvee tykki. Vai mitä sanotte? 7.5 sek 0-100, huiput 230. Aika hyvin taksikoppaselta.
Vähän pilkun viilausta..
Taisi olla liian pieni taxiksi tuo malli. En ole tavannut yhtään, ei ainakaan tule mieleen. Onko joku nähnyt joskus?
..mutta paikallisessa jobbariliikkeessä oli myytävänä Göteborgin taksissa ollut 190 D, väriltään sellainen kermansävyinen, kuin Saksan useat taksit. Romanit sen siihen olivat kärränneet.
nimittäin viimeksi Espanjassa käydessäni paikallinen taksikoppi näkyi hotellin parvekkeelta. (Hmm. Alkoipa näyttää nimimerkki Goldfingerin "kävin latinassa lomalla-jutulta...")
No, kuitenkin, kopilla oli ainakin pari 190D-taksia, ja toinen vielä sitä vanhempaa mallia missä mm. pyyhin laskeutuu pelkääjän puolelle. Koeajoimme paikalliseen ravitsemusliikkeeseen uudemmalla, jo 460 tkm taittaneella autolla, mutta sen verran oli kielivaikeuksia, että perinteinen mitenkä-on-mersu-toiminut-kysymys jäi vastausta vaille.
Vaan jutun pointti on, että kyllä niitä 190:sia on taksissa ollut. Millainen nautinto kyyti on takamatkustajille ollut, onkin jo toinen juttu.
..en tiedä olenko nähnyt unta, mahdollista niin on ;-)Mutta itsellä on sellainen olo, että olisin nähnyt 190D-taksin joskus 80-luvun loppupuolella siis suomessa! Varma en todellakaan ole. Mutta olisiko se nyt niin suuri ihme, koska tiedän tällä hetkellä meiltä päin kaksi A-mersua takseina.Kun en varsinainen mersu-asiantuntija ole en varmaksi mene sanomaan, mutta tuskin A-mersussakaan nyt niin tilavat takatilat on!? Tavaratilasta puhumattakaan.
Juu, ei siinä A:ssa tavaratilaa niin ihmeitä, mutta takapenkillä etenkin Lang-mallissa sitä tilaa kyllä riittää, usko tai älä.
Mitä tulee W201:een suomalaisena taksina, mikä ettei sekin olisi mahdollista. Muistaakseni eräässä Tekniikan maailmassa ihmeteltiin ensimmäisen C-sarjan esittelyn yhteydessä, että "mitenkähän ne 190-mallit ollenkaan pärjäsivät taksissa..."
Vai liekkö toimittaja poikennut juttukeikoilla useasti ulkomailla?
Molemmat tietämäni ovat muuten perusmallisia A-mersuja, ei näitä Lang-malleja..Okei, tiedät varmasti paremmin. En ole edes A-mallin takapenkkien istumismukavuutta testannut. Tavaratilaa autossa ei kylläkään ole! Tuttu taksimies juuri jutteli, että useissa tilanteissa taksissa tarvii olla farmaritilat.Siksi aina ostaakin farkun. Minneköhän ne kaikki sisään mahtumattomat matkalaukut A-mersu takseissa heitätään? Ei muuta kuin wanhaan malliin kattotelineelle ;-)
Tutulla taksi-isännällä oli aikoinaan kaksikin W201 190D:tä, punainen ja valkoinen. Olivat vieläpä sivukylällisten ekaluokkalaisten koulukyydeissä, joten pienehkö polvitila ei ollut suuri haitta. Molemmat pelit kulkivat liki 400 tkm ennen vaihtoa 124:ään ja VW-bussiin.
Olikos se tämä mersumalli, missä käytettiin nokkahihnaa, vai oliko se 190 2.3-16, vai oliko molemmissa. Olen kuullut, että joillain niitä olisi katkeillut, kun luulivat, että ketjulla pyörii, niinkun muutkin mersut kautta aikojen.
Onko tämä tarua, vai totta?