Norjan mestarit - Suomen mestarit 5-0 !!!

Anonyymi

Molde - KuPS, tylyt loppulukemat. Tämä on Veikkausliigan todellinen taso. Ja Norja ei ole edes pohjolan ykkösmaa. Ja viime vuosina silloinen mestari HJK kävi tippumassa jollekin Viron/Balkanin jengeille. Suomessa ongelma lienee siinä, että joka tasolla herrat vetää isot palkat välistä ja sitten pelaajien kehittämiseen ei yksinkertaisesti jää rahaa. Eli omaan napaan tuijottaminen ja silkka ahneus estää menestyksen kansainvälisillä kentillä.

3

135

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tässä oiva esimerkki siitä,mikä ero on potkupallolla ja jalkapallolla. Kuopio voisi potkupallohuuhaan sijaan keskittyä älylliseen kehitykseen.

    • Anonyymi

      Jos ei katsojia käy peleissä, eikä seura saa hankittua tarpeeksi sponsoreita, helppo ratkaisu on hommata halpoja tusinapelaajia vaikkapa Afrikasta. Omien junnujen kehittäminen vie vuosia, eikä kaikista tule hyviä pelaajia, joten onhan se ymmärrettävää, että moni seura valitsee helpomman tien. Kupsin touhussa naurattaa se, että seura otti tietoisesti aivan hirveästi velkaa, tehden järkyttävät tappiot, jotta voittaisi pitkän tauon jälkeen Suomen mestaruuden. Voittihan se, mutta Euroopassa pelit loppuivat nololla tavalla. Saa nähdä, koska Kupsin velat kasvavat niin suureksi, että se pudotetaan pois Veikkausliigasta.

      • Anonyymi

        Ari Lahdelta ei rahat ihan tuossa tuokiossa lopu. Eräs Suomen rikkaimpia ukkoja on KuPS:n pääomistaja.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!

      Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!
      Haapavesi
      85
      1848
    2. Hyvää yötä, olen rakastunut suhun

      Sanon tämän kyllä vielä sulle henkilökohtaisestikin. 😘
      Ikävä
      82
      1680
    3. Tiedätkö et olet

      Ärsyttävän hyvännäköinen.
      Ikävä
      50
      1349
    4. Nyt tiedän

      Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai
      Sysmä
      47
      1275
    5. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      48
      1182
    6. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      119
      1163
    7. Kepun hegemonia jatkumassa vankkana Puolangalla

      Tuuliviirien vallankumous jäi pahasti piippuun!
      Puolanka
      23
      962
    8. Teki mieli

      Huutaa meidän nimet tänne, niin ei jäisi epäselvyyttä. Ikävä sinua urpo.
      Ikävä
      39
      935
    9. Tiedän kyllä sen

      Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen
      Ikävä
      59
      932
    10. Paraneeko ilmapiiri nyt?

      Paraneeko kunnallispolitiikan ilmapiiri nyt kun persuilla meni vaalit päin pers3ttä ja änkyräpersut tipahtivat vilttiket
      Hyrynsalmi
      23
      913
    Aihe